Güney Kore Gezilecek Yerleri – Güney Kore Hakkında Bilgi

Güney Kore Gezilecek Yerleri – Güney Kore Nerede; Tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar uzanan Güney Kore, Asya’nın doğusunda Kore Yarımadasının güneyinde kalan bir devlettir.

Güney Kore Gezilecek Yerleri – Güney Kore Nerede

Kuzeyinde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, güneyinde Doğu Çin Denizi, batısında Sarıdeniz, doğusunda Japon Denizi ile çevrilidir. Başkenti Seul olan Güney Kore’nin yüzölçümü 98.454 km2 dir.

Güney Kore Nüfusu

Kore nüfusu, 1945 yılında 15 milyon civarında iken Kuzey Kore’den gelen göçmenlerle birlikte  bugün 43 milyonu geçmiştir. Güney Kore nüfusu 2012 yılı sayımına göre 50 milyon kişidir.

Güney Kore Önemli Şehirleri

Güney Kore’nin unutulmaz şehirleri Seul, Busan’dır.

Seul: Seul’ün ortasından akan Han nehri şehri iki parçaya bölmektedir. Nehir üzerinde toplam 28 köprü bulunmaktadır. Şehrin sonradan imar edilen güney bölgesi daha gelişmiş ve moderndir, geniş caddeleri ve yüksek binaları ile dikkat çekmektedir. Buna rağmen şehir merkezi, resmi daireler, büyükelçilik ve konutların büyük bölümü ile yabancıların daha yoğun olarak yaşadığı yerler genellikle şehrin daha eski olan kuzey yakasındadır.

Busan: Busan, Güney Kore’nin en büyük liman kenti aynı zamanda ülkenin Seul’dan sonraki en büyük ikinci şehri. Şehirdeki ilk önceliğiniz Kore Şehitleri Anıtı olarak da bilinen United Nations Memorial Cemetery yani Birleşmiş Milletler Anıtsal Mezarlığı olmalı. Birleşmiş Milletler tarafından kurulan dünyadaki tek mezarlık özelliğini taşır. Kore Savaşı sırasında yani 1950 – 1953 yıllarında 17 ülkeden, toplam 40896 kişi hayatını kaybetmiş fakat bu Anıtsal Mezarlık’ta sadece 2300 kişi gömülüdür. Savaşta şehit olan ve resmi rakamlara göre 724 Türk askerinin 462’sinin defnedildiği Türk şehitliği de burada yer alıyor.

Güney Kore Din ve Konuşulan Dil

Nüfusun %29’u Hıristiyan (ağırlıklı olarak Protestan), %23’ü Budist’tir. %46’si de belli bir dine mensup olmadığını belirtmektedir. Güney Kore’de resmi dil Korece’dir.

Güney Kore İklim/ Ne Zaman Gidilir

Kore’nin iklimi sıcaklık yönünden karasal iklim, yağış yönünden muson iklimi özelliklerini taşır. Temelde dört mevsim de yaşanmaktadır. Soğuğu seviyorsanız kışın kayak yapmak, termal tesislerden faydalanmak için gidilebilir. Turistik bir gezi planlıyorsanız ilkbaharı tavsiye ediyoruz,  ılık bir havada tam bir zıtlıklar ülkesi olan Güney Kore’yi gezmelisiniz.

Güney Kore Gezilecek Yerler

Güney Kore’ye giderseniz mutlaka başkent Seul’u görmelisiniz. Modern cam, beton ve çelik mimarisiyle ahşap evlerin muhteşem bir harmoni oluşturduğu bir zıtlıklar kenti Seul. , tarihi abideler, tapınaklar, saraylar, geleneksel çay evleri, güçlü bir Budizm geleneği ile capcanlı bir kent.

Güney Kore Tarihi Yerleri

Gyeongju’da şehrin merkezinde yürürken Seul ve çevresindeki kraliyet mezarlarından oldukça farklı olan relikler ve dev mezar yığınlarıyla karşılaşacaksınız. Tüm bölge, UNESCO Dünya Kültür Mirası tarafından ‘Gyeongju Tarihi Bölgeleri’ olarak kayda alınmıştır. Bu şehirde geçmiş ve gelecek kavramları  Kore’nin gururlu geçmişini ve parlak geleceğini sembolize eder. Binlerce yıllık bir tarihe tanıklık etmek istiyorsanız bu duvarsız müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Güney Kore Gece Hayatı

Güney Koreliler özellikle akşamları eğlence merkezlerinden çıkmıyor. Seul’de dünyanın en büyük, lüks bar ve diskotekleri açıldı. Ülkeye gelen turistler Güney Kore’nin çılgın gece hayatından büyük keyif alıyor.

Güney Kore Ne Yenir/ Ne İçilir

Kore mutfağında baharat, turşu, sarımsak, çok kullanılıyor. Çiğ ya da kurutulmuş balık da tercih edilen besinler arasındadır. Az yağlı ama tuzu fazla yemekleri çok tüketilir. Temel olarak çorba ve pirinç, yanında balık veya et tüketiliyor. Farklı bir damak tadı var Güney Korelilerin ama kesinlikle tatmak gerek.

Güney Kore Nasıl Gidilir

Güney Kore’ye Türkiye’den direkt uçuşlarla yaklaşık 10 saat,  aktarmalı uçuşlarla 20-25 saat arası süren bir uçak yolculuğu ile varılabilir. Güney Kore’nin en tercih edilecek yanı Kore mutfağı, insanların Türküz  dedikleri  anda ayrı bir sempati ile sizleri karşılaması ve ülkenin her sokağının güvenli olması bana göre.

Güney Kore Foto Galerisi

 

Bir önceki yazımız olan Papua Yeni Gine Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Papua Yeni Gine Din ve Konuşulan Dil, Papua Yeni Gine Foto Galerisi ve Papua Yeni Gine Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

macaristan gezilecek yerler,güney kore gece hayatı,izmir tarihi mekanlar,ermenistan

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Papua Yeni Gine Gezilecek Yerleri

Papua Yeni Gine Gezilecek Yerleri; Yeni Gine adasının doğu kısmında yer alan ve Avustralya kıtasında bulunan, ekvatorun güneyindeki ada birçok...

Kapat