Floransa Gezilecek Yerleri ve Hakkındaki Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizleri, yeniden doğuşun şehri, Rönesans’ın büyülü şehri, Da Vinci’nin şehri, çiçekler şehri ve aşıklar şehri gibi isimlerle de anılan İtalya’nın Floransa şehrine götürüyoruz.

Floransa Nerededir?

Floransa İtalya’nın orta kısım tabir edilen Toskana bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Bologna, batısında Livorno, doğusunda Cesena ve güneyinde Siena ile komşudur.

Floransa Hakkında Bilgiler

Arno Nehri çevresinde kurulmuş ve Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, Rönesans’ın doğduğu şehir olarak bilinmektedir. Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri olan Floransa, kısa bir dönem, İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmıştır.13 ve 15 yy.da Avrupa’nın siyasi, ekonomik ve kültürel olarak en önemli şehri olan Floransa’da pek çok ünlü sanatçı da yaşamıştır. Leonardo Da Vinci, Michelangelo, Dante Alighieri, Machiavelli o döneme damga vurmuş sanatçılardan sadece bazılarıdır. Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir Şehrin hemen hemen her yerinde tarihi, turistik ve sanatsal açıdan büyük önem arz eden yapılar, eserler bulunmaktadır. Adeta bir açık hava müzesi olan Floransa, 1982 yılında, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine alınmıştır.

Floransa Gezilecek Yerler

Floransa Katedrali

1296-1436 arasında inşa edilmiş olan katedral, Duomo Meydanı’nda yer almaktadır. Yapının planı Latin haçı biçimindedir, haçın kollarının kesişme noktası üzerinde bir kubbe bulunmaktadır. Renkli mermer cephe kaplamalarıyla oldukça görkemli olmasına karşılık iç mekanda daha yalın bir hava hakmdir. Floransa’nın simge yapısı olan Floransa Katedrali, Rönesans’ın ilk önemli mimarlık ürünlerinden biri sayılmaktadır.

Floransa Uffizi Galerisi

İtalyanca da “ofisler” anlamına gelen Uffizi adını, Medici ailesi zamanında şehrin yönetim merkezine bir köprüyle bağlı olan ofislerden oluşması nedeniyle almıştır. Dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biri olan Uffizi Galerisi’nde dünyaca ünlü tablolar sergilenmektedir. Sandro Botticelli: Venüs’ün Doğuşu, Tiziano: Urbino Venüsü, Michelangelo: Tondo Doni, Raffaello: Kendi portresi, Caravaggio: Medusa bunlardan sadece birkaçıdır. Her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği bu sanat galerisini Floransa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Floransa Gezilecek Diğer Yerler

 • Santa Croce Bazilikası
 • Ponte Vecchio Köprüsü
 • Signoria Meydanı
 • Aziz Giovanni Vaftizhanesi
 • Piazza del Duomo
 • Pitti Sarayı
 • Santa Maria Novella Bazilikası
 • Vecchio Sarayı
 • San Lorenzo Bazilikası
 • Giotto’nun Çan Kulesi
 • Boboli Bahçeleri

Floransa Gece Hayatı

Yaz kış demeden gece hayatını ve eğlenceyi sevenler için her zaman içinde hareket barındıran Floransa, dünyanın her tarafından gelen öğrencilerle dolu bir şehirdir. Bu durumun da her yerde olduğu gibi Floransa’nın gece hayatına büyük etkisi bulunmaktadır. Floransa, gündüz sakinliğinin aksine gece hayatının da eğlencenin de asla bitmediği yerlerden biridir. Gece hayatının yoğun olduğu yerlerin başında özellikle Piazza della Signoria gelmektedir. Havaların ısınmasıyla birlikte faaliyete geçen Central Park Club hem yerli halkın hem de turistlerin gözdesi durumundadır. Arno Nehri kıyısındaki barlarından tutunda her sene düzenlenen ilginç festivallere kadar Floransa size her zaman hareketli bir alternatif eğlence imkânı sunmaktadır.

Floransa’ya Ne Zaman Gidilir

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Floransa’ya gitmek için en uygun dönemler haziran ve eylül aylarıdır. Bunun dışında ilkbaharda nisan ve mayıs aylarında, ayrıca sonbaharda ekim ayında keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Floransa’ya Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları’nın Türkiye’den Floransa’ya direk uçuşları bulunmaktadır. Floransa’da yer alan Peretola Havaalanı şehir merkezine yaklaşık 4 km mesafede yer almaktadır. Floransa’ya yolculuk süresi ise yaklaşık 2,5 saat sürmektedir.

Floransa’da Nerede Kalınır

 • Locanda dei Ciompi
 • Montebello Splendid Hotel
 • Villa La Vedetta
 • Villa Tolomei Hotel & Resort
 • Hotel Regency
 • Grand Hotel Villa Cora

Floransa hakkında ve gezilecek yerleri ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

FLORANSA GEZİLECEK YERLER VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Prag Hakkında Bilgiler ve Gezilecek En Güzel Yerler başlıklı makalemizde prag gece hayatı, prag gezilecek yerler ve prag hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Düden Şelalesi Nerededir ve Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, dünyanın dört bir yerinden merak edilip ziyaretine gelinen ve Antalya’nın doğa harikalarından biri olan Düden...

Kapat