Hırvatistan Nerede – Hırvatistan Gezilecek Yerleri

Hırvatistan Nerede – Hırvatistan Gezilecek Yerleri; Resmi adıyla Hırvatistan Cumhuriyeti’dir. Batısında Adriyatik Denizi, Kuzeyinde Slovenya ve Macaristan, doğusunda Sırbistan, güneydoğusunda ise Bosna Hersek bulunmaktadır.

Hırvatistan Nerede – Hırvatistan Gezilecek Yerleri

2000li yıllarda yapılan yatırımlarla birlikte Avrupa’nın önemli turizm merkezlerinden birisi olmuştur.

Hırvatistan Nüfusu

Ülke nüfusu 2005 yılı seçimlerine göre 4.500.000 civarındadır.

Hırvatistan Önemli Şehirleri

Zagreb; ülkenin kuzeyinde Sava Nehri üzerinde yer alır. Hırvatistan’ın başkentidir. Ülkenin en kalabalık şehri olmasının yanında, ülkenin politika ve kültür merkezidir. Preradovic Meydanı’nda rastlayabileceğiniz sokak sanatçıları şehirde rastlayabileceğiniz en güzel manzaralardan biri. Gün içerisinde çok fazla tiyatro ve konser etkinliği görmek de mümkün.

Dubrovnik, Cavtat Balıkçı kasabasıyla ünlüdür. Eşsiz bir sahile sahip olan Cavtat, saatlerce yürüyebileceğiniz bir sahille misafirlerine kucak açıyor. Turistik yapılarının tarihi binaların restorasyonu sonucu kullanılması da cezp edici yönlerinden birisi. Her gün gerçekleştirilen 3 ada turları da turistler için ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Hvar, Adriyatik Denizi üzerinde bulunan bir adadır. Birbirinden güzel plajlarıyla tanınır. Tırmanma sporu için dünyanın farklı yerlerinden gelen turistler de burada karşınıza çıkabilir.

Hırvatistan Din ve Konuşulan Dil

Hırvatistan nüfusunun %96’sı Hırvatça konuşmaktadır. Etnik dillerinden de vazgeçmeyen topluluklar olduğu bilinir.

Ülkenin %88’i Katolik’tir. Halkın %4’ünü Ortodokslar, %2’sini Müslümanlar, %6’sını da yerel dinler oluşturur.

Hırvatistan İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Ülkenin kuzeyinde karasal iklim görülürken, Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan güney kesimde ise Akdeniz iklimi görülür. Yazları ülke geneli sıcak olmasına karşın, kış mevsimi özellikle kuzey kesimlerde oldukça soğuk ve zorlu geçer. Kuzey kesimler için ideal aylar mart-ekim ayları olsa da güney şeridi yıl boyunca turizme elverişlidir.

Hırvatistan Gezilecek Yerler

Dubrovnik’ten 15 dakika uzaklıktaki Lokrum Adası, Hırvatistan’da görebileceğiniz en güzel adalardan birisidir. Adanın limanına indiğiniz andan itibaren sizi karşılayacak olan ada sakinleri değil, tavus kuşları olacaktır. Hatta yolda yürüyüş yaparken bile size bir tavus kuşunun eşlik etmesi mümkün. Konaklama imkânı olmayan adada, tepe noktasına geldiğinizde Adriyatik Denizi’nin eşsiz manzarasıyla karşılaşmanız mümkün.

Zagreb’in güney kesiminde Mihanovic Caddesi boyunca uzanan on binden fazla çeşit bitkiyle bezenmiş Botanik Bahçesi Hırvatistan halkına ve turistlere eşsiz bir oksijen deneyimi yaşatıyor.

Hırvatistan kültürünü tanımak isteyen turistler için yaklaşık 400 bin eserle misafirlerini bekleyen Arkeoloji Müzesi. Müzede Roma, Bizans, Yunan, Mısır ve tabiî ki Hırvatistan kültürüne ait eserler görmek mümkün. Zagreb Mumyası ismi verilen, Mısırlılardan kalma bir mumya görmek bile mümkün.

Hırvatistan Tarihi Yerleri

Zagreb Katedrali, neo-gotik stilde restore edilen katedrale yakın zamanda 105 metre uzunluğunda iki adet kule eklenmiş ki bu kulelerden Zagreb manzarası izlemek mümkün.

Hırvat Milli Tiyatrosu, 1895 yılında inşası tamamlanmış tiyatro binası, mimari yapısının güzelliğinin yanında, seçkin opera, bale ve konser dinletileri ile ünlü.

Trakoscan Kalesi, 13. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen kale, Hırvatistan tarihinde önemli kişilerin evi olma ayrıcalığını taşıyor. 1950’li yıllarda devlet himayesine geçtikten sonra restore edile kalede, geçmiş yıllara ait izleri bulabilirsiniz.

Lotrscak Kulesi, Zagreb’in üst kesiminde bulunan tarihi bir kule. Şehrin tamamen ayaklarınızın altında hissi edinmenizin yanında kulenin alt katlarında bulunan sanat galerileri ve hediyelik eşya dükkânları da turistleri cezbeden noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Hırvatistan Gece Hayatı

Renkli bir gece hayatına sahip olan Hırvatistan’da eğlenecek mekânlar bulmanız oldukça kolay. Dubrovnik’teki liman bölgesi, Zagreb’deki barlar sokağı bölgesi ve Hvar adasındaki yerel tarzda dekore edilmiş gece kulüplerinde eğlenmek oldukça mümkün.

Hırvatistan Ne Yenir/ Ne içilir

Hırvatistan mutfağı iklime göre şekillenmiştir. Karasal iklimin yaşandığı kuzey kesimlerde et yemeklerinin ağırlıkta olduğu, Akdeniz ikliminin yaşandığı güney kesimlerde ise deniz ürünlerinin ağırlıkta olduğu bilinmektedir. Yemeklerinde fazla baharat kullanmayan Hırvatlar için zeytinyağlı yemekler de fazlasıyla önemlidir. Hırvatistan’da üretilen zeytinyağı da dünyaca ünlüdür.

Hırvatistan Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları tarifeleriyle direkt olarak Zagreb ve Dubrovnik’e ulaşma imkanınız mevcuttur.

Hırvatistan Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Finlandiya Nerede - Finlandiya Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Finlandiya Din ve Konuşulan Dil, Finlandiya Foto Galerisi ve Finlandiya Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

hırvatistan şehirleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Finlandiya Nerede – Finlandiya Gezilecek Yerleri

Finlandiya Nerede – Finlandiya Gezilecek Yerleri; Resmi adıyla Finlandiya Cumhuriyeti’dir. En küçük Avrupa ülkelerinden birisidir. Baltık Denizi kıyısında yer alır....

Kapat