Frig Vadisi Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Anadolu’da bir dönem damga vuran Frigya uygarlığının en önemli kalıntılarının yer aldığı Frig Vadisi veya başka kaynaklarda Phryg Vadisi ile ilgili bilgiler aktaracağız.Frig Vadisi nerede,Frig Vadisi’ne nasıl gidilir, Frig Vadisi hakkında bilgiler, Frig Vadisi ile Kütahya-Eskişehir-Afyon arası kaç km’dir, Frig Vadisi gezilecek yerleri nerelerdir? Gibi birçok sorunun cevabının yer aldığı konumuza başlayalım.

Frig Vadisi Nerede

Eskişehir, Afyon ve Kütahya üçgeninde, Afyonkarahisar’a 120 km, Eskişehir’e 56 km, Kütahya’nın kuzeydoğusunda ve Kütahya’ya yaklaşık 26 km mesafede yer almaktadır.

Frig Vadisi Hakkında Bilgiler

Frigya Vadisi olarak bilinen bölge, Anadolu’da yaşadığı bilinen Frigya uygarlığı tarafından kurulan dini, sosyal, tarihi ve kültürel değerlerin yanında kaya oluşumları, peribacaları ve farklı mimari yapılarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. Kolaylıkla işlenebilen jeolojik yapıya taşları sayesinde, birçok taş ve kaya oyularak Frigya Uygarlığına has özellikte farklı bir mimari yapı ortaya çıkmıştır. Daha önceleri Küçük Frigya olarak anılan bu dağlık alan şimdilerde Frig Vadisi veya Phryg Vadisi olarak bilinmektedir. Frgiyalıların bereket ile özdeşleştirdikleri tanrıça Kybele’ye adanmış birçok mimari yapı günümüze ulaşabilmiştir. Frigyalılara ilave olarak Bizans ve Roma kültürünün de etkisiyle şekillenen Vadi, eşsiz tarihi yapıları ve kaya oluşumları ile mutlaka görülmesi gerekmektedir.

Frig Vadisi Gezilecek Yerler

İhsaniye/Döğer Örenyeri, Frig Kaya Anıtları,  Kapıkaya I-II, Aslankaya, Göynüş Vadisi Örenyeri, Ayazin Köyü Örenyeri (METROPOLİS),Sarıçayır (Selimiye) Kayalıkları, Seydiler Kalesi, Frig Vadisi Peri Bacaları, Deliktaş Kalesi, Penteser Kalesi, Bin İnler, Asar Kale, Devrent mezar odası, Kırkinler, Ornaş

Frig Vadisi Nasıl Gidilir

Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir sınırlan içinde yer alan Bölge’ye Eskişehir-Kütahya karayolunun yaklaşık 25. Kilometresinde yer alan Sabuncular Köyü’nden Frig Vadisi Yolu’ndan ulaşabilirsiniz.

İçerisinde barındırdığı tarihi, kültürel ve dini yapılarının dışında doğal oluşumlarıyla insanı adeta büyüleyen Frig Vadisi’nde yer alan mimari yapılar ile ilgili olarak hazırlanmış resimlerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

FRİG VADİSİ RESİMLERİ VE GEZİLECEK YERLERİ

Bir önceki yazımız olan Kemer Beldibi Mağarası Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde Beldibi Mağarası hakkında bilgi, Beldibi Mağarası hangi şehirdedir ve Beldibi Mağarası nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kemer Beldibi Mağarası Hakkında Tüm Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Antalya’nın cennet köşelerinden Kemer’de bulunan tarihi, kumu ve denizi ile hem doğa hem de kültür...

Kapat