Gülhane Parkı Hakkında Nerededir ve Hakkında Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, İstanbul’un en eski, en büyük ve en ünlü parkları arasında gösterilen Gülhane Parkı ile bilgiler aktaracağız. Gülhane Parkı nerede, Gülhane Parkı’nda neler yapılır, Gülhane Parkı’nda neler var, Gülhane Parkı tarihi ve Gülhane Parkı’na nasıl gidilir? Gibi soruların cevaplarını bulacağınız konumuza başlayalım.

Gülhane Parkı Nerededir

Gülhane Parkı, Eminönü semtinde Sarayburnu, Alayköşkü, İslam Bilim ve Teknoloji Tarih Müzesi ve Topkapı Sarayı arasında yer almaktadır.

Gülhane Parkı Hakkında Bilgiler

Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olan Gülhane Parkı’nın 1912 tarihinde dönemin paşalarından Cemil Paşa tarafından park haline getirildiği ve halkın hizmetine sunulduğu bilinmektedir. Yaklaşık olarak 165 dönüm alanı ile İstanbul’un en önemli dinlenme, gezi ve eğlence parklarından biri olan Gülhane Parkı’nın içinde Atatürk, Cemil Topuzlu, Aşık Veysel gibi ünlü kişilerin büstleri, ayrıca Roma İmparatorluğu’ndan kalma Gotlar Sütunu yer almaktadır. Sultan Abdülmecit tarafından Islahat Fermanı’nın burada okutulması ve Atatürk’ün, 1928 yılında kabul edilen Latin harflerinin kabulü ile ilk Latin harflerinin halka gösterilmesi gibi Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerine damga vurmuş bazı önemli siyasi ve sosyal olayların olduğu bir yer olan Gülhane Parkı, zamanla önemini kaybetmiş fakat 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yenileme çalışmaları yapılarak eski popüler dönemlerini aratmayacak hale getirilmiştir.

İstanbul’da doğayla baş başa kalabileceğiniz sakin ve huzurlu bir ortam sunan Gülhane Parkı, dönem sarayının gül bahçelerinin bu bölge de yoğunlaşması nedeniyle buraya Gülhane denilmiştir. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından Çinili Köşk, III.Murad zamanında İncili Köşk ve II. Abdulhamid tarafından Müze-i Humayun’u yine bu bölge de dönemine damga vurmuş yapılar arasında gösterilmiştir. Günümüzde Nisan aylarında yapılan ve İstanbul’un siluetini değiştiren Lale Festivali esnasında Gülhane Parkı görülmeye değer güzelliğe bürünmektedir.

Gülhane Parkı Gezilecek Yerler

Gülhane Parkı’nda İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Kennedy Caddesi, Gotlar Sütunu ziyaret edilebileceği gibi, Kız Kulesi’nin eşssiz manzarasına, Marmara Denizi’nin güzelliğine, Topkapı Sarayı’nın ihtişamına ve Boğaz Köprüsü’nün heybetine şahit olabileceğiniz yerlerden biridir.

Gülhane Parkı Nasıl Gidilir

Gülhane Parkı’na ulaşım için birçok alternatif araç bulunmaktadır. İETT Otobüsü, Tramvay, İDO Araba Vapuru, Marmaray ve kendi özel aracınız ile buraya ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile Gülhane Parkı’na gelmeyi düşünüyorsanız en iyi tercih sahil yolundaki Kennedy Caddesi’dir. Arabalı vapur ile gelecekseniz, Bakırköy-Bostancı ve Sirkeci – Harem arabalı vapur hatları kullanabilirsiniz. Belediye Otobüsleri için; Kurtuluş, Dikilitaş, Gayrettepe ile Eminönü seferi yapan İETT otobüslerini, ayrıca Topkapı ile Edirnekapı –Beşiktaş İETT otobüslerinin kullanarak buraya gelebilirsiniz.

GÜLHANE PARKI GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Erdek Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde erdek gezilecek yerleri, erdek hakkında bilgiler ve erdek nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

gülhane parkı hakkında bilgi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin En İyi 10 Plajı Nerelerdedir?

Değerli gezilecekyer.org okurları, Yaz tatili planlarımızı yaparken denizi güzel mi? veya plajı nasıl? Gibi sorular hemen akla gelen ilk sorulardır....

Kapat