Göteborg Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, İskandinavya’ya, İsveç’in Stockholm’den sonra en büyük ikinci ve İskandinavya’da en çok öğrenci barındıran şehrine Göteborg’a gidiyoruz.

Göteborg Hakkında Genel Bilgiler

İskandinavya’nın en büyük liman şehri olmasından dolayı İsveç ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip olan Göteborg (Gothenburg) konumu nedeniyle de İsveç’te jeopolitik öneme sahip durumdadır. Göteborg, İsveç Kralı’nın emriyle 1621 yılında kurulmuş olup, hava kirliliği açısından en az hava kirliliğine sahip İsveç’in birinci şehridir.

Uluslararası ticaret yüzyıllardır şehir için büyük geçim kaynağı olmuştur. Şehirdeki endüstri ve hizmet sektörlerinin gelişmesi Volvo, İkea ve Ericsson gibi büyük şirketlerin yer almalarıyla hızlanmıştır. Göteborg’da ayrıca yüksek teknoloji şirketleri ve yazılım şirketleri de konuşlanmıştır. Bu durumda, İsveç’in diğer büyük şehirlerinde olduğu gibi çok sayıda göçmeni buralara getirtmiştir.

Göteborg Nerededir

İsveç’in Kuzey Denizi’ne bakan batı kıyısındaki Kattegat Körfezi’nde yer almaktadır. Gulf Stream akıntısı sebebiyle, İskandinavya bölgesindeki diğer şehirlere göre daha yağışlı ve yumuşak bir iklimi bulunan Göteborg, Göta Alv Nehri’nin ve Göta Kanalı’nın denizle buluştuğu noktada konuşlanmıştır.

Göteborg Resmi Dil

İsveç’te en çok konuşulan ve resmi dil Norveççe gibi dillerle yakın akraba olan İsveççedir.Ama bu ülkede yaşayanların çoğu İngilizceyi de iyi derecede konuşmaktadır.

Göteborg Gezilecek Yerler

 Liseberg Eğlence Parkı

1923 yılında açılan bu eğlence parkı, İskandinavya’nın en çok ziyaret edilen eğlence parklarından biridir ve yılda yaklaşık olarak 3 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. İsveç’in Gothenburg kentinde bulunan bu eğlence parkı, 2005 yılında Forbes Dergisi tarafından Dünya’nın en iyi on eğlence parkından biri olarak seçilmiştir. Nefesinizi tutup çocuklar gibi eğlenebileceğiniz ender yerlerden birisidir Liseberg. Bu harika park kış aylarında kapalı olup sadece noel zamanı bir haftalığına ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır.3 milyondan fazla yerli ve yabancı ziyaret ettiği bu park Göteborg gezilecek yer listenizde mutlaka olmalıdır.

Göteborg Botanik Bahçesi ( Gothenburg Botanical Garden)

1923 yılında, Göteborg’un 300. yıl kutlamaları şerefine açılan Göteborg Botanik Bahçesi, Yaklaşık 430 dönüm toplam alanıyla Avrupa’nın en büyük botanik bahçelerinden biri sayılmaktadır. Tahmini 12 binden fazla bitki çeşidini içerisinde barındıran bu eşsiz doğa harikası bahçeler, size muhteşem bir deneyim yaşatacaktır.

Feskekôrka Balık Hali

Feskekôrka 1874 yılında inşa edilmiş ve mimar Victor von Gegerfelt tarafından çizilmiştir.Balık Kilisesi anlamına gelen bu mekan, günümüzde yakalanan deniz ürünlerinin her çeşidini alabileceğiniz kapalı bir balık ve kabuklu deniz ürünü piyasasıdır. Ahşap Norveç oyma kiliseleri ve taş Gotik kiliselerden esinlenilerek yapılan bu yapı adeta bir turist mıknatısı görevi görmektedir.Bu çarşı Göteborg gezisinde mutlaka ziyaret edilmelidir.

Göteborg Gezilecek Diğer Yerler

 • Poseidon Çeşmesi
 • Göteborg Sanat Müzesi ( Gorhenburg Museum of Art)
 • Universeum (Göteborg Bilim ve Araştırma Merkezi)
 • Slottsskogen
 • Marstrand Adası
 • Dünya Kültürleri Müzesi
 • Göteborg Opera Sarayı
 • Haga
 • Marstrand Adası

Göteborg Gece Hayatı

Göteborg’da serin gece kulüpleri, publar ve modern barlarla buluşabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Özellkle bulvar Avenyn’de büyük kulüpler bulunur ve genellikle birkaç katın üzerinde dans pistleri ve barlar bulunmaktadır. Vasagatan, Magasinsgatan, Linnégatan veya Andra Långgatan’ı denemenizde fayda vardır.Gece kulübü konserleri oldukça popüler olan burada Sticky Fingers ve Pustevik haftada birkaç gece rock ve pop şarkılarıyla çalarken, Nefertiti,örneğin caz konserleri gibi geniş bir yelpaze sunmaktadır.Göteborg gece hayatı için deneyebileceğiniz mekanlar arasında şunlar bulunmaktadır.

 • Yaki Da
 • Excet
 • Sticky Fingers
 • Calor
 • Locatelli Bar

Göteborg’a Nasıl Gidilir?

Landvetter Havaalanı ve Göteborg Şehir Havaalanı olmak üzere Göteborg şehrinin iki havaalanı bulunmaktadır. İstanbul’dan direkt uçuşla yaklaşık 3 saat 30 dakikada şehre ulaşabilirsiniz. Göteborg’dan Oslo ve Kopenhag’a trenle, Kiel ve Newcastle’a feribotla ulaşılabilmektedir. Göteborg şehrinin 150 kilometrelik tramvay hattı, Avrupa’daki emsallerinin en uzunudur.

İskandinavya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Göteborg ile ilgili, geziniz esnasında faydalanacağınızı düşündüğümüz resimlere aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

GÖTEBORG GEZİLECEK YERLERİ FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Kırgızistan Gece Hayatının Renkli Görüntüleri başlıklı makalemizde kırgızistan eğlence yerleri, Kırgızistan Gece Hayatı ve Kyrgyzstan nightclub hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yabancı Turistlerin Türkiye’de En Çok Ziyaret Ettiği 7 Şehir

Değerli gezilecekyer.org okurları, Ülkemiz, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle dünya turizminde hatır sayılır bir turist oranıyla birçok ülkeyi kıskandırmaktadır. Bugün...

Kapat