Gökpınar Gölü Nerededir Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları; bu yazımızda Sivas’ta bulunan, gezilip görülmeye değer saklı cennet adeta tabiatın mucizesi olan Turkuaz renginin vermiş olduğu eşsiz keyif sayesinde harika zaman geçirebileceğiniz. bir gölü araştırdık, Gökpınar Gölü’nü sizlere aktaracağız.

 Gökpınar Gölü

Gökpınar gölü Sivas’ın Gökpınar Gürün’de bulunan doğal bir akvaryum’dur. Gölün suyu berrak ve gök mavisi olduğu için yöre halkı göle “Gökpınar” ismini verir. Gürün ilçesine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır.Bu gölden doğan Gökpınar ırmağı, yaklaşık 20 km. uzunluğundaki Gökpınar vadisini geçer ve Malatyadaki Karakaya Barajına dökülür. Dupduru suların hakim olduğu bu göl, doğal güzelliği ve alabalığı ile ün yapmıştır. dipten kaynayan suların beslediği bu gölün derinliği 15 metreyi bulmaktadır. Suyun temizliği ve duruluğundan dibi çok kolay görülebilir.  Alabalığı bol olan gölde kayık gezintileri yapılabilmektedir. göl kenarında motel ve gazino vardır. Çevresinin en iyi mesire yerlerinden biridir.

Gölün suyu çok temiz ve sağlıklı köy halkı burayı içme suyu olarak ta kullanmaktadır.

Bu su billur gibi berrak ve zemzem suyu kadar tatlı ve soğuk bir suymuş. Gölün alanı ortalama 3000 metrekare ve 1400 metre yüksekliğindedir. Gölün etrafı ise kayısı ağaçları ve diğer ağaçlarla kaplıdır.

Gölün içinde küçük bir kayıkta bulunmaktadır.

Rafting sporu ile ilgilenen insanlar için görülmesine değer harika bir yerdir. Göl dalış eğitimi alan ve dalış sporları ile uğraşanların uğrak noktasıdır. Göl bölgesinde, sandala binmek mümkündür. Ayrıca, balık avlamak ve kıyısında günübirlik piknik yapmak mümkündür. Güneş ışıkları ile günün her saatinde canlı olan Gökpınar Gölü güzelliğini ve doğallığını kat kat artırmaktadır. Öyle ki Gökpınar Gölü içinde ki kaynaktan çıkan suların kabarcıkları 9 metre olmasına rağmen görülebilir. Bu eşsiz güzellikte ki göl günümüze kadar korunarak gelmiştir.

Gökpınar gölünde ne yenir?

Gürün yöresinde, her ne kadar yol boyunca et lokantaları bulunsa da, siz burada, yerel bir lezzet olarak alabalık tadın.

burada alabalık muhteşemdir ve “Alabalık Festivali” bile düzenleniyor.

Gökpınar Gölüne Ulaşım

 Sivas – Gökpınar gölü arası: 147 km. dir. Ortalama ulaşım 2,5 saat sürmektedir.

Kayseri Malatya yolu üzerinde Çayboyu mahallesinden Gökpınar Gölü’ne giriş yapabilirsiniz.

Gökpınar Gölü Gürün ilçe merkezine yalnızca 10 kilometre uzaklıktadır.Gökpınar Gölü’nün birbirinden güzel resimlerini görmek isterseniz aşağıda sizler için sunduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

GÖKPINAR GÖLÜ FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan İzmit'in Gezilecek En Güzel Yerleri başlıklı makalemizde izmit eğlence hayatı, izmit gezilecek yerler ve izmit sekapark nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Zürih Hakkında Bilgi ve Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Dünya’nın en güvenli, en konforlu ve en pahalı şehirlerinden, kartpostal şehir olarak da anılan ve...

Kapat