Gökova Akyaka Nerede – Akyaka Gezilecek Yerleri

Gökova Akyaka Nerede – Akyaka Gezilecek Yerleri; Ülkemizin en güneyinde batı ucunda ki Muğla ilinin sınırların içinde yer almakta olan Akyaka beldesi, Gök ova körfezinin doğu ucunda bulunmaktadır.

Gökova Akyaka Nerede – Akyaka Gezilecek Yerleri

Muğla ila Marmaris’i birleştirme görevi üstlenen yolun hemen hemen orta bölümün de bulunan Akyaka beldesinde nüfus kışın bin beş yüz civarındadır. Yazın ise körfezin nüfusu üç bin – dört bin civarına ulaşmaktadır.

Körfezin bitim noktasında kuzey tarafından, bin metrelik Sakar tepe dağı ile güney tarafından Gök ova ovası ile kuşatılmış olan belde, tüm bu özellikleri ile de ülkemizin en nadide yerleşim merkezlerinden biridir. Ayrıca gök ovanın sazlıklarına konan bin bir çeşit kuş türü ile de buraya gelen ziyaretçilerin vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmaktadır.

Akyaka Hakkında Bilgi

Çok eski zamanlardan itibaren yerleşim yeri olmayı başarmış olan bu belde inanılanlara göre küçük bir balıkçı köyü iken bu zamanlara kadar gelebilmiştir. Akyaka’nın keşif tarihi ise 1970 lere kadar gitmektedir.  O dönemlerden başlayan turizm faaliyetleri günümüzde hemen hemen her yerden yani Ülkemizin her yerinden ve dünyanın her yerinden bir çok insanın dikkatini çekmekte ve turistleri en güzel zamanları yaşatarak ağırlamaktadır. Akyaka’nın eşsiz doğa güzelliklerine, hiç durmadan devam eden meltem rüzgârlarına kapılan kişiler Akyaka’da ki yazlık ev sayılarını ve tesis inşaatlarını gün geçtikçe çoğaltmaktadır.

Akyaka Tarihi

Özellikle 1980 den sonrasından turizmde patlama yaşamış olan Akyaka bugün ki önemini ve yerini almıştır. Yerli yabancı herkesin beğenisi kazanan beldenin gezilip görülecek bir çok yeri de bulunmaktadır. Ama yine belirtmeliyiz ki Gök ova sağlığına konan göçmen kuşlar buraya apayrı bir hava katmaktadır. Akyaka’nın Sakar tepe kısmında bulunan yer ise yamaç paraşütü yapmak isteyenlerin odak noktası konumundadır. Aynı zamanda ‘kadın azmağı’ denilen yer boyunca devam eden restoranların da ünü neredeyse tüm ülke sınırımız çerisinde duyulmuştur.

Akyaka’ya Nasıl Gidilir

Akyaka beldesinin en önemli yanı mimariye verilen önemidir. Mimari yapılarının tek tip olması zorunluluğu bu önemin kanıtıdır. Bitişik şekilde yapılanmaya karşı olan mimaride Ula’nın daha önceki zamanları örnek alınmıştır ve bu örnekler günümüz mimarisine uyarlanmıştır.

Gökova Akyaka Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Vietnam Nerede - Vietnam Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Beyaz At Tapınağı, Vietnam Din ve Konuşulan Dil ve Vietnam Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

akyaka gezilecek yerler,модель солнечной системы 3d онлайн

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Vietnam Nerede – Vietnam Hakkında Bilgi

Vietnam Nerede – Vietnam Gezilecek Yerleri; Güneydoğu Asya’da bulunan Vietnam, Çinhindi Yarımadası’nın doğusunu kaplayan bir ülkedir. Batı komşuları Kamboçya ve...

Kapat