Halfeti’nin Gezilecek Yerleri

Gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımız Siyahgül’ün yetiştiği yer ,eşsiz güzelliğiyle Güneydoğunun incisi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış , Halfeti’yi sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız.

 Halfeti – Şanlıurfa

Şanlıurfa iline bağlı bir ilçedir. Halfeti ilçesinin il merkezine uzaklığı 120 Km’dir. Fırat’ın kenarına kurulu olan Halfeti yerleşim yeri olarak değişik bir görünüm sergilemektedir. Yukarı Göklü adlı bir kasabası 35 köyü ve 34 mezrası vardır. Şu anda , eskihalfeti denen , bir kısmı sular altında kalmış bölge , yavaş yavaş turistik bir bölgeye dönüşüyor. Taş evleri , özgün sokakları ve fırat’ın masmavi sularıyla emsalsiz bir tablo oluşturmaktadır. Halfeti turizme uygun bir beldedir. Tarihi boyunca doğal güzellikleri bölgeye turizmi çekmiştir. Fırat nehrinin kıyısında kurulan saklı cennetlerden birisidir. Fırat nehri ülkemizdeki nadir nehirlerdendir. Fırat’ın kalan çeşitli bölümleride yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmiştir. İlçe doğa güzellikleri ile dizilere konu olmuştur. Ayrıca 35 km uzunluğundaki sahil yolu ile Birecik’e bağlanmıştır. İlçe Merkezinin Şanlıurfa’ya uzaklığı 112 km, Gaziantep’e uzaklığı 105 km’dir. Fırat Nehri”nin altında kalan taş mimarisiyle “Saklı cennet ve “Kayıp kent” olarak da anılmaya başlanan Halfeti”de, yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir belde haline geldi

Fırat üzerinde bulunan mekanlarda yemek yiyip bir şeyler içebilirsiniz. Aynı zamanda eşsiz güzellikleri izleyebilirsiniz

Karagül

Bilindiği gibi Halfeti Karagül’ü ile ünlüdür. Dünya çapında bir tek Halfeti’de yetişmektedir.gülün siyah renkte açması ilçenin suyu ve havasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Bu gül Halfetinin belirli noktalarında yetişmektedir.

Halfeti tekne turu

Halfeti girişinde ki iskeleden dilediğiniz tekneyi kiralayıp Fırat üzerinde gezerek bir çok güzel yeri görebilirsiniz.

Tekne fiyatları küçük tekne 60 tl büyük tekne 120 tl’dir

Halfeti nerede kalınır  ?

 Sitamrat Otel

 Halfeti’de, Gaziantep’e 48 km mesafede yer almaktadır. Konuklar tesis bünyesindeki barın keyfini çıkarabilirler. Tesis bünyesindeki özel otopark ücretsizdir. Tesiste 24 saat açık resepsiyon, ortak salon ve hediyelik eşya dükkanı mevcuttur.

Otelde araba kiralayabilirsiniz. En yakın havaalanı olan Oğuzeli Havalimanı tesise 48 km uzaklıktadır.

Kasr-ı Canan

 Kasr-ı Canan, Halfeti’de Gaziantep’e 48 km mesafede konaklama imkanı sunmaktadır. Tesis bünyesindeki restoranın keyfini çıkarabilirsiniz. Tesisin resepsiyonu 24 saat açıktır. Bu tesis ayrıca Halfeti’deki en iyi puan alan konumlardan birinde bulunuyor.

Otelde araba da kiralayabilirsiniz. Oğuzeli Havaalanı 48 km mesafededir.

 Sahan Tas Konak Hotel 

 Hotel, Fırat Nehri’nin kıyısına birkaç adım mesafede yer almaktadır. Wi-Fi erişimi ücretsizdir.

Şahan Taş Konak Hotel’de bir bahçe ve teras bulunmaktadır. Şanlıurfa GAP Havaalanı 139 km uzaklıktadır. Odanızdan göl ve dağ manzaralarının keyfini çıkarabilirsiniz.

 Halfeti Ulaşım

 İlçe merkezi Gaziantep-Şanlıurfa karayoluna (İpekyolu) 40 km uzunluğundaki asfalt bir yol ile bağlanmıştır. İlçe Merkezinin Şanlıurfa’ya uzaklığı 112 km, Gaziantep’e uzaklığı 105 km’dir.

Yaz ve kış mevsimde bütün köylerle ulaşım sağlanmaktadır.

Halfeti Geceleri

 Halfeti’nin gündüz gezip güzelliklerini gördükten ,sonra geceleri eğlenceleri canlı müzikleri ve sıra geceleri eşliğinde yemek yiyerek eğlenebilirsiniz.Halfeti’nin birbirinden güzel resimlerini görmek isterseniz aşağıda sizler için sunduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

HALFETİ RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ordu Boztepe'de Gezilecek ve Görülecek Yerler başlıklı makalemizde ordu boztepe gezilecek yerler, ordu boztepe manzarası ve ordu boztepe nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bangkok Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün, her yıl milyonlarca ziyaretçi ağırlayarak Asya'nın en önemli turistik şehirlerinden biri olan ve Dünya’nın en ünlü...

Kapat