Filipinler Nerede – Filipinler Gezilecek Yerleri

Filipinler Nerede – Filipinler Gezilecek Yerleri; Güneydoğu Asya’da takımadalar şeklinde bulunan bir ada ülkesidir. Başkenti Manila olan ülke 7000’den fazla adadan oluşmaktadır.

Filipinler Nerede – Filipinler Gezilecek Yerleri

Büyük Okyanusun batısında bulunan Filipinler, Asya’daki Batı sömürgelerinden bağımsızlığını kazanan ilk ülkedir. 1946’da bağımsızlığını Amerika’dan kazanmıştır. Ülkenin lakabı Şark Denizinin İncisidir.

Filipinler Nüfusu

Yüzölçümü yaklaşık olarak 300 bin m2 olan Filipinler’in 110 milyona yakın bir nüfusu vardır. Filipinliler genellikle Avustralya kökenli olup şuan birçok etnik kökene ayrılmışlardır. Filipinlerde bulunan bu etnik kökenlerden bazıları şunlardır; Visayanlar, Tagologlar, Ilocanolar, Kapampangan, Igorod, Lumad, Bajau ve Ivatan.

Filipinler Önemli Şehirleri

Başkenti Manila olan Filipinlerin en önemli şehirleri Baguio, Cagayan de Ora, Davao, PuertoPrincesa, Noilo, Makati, Boracay, Cebu ve Tagaytaydır.

Filipinler Din ve Konuşulan Dil

Magellan’ın 1521’de ülkeye gelmesiyle Hristiyanlık dini ile tanışan Filipin’de nüfusun büyük bir çoğunluğu bu dini kabul etmişlerdir. Nüfusun yaklaşık %10-15’lik bir kısmı ise Müslümandır. Ülkede iki adet resmi dil bulunmaktadır. Bunlardan biri İngilizce diğeri ise Tagalog temelli Filipincedir. Bunların dışında ülkede 8 adet dil daha konuşulmaktadır. Bunlar sırasıyla şöyledir; Tagalog, Cebuano, Ilocan, HiligaynonorIlonggo, Bicol, Waray, Pampango, Pangasinense.

Filipinler İklimi / Ne Zaman Gidilir

Filipinler’de tropikal deniz iklimi hükmünü sürmektedir. Sıcak ve çok nemli bir iklime sahip olan ülkede kasım ve şubat ayları arası daha serin geçer. Ülke en yüksek sıcaklıkları mayıs ayında yaşarken, haziran ve ekim ayları arası bol yağış alır. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman, diğer aylara göre nispeten daha serin geçen kasım ve şubat ayları arasıdır.

Filipinler Gezilecek Yerler

Özellikle başken Manila birçok güzel gezilecek yere sahiptir. Plaza San Luis, Fort Santiago, RizalShrine, Rizal Park, Paco Park andCemetery, PamantasanngLungsodngMaynila, başkentte gidilecek yerlerin başında gelir. Egzotik yapısıyla turistlerin uğrak yeri olan CebuAdası’da son derece güzel bir yerdir. Dünyanın en iyi dalış merkezlerinin bulunduğu Boracay ve Bohol’da gidilebilecek yerler arasındadır.Matale’de bulunan San Andres’s egzotik meyve pazarı çok ünlüdür. Greenbelt Alışveriş merkezi hem yerel ürünleri hem de lüks markaları bulabileceğimiz bir yerdir.

Filipinler Gece Hayatı

Filipinler’de gece hayatının kalbi başkent Manila’da atmaktadır. Burada Makati ve Malati bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Makati, halktan kopuk, sosyetenin uğrak yeridir. Onlarca Disco ve Bar bulunur. Malati ise daha çok gençlerin takıldığı bir yerdir. Brewery, Conways, Giraffe , Bananas şehrin ünlü gece kulüpleridir.

Filipinler Ne Yenir / Ne İçilir

Pirinç, balık ve kabuklu deniz ürünlerinin etkisi altında kalmış bir mutfağa sahiptir. Kendine has pişirme yöntemleri vardır. Buharda pişirme, kavurma gibi yöntemleri kullanırlar ve yemekleri yaparken muz yaprakları ya da bambudan yararlanırlar. Filipin mutfağı, Çin ve Hint mutfaklarından oldukça etkilenmiştir. Özellikle Müslüman halk Hint mutfağı ile etkileşim halindedir. Kuzey’de ise İspanyol mutfağından etkileşimler görülmektedir. Filipinlere özgü Kari-Kari ve Adobo gibi yemekler tüm bölgelerde yenir.

Filipinler Nasıl Gidilir

Türkiye’den vize istemeyen bu ada ülkesine direkt uçuş bulunmamaktadır. Ülkeye ilk adım attığımızda bize 21 günlük vize veriyorlar.  THY’nin aktarmalı uçuşlarıyla gitmek mümkün. Ayrıca Emirates ile Dubai’den aktarmalı bir şekilde de gidilebilir. Malezya havayolları da bu ülkeye gitmemizi sağlayacak seçenekler arasındadır. Türkiye’den Singapur ya da Bangkok’a uçarak orada uygun fiyatlarla gitmek mümkündür.

Filipinler Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan İrlanda Nerede - İrlanda Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Belfast, Dublin ve İrlanda Din ve Konuşulan Dil hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

filipinler nerede,filipinler şehirleri,filipin şehirleri,FİLİPİNLERDE NE YENİR,filipin nerede,filipinlere gitmek için uygun tarih,makati gece hayatı,manila da gezilecek yerler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İrlanda Nerede – İrlanda Gezilecek Yerleri

İrlanda Nerede – İrlanda Gezilecek Yerleri; Britanya adasının batısında bulunan İrlanda adası üzerinde yer alan ülkenin kuzeydoğusunda Kuzey İrlanda yer...

Kapat