Fas Nerede – Fas Gezilecek Yerleri

Fas Nerede – Fas Gezilecek Yerleri; Afrika’nın en kuzey batısında bulunan ülkedir. Bir yandan Atlantik Okyanusuna bir yandan da Akdeniz’e kıyısı bulunan Fas’ın sınır komşuları Cezayir ve Moritanya’dır.

Fas Nerede – Fas Gezilecek Yerleri

Aynı zamanda Cebelitarık Boğazının öteki tarafında bulunan İspanya ile de hatırı sayılır bir komşuluk derecesi vardır.

Fas Nüfusu

447.000 km2 yüzölçümüne sahip olan Fas yaklaşık olarak 32 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Başkenti Rabat olan ülkenin en büyük şehri Casablanca’dır. Nüfusunun büyük bir çoğunluğunu Araplar ve Berberiler oluşturmaktadır. Sahil kesimlerinde nüfus yoğunken iç kesimlere doğru gidildikçe çöllerin etkisiyle nüfus yoğunluğu azaldığı görülmektedir.

Fas Önemli Şehirleri

Marakeş, başkent Rabat ve sınır komşusu Casablanca, Fas’ın en önemli şehirleridir. Bu üç şehrinde denize kıyısı vardır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu bu şehirlerdedir.

Fas Din ve Konuşulan Dil

Fas’ın resmi dili Arapça ve dini İslamiyet’tir. Resmi dili Arapça olmasına rağmen Fransızların bariz bir etkisi altında olan Fas Krallığında Fransızca da konuşulmaktadır. Devlet dairelerinde ve genellikle idari işlerde Fransızca kullanılır. Ülkede kullanılan Arapça diğer ülkelerin kullandığı Arapçaya pek benzememektedir. Birçok değişik kökenli insanı içinde bulunduran Fas da değişik dillerde kullanılmaktadır. Örneğinyoğun olarak bulunan Berberiler Shelhe dilini kullanmaktadır. Gerek yakınlığı gerekse yaptığı etkilerden dolayı ülkede İspanyolca konuşan nüfus sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.

Fas İklimi Ne Zaman Gidilir

Ülkede 3 farklı iklim türü hükmünü sürmektedir.  Akdeniz kıyılarında, bol yağışlı Akdeniz iklimi varken ülkenin okyanusa bakan kısımlarda açık deniz iklimi görülmektedir.  İç kesimlerde genelde çöl iklimi hâkimdir. Çöl ikliminin etkisi yüzünden kışın sıcaklıkları epey düşen Fas’a gidilecek en güzel zamanlar Bahar aylarıdır.

Fas Gezilecek Yerler

Fas’ın önemli şehirlerinden biri olan Marakeş’te bulunan Djemaa El Fnaa meydanı şehrin turist çeken yerlerinden bir tanesidir. Fas’ın bütün kültürünün bir arada bulunduğu bu meydanda yılan dansı gösterileri, büyücüler, halı kilim satan bir sürü insan bulunmaktadır. Labirent gibi sokaklara sahip olan The Souk bir diğer adıyla Geleneksel Çarşı, şehrin gezilmesi gereken bir diğer noktasıdır. Casablanca, burası için söylenecek çok şey var doğrusu. Filmlere konu olan bu kent Fas’ın en modern şehri görünümündedir. Dünyanın en uzun minareli camisi burada bulunmaktadır. Ve tabi ki Sahra Çölü Fas’a gidip de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Develerin sırtında, kafanızda kocaman şapkalarla uçsuz bucaksız gözüken bir çölde vakit geçirmenin ve ardından geceleri o soğuk kumlarda yatarak yıldızları izlemenin tadı bambaşka olacaktır. Ayrıca geceleri çadırlar ile burada konaklayabilmek mümkündür.

Fas Gece Hayatı

Marakeş’te, Avrupa’nın birçok yerinde bulunan ünlü gece kulübü Pacha bulunmaktadır. Bir diğer önemli kulübü PalaisJad Mahaldir. Buraya öyle açık saçık kıyafetlerle girilmeye pek izin verilmemektedir.

Fas Ne Yenir Ne İçilir

Yemekleri genellikle bol baharatlı ve acıdır. Hemen hemen her yemeği etli olan Fas’ın en ünlü yemeği ise Tanjine adlı yemeğidir. Burası deniz ürünleri çeşitliliği bakımından da epeyce geniş bir mutfağa sahiptir. Çok acı ve baharat sevmiyorsanız eğer korkmayın, her şehrin kendine özel bir modernliği vardır ve her şehirde istediğiniz tarz yemekleri bulabilirsiniz. Djemaa El Fnaa Meydanı hava karardıktan sonra bambaşka bir kimliğe bürünür ve meydanda birden yemek kokuları ve ızgara cızırtıları gelmeye başlar.

Fas Nasıl Gidilir

Fas’a karadan ve denizden de gidilebilir fakat hem rahatlık hem de hız bakımından uçak tercih edilmesi mantıklı olacaktır.  Türkiye’den vize istemeyen Fas’a Emirates’in yan kuruluşu olan AirArabia ile İstanbul’dan gitmek mümkündür. 4–4,5 saatlik bir uçuş ile İstanbul’dan Casablanca’ya gidebilirsiniz.

Fas Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Gökova Akyaka Nerede – Akyaka Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Akyaka Gezilecek Yerleri, Akyaka Hakkında Bilgi ve Akyaka Tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

fas nerede,ALMANYA HAKKINDA BİLGİ

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gökova Akyaka Nerede – Akyaka Gezilecek Yerleri

Gökova Akyaka Nerede – Akyaka Gezilecek Yerleri; Ülkemizin en güneyinde batı ucunda ki Muğla ilinin sınırların içinde yer almakta olan...

Kapat