Gelidonya Feneri Hakkındaki Tüm Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Türkiye’nin en güzel manzaralarından birini sunan ve Antalya’nın Akdeniz’de en uçta yer alan ve oranın büyülü noktası olan Gelidonya Feneri ve Gelidonya Bölgesi ile ilgili bilgiler aktaracağız. Gelidonya Feneri nerededir, tarihçesi, yürüyüş parkuru, manzarası, hakkında bilgiler ve Gelidonya Feneri’ne nasıl gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Gelidonya Feneri Nerededir

Antalya’nın Teke Yarımadası’nın hemen güney ucunda yer alan Gelidonya Feneri, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Mavikent ve Adrasan beldeleri arasında kalan Karaöz Mahallesinde yer almaktadır.

Gelidonya Feneri Hakkında Bilgiler

227 metrelik rakımı ile Türkiye’nin en yüksek konumda bulunan feneri olma özelliğine sahip olan Gelidonya Feneri, büyülü manzarası ile masalsı bir dünyadan çıkmış gibidir. Akdeniz’de rehber deniz fenerlerinden biri olan Gelidonya,1934 yılında Likya Yolu üzerinde inşaatına başlanmış ve 1936 senesinde hizmete açılmıştır. Gelidonya Feneri’nin yer aldığı Gelidonya Burnu veya farklı kaynaklarda, Kutsal Burun, Şilden Burnu, Taşlık Burnu veya diğer adıyla Yardımcı Burnu diye anılan bu bölge Akdeniz’in en tehlikeli yerlerinden biri olarak nitelendirilmiştir. Bunun nedeni ise batan gemi kalıntıları nedeniyle bu bölgenin sualtı mezarlığı olmasından kaynaklanmasıdır.

Türkiye’nin saklı kalmış en önemli dağ yürüyüşü bölgelerinden bir sayılan bu bölge, Gelidonya Feneri’nin etkileyici atmosferinin yanında size heyecan ve macera dolu bir gezi imkanı sunmaktadır. Şehrin gürültüsü ve iş stresinden bir an sıyrılıp, doğayla baş başa kalıp, denizin mavisi, yeşilin tüm tonları, kuş sesleri ve dalgalar gibi insanı tamamen alıp götüren etkenlerin en belirgin olduğu bu bölge, Antalya gezilecek yerler arasında mutlaka yer almalıdır.

Gelidonya Feneri Nasıl Gidilir

Antalya ilimizin yaz ve kış ayırt etmeden en güzel doğal yerlerinden biri olan Gelidonya ve Gelidonya Feneri’ne ulaşım, toprak bir yoldan sağlanmaktadır. Kumluca ilçesinin yaklaşık 20 km güneybatısında yer alan Karaöz mevkiinden yaklaşık 6 kilometre yürüyerek ulaşabileceğiniz Gelidonya Feneri’ne özellikle yürüyüş ve tırmanmayı sevenlerin tercihleri arasında yer almalıdır. Kumluca-Antalya arası yaklaşık 98 km, Kumluca-Fethiye arası yaklaşık 185 km, Kumluca-Muğla arası yaklaşık 340 km ve Kumluca-Manavgat arası ise yaklaşık 173 km mesafede yer almaktadır.

Doğal ve heybetli manzarası ile adeta insanı büyüleyen Gelidonya Feneri ile ilgili hazırlanmış resimlerimize aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

Gelidonya Feneri Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nerededir? Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizde Yazılı Kanyon Tabiat Parkı gezilecek yerleri, Yazılı Kanyon Tabiat Parkı hangi şehirde ve Yazılı Kanyon Tabiat Parkına nasıl giderim hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yazılı Kanyon Tabiat Parkı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, doğası, yaban hayatı ve zengin bitki örtüsünün yanında eşsiz tabiat güzellikleriyle Türkiye’nin en önemli yürüyüş...

Kapat