Hattuşaş Antik Kenti Nerededir ve Nasıl Giderim?

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizleri, kadim bir devlet olan Hitit medeniyetinin Anadolu’daki ilk başkentine Hattuşaş Antik Kenti’ne götürüyoruz.

Hattuşaş Nerede-Hangi Bölgede

Hattuşaş (Boğazköy) Antik Kenti, Karadeniz Bölgesi’ndeki Çorum’un Sungurlu ilçesinin 22 kilometre güneydoğusundaki Boğazkale ilçesinin (Boğazköy) 4 kilometre doğusunda yer almaktadır.

Hattuşaş Hakkında Bilgi

Hitit İmparatorluğunun başkenti olarak Anadolu’da yüzyıllar boyu çok önemli bir merkez olan Hattuşaş, 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Hattuşaş sözcüğü Hatti insanlarının verdiği ad olan Hattus’tan gelmiştir. Zamanla bu bölge Hitit egemenliğine geçtikten sonra “Hattuşa” adını almıştır. M.Ö. 1700’lerde Kuşşara şehrinin kralı Anitta tarafından alınan Hattuşa, yine Anitta tarafından yıkıldı. Yazılı kayıtlarda Anitta ilk Hitit kralıdır. Yaklaşık yüzyıl kadar sonra şehir, I. Hattuşili tarafından tekrar kurularak 400 yıldan uzun bir süre hüküm sürecek olan bir uygarlığın başkenti haline getirilmiştir. Çok geniş bir alana yayılan Hattuşaş’ta yapılan kazılarda 5 kültür katı gün ışığına çıkmıştır. Hattuşaş’tan günümüze gelen kalıntıları Yukarı Şehir, Aşağı Şehir, Büyük Kale ve Yazılıkaya’dır

Hitit metinlerinde sık sık “Hattuşa Ülkesinin Bin Tanrısından” söz edilmektedir. Kuşkusuz bu tanrıların çoğu İmparatorluk başkenti Hattuşaş’ta kendilerine bir tapınım yeri edinebilmişlerdir. Başkent Hattuşaş’ta bugüne kadar 31 yapı, tapınak olarak tanımlanmıştır. Günümüzde görülebilen ve büyük çoğunluğu Büyük Kral IV. Tudhaliya dönemine ait olan kalıntılar arasında tapınaklar, kraliyet konutları ve surlar bulunmaktadır.

Hattuşaş Gezilecek Yerler

HattuşaşYazılıkaya

Hattuşaş’ının en büyük ve etkileyici olan kutsal mekanı olan Yazılıkaya Tapınağı, Hattuşa-Boğazköy’ün 1.5 km. kuzeydoğusunda yer almaktadır. Tapınak ’ta 90’dan fazla tanrı, tanrıça, hayvan ve hayal ürünü yaratıklar kaya yüzeyine işlenmiştir. Hitit kült metinlerine göre yeni yıl ve ilkbahar törenlerinde bir araya gelen tüm tanrılar ”Hava Tanrısının Evi’nde” toplanırlardı. Bu şenlikte kentin diğer tüm tapınaklarından tanrı heykellerinin törensel bir alayla Yazılıkaya’ya taşınmış olabileceği düşünülmektedir

HattuşaşBoğazköy Müzesi

Hitit Dönemine ait eserlerin ağırlıklı olduğu müzede Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler de sergilenmektedir. Çorum Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Boğazköy Müzesi Çorum’un 82 km. güneybatısındaki Boğazkale İlçe merkezinde yer almaktadır.

Hattuşaş Kapıları

Aslanlı Kapı

Sfenksli Kapı

Kral Kapısı

Yerkapı

Hattuşaş Nasıl Gidilir?

 Karayolu: İlçeye ulaşım karayolu ile sağlanmaktadır. İlçenin, Ankara’ya uzaklığı 200 km’dir. Ankara-Samsun karayolu üzerinde bulunan Sungurlu’dan ( Sungurlu-Boğazkale arası 30 km) her zaman için Boğazkale’ye ulaşmak mümkündür. Çorum’daki otobüs işletmelerinin, Sungurlu’da irtibat büroları bulunmaktadır. Otogar, kent merkezinde bulunmaktadır.

Hava Yolu: Çorum’a en yakın havaalanı olan Samsun havaalanı 176 km’dir. Ankara Havaalanı 242 km’dir.Hattuşaş Antik Kenti’nin birbirinden güzel resimlerini görmek için aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

HATTUŞAŞ GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Çal Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizde Çal Mağarası, çal mağarası nerede ve Türkiyedeki Mağaralar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Lizbon Gezilecek Yerler ve Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Portekiz’in en büyük, en zengin, en kalabalık ve aynı zamanda başkenti olan Lizbon ile ilgili...

Kapat