Haldizen Yaylası Gezilecek Yerlerini Görmek İstermisiniz?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere,bakir doğası ve oksijen deposu havasıyla tabiat severlerin Trabzon’da rağbet gören en önemli yaylalardan biri olan Haldizen (Demirkapı) Yaylası ile ilgili bilgiler aktaracağız. Haldizen Yaylası nerede, rakımı nedir, Haldizen Yaylası’na nasıl gidilir, Haldizen Yaylası’nda konaklama imkanları ve Haldizen Yaylası’nın gezilecek yerleri nerelerdir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Haldizen Yaylası Nerede

Denizden yaklaşık olarak 2000 metre yüksekte olan Haldizen ya da Demirkapı Yaylası, Trabzon’un Çaykara ilçesinde yer almaktadır. Demirkapı Yaylası-Trabzon arası yaklaşık 115 km, Demirkapı-Çaykara arası 35 km, Demirkapı Yaylası – Uzungöl arası ise 16 km mesafededir.

Haldizen Yaylası Hakkında Bilgiler

Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Haldizen bugün bilindik adıyla Demirkapı 3 bin 376 metrelik zirvesi, oksijen deposu havası, yaylacılık faaliyetleri, el değmemiş tabiatı ve tertemiz suyuyla doğaseverleri ve turistleri buraya çekmektedir. Bembeyaz tepeleri, alabildiğine çayırları ve sık ormanları ile Haldizen Yaylası, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde oldukça ilerlemeye başlayan yayla turizmi hareketinden etkilenmeye başlamıştır.

Çevresi krater ve buzul gölleriyle dolu olması sebebiyle harika bir manzara sunan Haldizen Yaylası, Uzungöl’ü meydana getirmesinin yanında Uzungöl ile olağanüstü bir uyum içerisindedirler. Yılın uzun bir zamanında dağlarında kar görebileceğiniz ender yerlerden biri olan Demirkapı (Haldizen)Yaylası doğa tutkunlarını heyecanlandıracak özellikte bir güzelliğe sahiptir.

Haldizen Yaylası Gezilecek Yerler

Uzungöl,  Anzer Yaylası, Balıklı Göl, Dipsiz Göl, Çifte Göller, Sarıçiçek Gölü, Pirömer Gölü, Aygır Gölü, Kara Göl. Özellikle Yedi Göller olarak da bilinen ve Demirkapı bölgesinde yer alan göller muhteşem seyirleri ve doğallıkları ile sizi adeta büyüleyecektir.

Haldizen Yaylası’na Nasıl Gidilir

Şahit olup gidip görülmesi gereken güzellikte olan Haldizen Yaylası’na ulaşım Uzungöl’de yer alan Şerah Köyü üzerinden yapılmaktadır. Yaklaşık 15 kilometrelik bir mesafede yer alan Haldizen Yaylası’na ormanlık alandan geçilerek ulaşılabiliyor.

Haldizen Yaylası’nda Nerede Kalınır

Haldizen Yaylası’nda konaklama veya herhangi bir otel ve pansiyon bulma şansınız yoktur. Bu nedenle Haldizen Yaylası’na en yakın ve bu bölgede en gelişmiş yerlerden biri olan Uzungöl ve çevresinde konaklayabilirsiniz.

  • Uzungöl İnan Kardeşler Otel
  • Uzungöl Önder Hotel & Spa
  • İnan Kardeşler Bungalow Otel
  • Royal Uzungöl Hotel&Spa
  • Çam Otel
  • Akyuz Kardeşler Hotel&Bungalow
  • Uzungöl Soylu Otel

 Alabildiğine yeşil ve bakir doğasıyla Haldizen ( Demirkapı )Yaylası doğa tutkunu ve macera sevenler için biçilmiş kaftan bir yerdir. Yolunuz bu bölgeye düşerse bu eşsiz doğa harikası yeri mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Haldizen Yaylası ile ilgili merak ettiğiniz tüm görsellerimize aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

HALDİZEN YAYLASI GEZİLECEK YERLERİ FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Fethiye Kabak Koyü Hakkında Tüm Bilgiler ve Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde kabak köyü fethiye gezilecek yerleri, kabak köyü hakkında bilgiler ve kabak köyü nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Fethiye Kabak Koyü Hakkında Tüm Bilgiler ve Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org  takipçileri bugün sizlere, yeşil ve mavinin birbirine en çok yakıştığı, tertemiz kumu ve denizi ile keşfedilmemiş cennetlerden biri...

Kapat