Hindistan Gezilecek Yerleri

Hindistan Gezilecek Yerleri; Resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti’dir. Güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi, doğusunda Bengal Körfezi yer alır.

Hindistan Gezilecek Yerleri

Kuzeydoğusunda Çin ve Nepal, doğusunda Bangladeş ve Myanmar ile komşudur.

Hindistan Nüfusu

1.195.000.000 nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci nüfusuna sahiptir.

Hindistan Önemli Şehirleri

Yeni Delhi, Hindistan’ın başkenti ve ikinci büyük şehridir. Nüfusu 18.000.000 civarındadır. Hindistan’ın en hızlı gelişen şehirlerinden Yeni Delhi, modern mimari yapısıyla dikkat çekmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki iki eser de bu şehirdedir.

Varanasi, ülkenin kültür başkenti olarak bilinir. Tarih boyunca eğitim ve felsefe alanında önderliğin yapıldığı kenttir. Hindularca kutsal sayılan Ganj Nehri’nin kıyısında olan kent, hac ibadeti için ülkenin her yanından misafir kabul etmektedir. Asya’nın en büyük üniversitesi olan Benares Hindu University de burada bulunur.

Hindistan Din ve Konuşulan Dil

Hindistan’ın resmi dili Hintçe’dir. Ancak bunun yanında 850 farklı dil vardır. 27 eyaletten oluşan ülkede her eyaletin kendi dili vardır. Ayrıca resmi yazışmalarda İngilizce kullanılır.

Nüfusun %83’ü Hindu, %11’i Müslüman, %2’si Hıristiyan, %4’ü de diğer dinlere mensuptur. Etnik grup kavgalarının sıklıkla görüldüğü Hindistan’da, bu kavgalar en çok Müslümanlar ve Hindular arasında görülür.

Hindistan İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Hindistan’da iklim oldukça değişkendir. 3 mevsim tipi görülür. Güney ve kuzey arasındaki sıcaklık değerleri oldukça farklıdır. En uygun seyahat zamanı nisan-kasım ayları arasında bilinse de festivallere göre takvim belirlemek de mümkün.

Hindistan Gezilecek Yerler

Cuma Camii, Hindistan’da yaşayan Müslümanlar için en önemli yapı bu camidir. Babür İmparatorluğu döneminden kaldığı varsayılan cami, Müslümanlar için önemli olan cuma günündeki kalabalık sebebiyle bu ismi almıştır. Yaklaşık 25.000 kişinin aynı anda ibadet edebildiği cami, cuma günleri adeta dolup taşmaktadır.

Jantar Mantar, Jaipur’da bulunan bir astronomik gözlemevidir. Çok farklı bir yapıya sahip olan gözlemevinde rehbersiz kaybolmanız kaçınılmaz bir sonuç.

Amber Sarayı, 450 yıllık bir geçmişe sahip olduğu biline saray daha önce Kraliyet Ailesi’ne ev sahipliği yapmıştır. İçindeki Shiva heykeliyle dikkat çekmektedir. Heykelin amberden yapılması sebebiyle bu ismi almıştır.

Hindistan Tarihi Yerleri

Savaş Anıtı, Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin isminin yazılı olduğu anıt Hindular için oldukça önemlidir. Bu anıtta 90.000 askerin adı yazılıdır. Bu askerleri onurlandırmak için Amar Javan Jyoti ismini verdikleri sönmeyen bir ateş yakıp, her sene festival düzenleyip cumhurbaşkanın yaptığı bir konuşmayla askeri geçiş töreni yapılmaktadır.

Jaipur Şehir Sarayı, Hindistan Halkı için oldukça önemlidir. Şu an müze olarak kullanılan sarayda, eski arabalar sergilenmektedir. İnsan gücüyle çekilen arabalardan at arabalarına kadar, eskiden yeniye sıralanmış araçları görmek mümkün.

Botanik Bahçesi, Kolkata şehrindeki bu yapı, Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan bahçedir. 250 yaşındaki Banyan ağacını içerisinde barındırır. Tek gövdeden türemiş 2.880 adet ağaçla birlikte belki de dünyanın en doğal ve değişik tasarımıyla ve içerisindeki 35.000 farklı çiçek türüyle,  Hindistan’a gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Hindistan Gece Hayatı

Hint kültürüne ait yöresel kıyafetler ve müziklerle eğlenebileceğiniz Hindistan’da Avrupai tarzda gece kulüpleri bulunmamaktadır.

Hindistan Ne Yenir/ Ne içilir

Genelde bol baharatlı bir mutfak kültürüne sahip olan Hindistan’da, tatlıdan tavuğa kadar yemekler baharatlıdır. Tavuklar köri, tatlılar tarçın ağırlıklı olarak yapılır. Hindu dini yüzünden yemeklerde inek eti kullanılmaz. Hintlilerin kendilerine özgü pilavları da tadılmaya değer lezzetlerdir.

Hindistan Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları her gün Ankara ve İstanbul’dan Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye uçak seferi yapmaktadır. Aynı zamanda Air France’ın İstanbul-Yeni Delhi arasında aktarmalı seferleri de kullanılabilir.

Hindistan Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Grenada Nerede - Grenada Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Anglikan Kilisesi, George Kalesi ve Grenada Din ve Konuşulan Dil hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Grenada Nerede – Grenada Gezilecek Yerleri

Grenada Gezilecek Yerleri; Bir ada ülkesi olan Grenada Karayip Denizi'nde yer alır. Grenada adası ve Grenadines ada grubundan oluşur. Baharat...

Kapat