Fransa Gezilecek Yerleri

Fransa Gezilecek Yerleri; Resmi adıyla Fransa Cumhuriyeti’dir. Avrupa Kıtası’nda yer almaktadır. İspanya, Almanya, İtalya, Belçika ve İsviçre ile sınır komşusudur.

Fransa Gezilecek Yerleri

Toplamda 10 adet denizaşırı vilayete sahiptir. Para birimi Euro’dur.

Fransa Nüfusu

Ülke nüfusu denizaşırı vilayetler dahil 66.615.000 civarındadır.

Fransa Önemli Şehirleri

Paris, Fransa’nın başkentidir. Moda ve lüksün başkenti olarak da bilinir. Sınırları içinde barındırdığı Eyfel Kulesi’yle ülkenin simgesi olmuştur. Dünyanın en iyi metro ağlarından birine sahiptir. Dünyanın en fazla turist çeken şehirlerinden birisi olma unvanını da elinde bulundurur.

Marsilya, Avrupa’da en büyük kara alanına sahip vilayet olarak Fransa’nın en önemli kentlerinden birisidir. Aynı zamanda Akdeniz’in en büyük ticari limanına sahip şehirdir.

Lyon, ülkenin en iyi mutfağına sahip kent olarak bilinir. Ülkenin güney batısında yer alır. Rhone Nehri’nin sağ kısmı ticari bölümken, sol kısmı turistik bölüm olarak bilinir.

Fransa Din ve Konuşulan Dil

Resmi dil Fransızca’dır. Ancak kozmopolit bir şehrin getirisi olarak çok fazla göç aldığından bölgesel olarak çehre farklılıkları görülmektedir. Bu yüzden sözcük öbekleri çok fazla ve gelişmiştir.

Hıristiyanlığın Katolik ve Protestan mezhepleri ülkede en fazla yer bulan din olma özelliğini taşıyor. Göçler yüzünden İslamiyet, Budizm ve Yahudilik de kendine yer edinmiştir.

Fransa İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Tipik bir Akdeniz iklimini görmek mümkündür. Kuzey kesimlerde kışları soğuk, yazları sıcak iklim de etkisini gösterir. Yazları gündüz sıcaklıkları 24-28 derece arasında değişkenlik gösterirken, geceleri 13-16 derece arasında farklılık gösterir.

Fransa Gezilecek Yerler

Eyfel Kulesi, Fransa’nın sembolü haline geldiğinden ülkeye giriş yapan turistlerin ilgi odağı olmuştur. İsmini inşa eden Gustave Eiffel’den almıştır. Yılda ortalama 6 milyon turist çektiği bilinmektedir. 3000 işçinin, 2.500.000 perçinle birleştirdiği 18.038 demir parçayla inşa edilmiştir. Kulenin içinde Eyfel Kulesi’nin tarihini anlatan bir sergi salonu ve lokantalar mevcuttur.

Vieille Charite,  ilk başta evsizler bölgesi olarak kurulmuş ancak şu anda çeşitli sergiler ve etkinlikler için kullanılmakta. Giyimin pahalı olduğu Fransa’da butikler ve ülkenin en iyi mağazalarının ürünlerini burada bulmanız mümkün.

Fransa’nın şarap cennetlerinden birisi Cassis.. Yazlık evlerin önünden yürüdüğünüz yol sizi doğrudan sahile çıkarıyor. Tertemiz sahili, şaraplarıyla ünlü, küçük kafeleri ve cadde üstündeki caz sanatçılarıyla ünlü bir bölge olarak karşımıza çıkıyor.

Fransa Tarihi Yerleri

Louvre Müzesi, Fransa’da açılan ilk devlet müzesi olma unvanını elinde bulunduruyor. Dünyada en çok ziyaretçi alan müze olarak da biliniyor. İçerisinde zengin bir kütüphane, bir araştırma merkezi, bir laboratuar ve Louvre Müze Okulu bulunmaktadır. Leonardo Da Vinci’nin dünyaca ünlü eseri Mona Lisa da burada bulunmaktadır. Tamamını gezmenin iki günü aldığı müze Fransa’da görülmeye değer yerler arasında üst sıraları hak ediyor.

Notre Dame Katedrali, Seine Nehri’nin kıyısında bulunan, Meryem Ana’ya ithaf edilen katedraldir. Paris Başpiskoposluğu’na ev sahipliği yapmanın yanı sıra halen bir Roma Katolik Katedrali olarak kullanılmaktadır. Katedral içinde Meryem Ana’nın heykelini görmek mümkün.  19. Yüzyıl başlarında katedralin yıkılmak istenmesi yüzünden ünlü yazar Victor Hugo, Notre Dame’ın Kamburu isimli hikâyeyi yazarak, halkın tepkisini azaltarak günümüze kadar ulaşmasında yardımcı olmuştur.

Fransa Gece Hayatı

Paris’te gece hayatı oldukça aktiftir. Ressamlar Tepesi isimli bölgeden içkilerinizi yudumlarken Paris manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Marsilya’da ise ülkenin birçok vilayetinin tersine gece hayatı sönüktür. Genellikle akşam saatlerinde kalabalıklaşan kafeler, gece olduğunda boşalır.

Fransa Ne Yenir/ Ne içilir

Farklı kültürler barındıran Fransa’da mutfak kültürü önemli farklılıklar gösterir. Fransız mutfağının öne çıkan mutfak kültürü şarap ve peynirden oluşmaktadır. Binin üzerindeki farklı çeşitte üretilen ve dünyanın her yerine ihraç edilen peynirlerden en ünlü olanları; Brie, Camembert ve Rokfor’dur. Kruvasan, baget ekmeği ve salyangoz yemeği de Fransız mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır.

Fransa Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Air France ile Paris ve Marsilya’ya direkt uçuş imkanıyla ulaşmak mümkün.

Fransa Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Zambiya Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Brown Frog Pub, Johnny’s Bari Alpha Bar ve Lusuka Ulusal müzesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

fransa gezilecek yerler,fransada gezilecek yerler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Zambiya Gezilecek Yerleri

Zambiya Gezilecek Yerleri; Denize kıyısı olmayan bir karasal ülke olan Zambiya; Botsvana, Zimbabve, Namibya, Malavi, Mozambik, Angola, Tanzanya, Demokratik Kongo...

Kapat