Galata Kulesi Efsanesi ve Hakkındaki Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, kartpostal kapaklarını ve birçok duvar afişlerini süsleyen ve İstanbul gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken Galata Kulesi ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Galata Kulesi Hakkında Bilgi

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi (İsa Kulesi), 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak kurulmuştur. 1348 yılında Cenevizliler tarafından Galata surlarına ek olarak yeniden yapılan Galata Kulesi yeniden yapıldığında bulunduğu dönemin en büyük binası olmuştur. Hezarfen Ahmet Çelebi 1638 yılında tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak Galata Kulesi’nden uçuş talimleri yapmıştır. Duvar kalınlığı 3.75 m, iç çapı 8.95 m dış çapı da 16.45 metre, ağırlığı yaklaşık 10.000 ton olan Kule’nin yerden, çatısının ucuna kadar olan yüksekliği ise 69,90 metredir.

Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi efsaneleri arasında yer alan belki de en ilginç efsane, en eski olanıdır. Bu efsaneye göre Romalılar şuna inanıyorlarmış: Eğer bir kadın ve erkek, Galata Kulesi’ne ilk kez birlikte çıkarlarsa, onlar mutlaka evlenirlermiş… Ama çiftlerden biri daha önce kuleye çıktıysa (başkasıyla ya da tek başına fark etmez), bu tılsım bozulurmuş.

Diğer bir efsaneye göre ise Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirlerine aşıktırlar. Ama aradaki amansız boğaz nedeniyle kavuşmaları da imkânsızdır. Günden güne özlemleri daha artmaktadır. Derken günlerden bir gün, Hezarfen Ahmet Çelebi tırmanır kuleye, Avrupa’dan Anadolu yakasına uçmak üzere. Galata Kulesi’nin ısrarlarına dayanmayarak, kulenin yüzyıllardır biriktirdiği mektupları da yanına alarak kanatlanır ve onları Salacak sahiline yaklaşırken Kız Kulesi’ne bırakır. Rüzgâr ilesavrulan mektuplar dalgaların da yardımıyla Kız Kulesi’ne ulaşır. Aşkının karşılıksız olmadığını anlayan Kız Kulesi, mektuplardan sonra daha güzelleşir. Bu sayede Galata Kulesi de sevgisinin tek taraflı olmadığını anlar. İkilinin birbirlerine karşı hissettikleri bu duygular, onların karşılıklı olarak yüzyıllara meydan okumalarını sağlar…

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Kulenin ziyaret saatleri her gün 09:00 – 19:00 arasındadır.

Galata Kulesi

Giriş ücretine gelince yerli turistler için 20 TL, yabancı turistlere 30 TL, öğrencilere ise 15 TL’dir.

Galata Kulesi Nasıl Gidilir

İstiklal Caddesi’nden gelenler ise tünele doğru yaklaşırken metronun olduğu sokaktan bir sonraki sokaktan aşağı doğru 500 metre yürürse Galata Kulesi’ne ulaşabilir. Eminönü tarafından gelenler ise Bankalar Caddesi’nden biraz yokuş çıkmaları gerekecek.

Araba ile gelenler ise, Tarlabaşı Taksim yolu üzerinden gelirken Galata Kulesi Tabelasını görünce sağa girip orada yakında bir otoparka otomobillerini bırakabilirler.

Galata Kulesi Nerede

Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Galata Kulesi, İstanbul’un bir çok yerini rahatlıkla görebileceğiniz ve özellikle de tarihi yarımadaya hakim manzarası ile keyifli dakikalar geçireceğiniz harika bir yerdir. Avrupa yakasında bulunan kule şehrin en önemli sembollerinden biridir. Galata Kulesi ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

GALATA KULESİ RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Mersin Astım Mağarası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde astım mağarası nerededir, mersin astım mağarası ve mersin astım mağarası gezi bilgisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Mersin Astım Mağarası Hakkında Bilgiler

Sevgili gezilecek yer.org okuyucuları bu yazımızda Mersin ilinde bulunan Astım rahatsızlığına iyi geldiği söylenen Astım mağarasını sizler için araştırdık ve...

Kapat