Güzeldere Şelalesi Gezilecek Yerleri ve Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, her mevsiminde farklı renklerde bir tabiat sunan, Türkiye’nin keşfedilmemiş güzelliklerinden sayılan Güzeldere Şelalesi ile ilgili bilgiler aktaracağız. Güzeldere Şelalesi nerededir, piknik alanı, giriş ücreti, bungalov evleri ve konaklama imkanları nelerdir, Güzeldere-Ankara ve Güzeldere İstanbul arası kaç km’dir, Güzeldere Şelalesi’ne nasıl gidilir? Gibi oldukça merak edilen soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Güzeldere Şelalesi Nerede

Düzce ilinin Gölyaka ilçesi sınırları içerisinde yer alan Güzeldere Şelalesi, Gölyaka ilçesine bağlı 15km mesafede bulunan Güzeldere Köyü’ndedir.

Güzeldere Şelalesi Hakkında Bilgi

Yaklaşık 630 metre rakımı ile Türkiye’nin en büyük şelaleleri arasında gösterilen bu eşsiz tabiat harikası yer içerisinde barındırdığı çok çeşitli canlı popülasyonuyla oldukça ilgi çekmektedir. Çevresindeki sık ve heybetli orman alanlarının Orman İçi Dinlenme Yeri olarak koruma altına alınmasıyla birlikte bölgenin doğal yapısı da korunmuştur. Şelalenin 30 metre yükseklikten dökülmeye başlamasıyla ortaya çıkan renk cümbüşü, su ve rengin birbiriyle dansı gibidir. Yaklaşık 22 hektarlık bir alanı kapsayan bu bölge 1993 yılında Mesire yeri, 2011 yılında ise Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı olarak tescillenmiştir.

Orman içi dinlenme, piknik ve mesire alanlarının varlığı ve yürüyüş parkurlarının düzeltilmesi bu bölgeye olan ilginin artmasını sağlamıştır. Kışın beyaz örtüsünü örten ancak ilkbahar aylarında ise capcanlı bir hal alan Güzeldere Şelalesi yılın her ayında farklı bir özelliğiyle insanları büyülemektedir. Bölge özellikle doğa tutkunlarının trekking, kamp, bisiklet, foto ve safari faaliyetleri için bulunmaz nimetlerden sayılmaktadır.

Güzeldere Şelalesi Giriş Ücreti ve Konaklama

Şelale’ye giriş ücreti olarak 5 TL gibi bir rakam alınmaktadır. Gece konaklamak için içerde 5 adet ahşap yapı bulunmaktadır. Bu yapıların gecelik ücreti ise 150 TL’dir. Ayrıca çadır başına konaklama için ise 7,5 TL alınmaktadır.

Güzeldere Şelalesi Nasıl Gidilir

Düzce’ye 26, Gölyaka’ya ise 13 km mesafede yer alan Güzeldere Şalelesi’ne İstanbul’dan gelmek isteyenler E80 yolu üzerinden Düzce sınırları içerisinde yer almakta olan Gümüşova-Gölyaka Tem Otoyolundan ayrılmanız gerekmektedir. Ankara’dan gelecekler için ise Düzce sınırlarında yer alan Kaynaşlı çıkışından sonraki Gümüşova-Gölyaka çıkışından sonra Tem Otoyolundan ayrılarak Gölyaka tabelasını takip ederek Gölyaka ilçesinin merkezinden geçilerek Açma Köyü’nden doğuya doğru Hacı Yakup Köyü’nden güney yönüne sapılarak Güzeldere tabelaları takip edilerek bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Güzeldere Şelalesi-Ankara arası yaklaşık 265 km, Güzeldere Şelalesi-İstanbul arası yaklaşık 230 km mesafede yer almaktadır.

Her mevsim farklı bir güzellikte olan Güzeldere Şelalesi ve çevresi tertemiz havası ve doğallığını korumayı başarabilmiş tabiatı ile sizlere farklı bir gezi imkanı sunmaktadır. Güzeldere Şelalesi ve Güzeldere Şelalesi’nin doğal güzellikleri ile ilgili resimlerimize aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

GÜZELDERE ŞELALESİ FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Borabay Gölü Bungalov Evleri ile Muhteşem Bir Tatil başlıklı makalemizde Borabay Gölü gezilecek yerleri, Borabay Gölü hakkında bilgiler ve Borabay Gölü neresidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Borabay Gölü Bungalov Evleri ile Muhteşem Bir Tatil

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, dinlenme, gezi ve seyahat planları içerisinde göl kenarında harika bir tatil fırsatı sunan Amasya ilimizdeki...

Kapat