Guyana Gezilecek Yerleri – Guyana Nerede

Guyana Gezilecek Yerleri – Guyana Nerede; Resmi adı Guyana Kooperatif Cumhuriyeti’dir ve Güney Amerika’da yer alır. Komşuları Venezuela, Surinam ve Brezilya’dır.

Guyana Gezilecek Yerleri – Guyana Nerede

Kuzeyinde Karayip Denizi yer alır. Başkenti Georgetown olan ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Para birimi ise Guyana dolarıdır.

Guyana Nüfusu

2009 tahminlerine göre ülkenin nüfusu 772.298’dir ve bu nüfus ülke topraklarının yalnızca %10’unu işgal eder. Nüfusun çoğunluğu kıyı çizgisinde yaşamını sürdürmektedir. Ayrıca çeşitli etnik gruplardan oluşan bir halka sahip olan bu ülkede Hindular, Afrikalılar, Avrupalılar, Çinliler ve Kızılderililer ikamet ederler.

Guyana Önemli Şehirleri

Başta başkent Georgetown olmak üzere Bartica, New Amsterdam ve Linden büyük ve önemli şehirlerindendir. Tabi ki en gelişmiş şehri başkent Georgetown’dur. Zamanında bu ülkenin bir dönem Hollanda’nın sömürgesinde olmasından dolayı New Amsterdam adında bir şehir mevcuttur. Georgetown ise adını İngiliz kralı Kral 3.George’tan alır. Harika bir doğası ola şehir yıl boyunca çokça turisti ağırlar.

Guyana Din ve Konuşulan Dil

Nüfusu oluşturan topluluklar her ne kadar çeşitlilik gösterse de halkın kullandığı iki temel dil vardır: İngilizce ve Creole. Fakat tabi ki Akawaio, Macushi, Wai Wai ve Arawakan gibi bölgesel diller de kullanılmaktadır. Ayrıca bu ülkede Portekizce ve İspanyolca da kullanılır diyebiliriz.

2002 verilerine göre halkın yarısından fazlası Hıristiyan inancın etrafında toplanmıştır ve %4’ü herhangi bir inanca mensup değildir. Ayrıca Hıristiyanlık inancına bağlı insanlar Katolik ya da Protestanlık anlayışının keskin hatlarında ilerlemez, bu ikisinin karışımı bir anlayışla ilerlerler.

Guyana İklimi Ne Zaman Gidilir

Tropikal iklimin egemen olduğu Guyana’da hava genellikle sıcak ve nemlidir; fakat kuzeydoğu rüzgârlarının etkisiyle değişkenlik gösterir. Kıyılar bol miktarda yağış alır ve başkentin ortalama sıcaklığı 28 derecedir fakat denizden uzaklaştıkça sıcaklık azalır. Ülkenin geneline tropikal iklim hâkim dense de ülke farklı iklimlere ev sahipliği yapar. Eylül-Ekim ayları ve Şubat-Nisan ayları arasında gitmek yağışların azlığı açısından çok daha iyidir.

Guyana Gezilecek Yerler

Kaieteur Ulusal Parkı doğasıyla sizi bambaşka yerlere götürecek güzellikte. Ayrıca Kaieteur Şelalesi de sesiyle sizi dinlendirecek. Shell kumsalında çeşitli kaplumbağaları görebilir, mavinin her tonuyla buluşabilirsiniz. Ayrıca suyun temizliği sizi son derece etkileyecek. Kanuku Dağları’nın kenarında bir gezintiye kim hayır diyebilir ki? Unutmayalım kı Guyana UNESCO Dünya Kültür ve Doğa Mirası listesindeki bir ülkedir.

Guyana Tarihi Yerleri

Gezebileceğimiz tarihi yerlerin başında 1899’da inşası tamamlanan St. Geoge’s Anglican Cathedral gelir. Renkli camlarıyla ve ahşap yapısıyla epey ilginizi çekecek bir yapıt. Ayrıca yüzen bir köprü olan Demerara Harbour Bridge sizi şaşırtacak. Yayaların de geçebilmesi için kaldırımı dahi bulunur. Guyana National Museum ise arkeolojik kalıntılar barındıran, ilginizi çekebilecek başka bir müze. Walter Roth Museum of Anthropology ise meraklılarını beklemekte.

Guyana Gece Hayatı

Gece hayatı pek etkin olmayan bu ülkede şubat ayının son haftası Mashramani adında bir festival kutlanır. Yorgunluk atma amacı taşır ve kostüm yarışları yapılır. Ayrıca bir Hindu geleneği olan Diwali, yani ışık festivali kutlanır. Her yerde mumlar yakılır ve yemekler yapılır. Paskalya bayramının da kutlandığını belirtmekte yarar var.

Guyana Ne Yenir Ne İçilir

Ülkede farklı etnik gruplar olsa da mutfakta aktif olanlar Hindular ve Çinlilerdir. Ayrıca Hindistan ve Çin lezzetleri Güney Afrika’dan da yararlanarak değişik tatlarla damağınıza hizmet ediyor. Dilerseniz tost, sandviç gibi atıştırmalıkları da bolca bulabilirsiniz.

Guyana Nasıl Gidilir

İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Georgetown’a direk uçuş seferleri bulunmaktadır. Bu uçuşu Türk Hava Yolları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Guyana Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Porto Riko Gezilecek Yerleri - Porto Riko Nerede başlıklı makalemizde Club Laser, La Rumba ve Parrot Club hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

фото бабочек,бабочки картинки,бабочки,emirgan korusu,насекомые картинки

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Porto Riko Gezilecek Yerleri – Porto Riko Nerede

Porto Riko Gezilecek Yerleri – Porto Riko Nerede; Karayipler Denizi’nin kuzeydoğusunda ve Dominik Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alan Porto Riko, Abd’ye...

Kapat