Ihlara Vadisi Hakkında Tüm Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün Kapadokya Bölgesi’nin en popüler yerlerinden biri olan ayrıca, harika doğası, vadi içine oyulmuş kiliseleri, Melendiz Çayı’nın etkileyici manzaraları ve inanılmaz bir atmosfere ev sahipliği yapan Ihlara Vadisi’ndeyiz.

Ihlara Vadisi İle İlgili Kısa Bilgiler

Ihlara Vadisi, Hasandağı volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir. Melendiz Çayı’nın, yüzyıllar boyunca yaratmış olduğu etkinin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği bazı bölgelerde 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi oluşturmuştur. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz Çay’ına ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen “Potamus Kapadukus” denilmekteydi.

14 km uzunluğundaki vadi Ihlara’dan başlamakta ve Selime’de son bulmaktadır. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler bulunmaktadır.

Ihlara Vadisi Nerededir?

Ihlara Vadisi Örenyeri Aksaray İli, Ihlara Kasabası’nda ve Hasan Dağı’nın kuzeydoğusunda yer almakla birlikte Aksaray’a 40 km uzaklıktadır.

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler

Aksaray, Hristiyanlığın daha ilk yıllarında önemli bir din merkezi haline gelmiştir. Hristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların kazılmasıyla meydana getirilen bu yerler önemli mabet yerleri olan kiliseleri ortaya çıkarmıştır.

Ihlara vadisi boyunca yer alan kiliseler iki ayrı gruba ayrılmaktadır. Vadiye yakın olan kiliselerin duvarlarında daha çok doğu etkisini görmek mümkündür. Belisırma yakınında yer alan kiliseler de ise daha Bizans tarzı duvar resimlerine rastlamak mümkündür.

Ihlara Vadisi Gezilecek Kiliseler

Kokar Kilisesi: 10. Yüzyılda yapılan kilise tek katlı olup haç planlıdır. Kilise içinde 2 adet mezar odası yer bulunmaktadır. Günümüzde, bugün yıkılmış olan apsisinden içeri girilebilmektedir. Bizans döneminde, kayanın iç kısımlarına doğru oyularak genişletilmiş, cenaze salonu orta nefe ilave edilmiştir

Ağaçaltı Kilisesi:  Gişeden geçtikten sonra merdivenlerden inince sağ tarafa doğru 10 metre kadar ileridedir. Ancak merdivenlerin yarısına kadar inip sağa dönülmelidir. Kilisenin asıl girişi toprak altında olup, şimdiki giriş 2. kat olarak kabul edilen galerinin apsis kısmında yer almaktadır. Girişin hemen karşısında aslanla birlikte betimlenen Aziz Daniel adıyla da anılmaktadır.

Pürenliseki Kilisesi: 10.yy başı ile 12.yy tarihleri arasında oluşturulan  kilisede toplam 4 bölüm bulunmaktadır. Kilisenin adı, bölgede yetişen püren ağaçlarından alınmıştır. Narteks zemininde mezarlar mevcuttur.

Daniel Kilisesi: 5. Ya da 6. Yüzyılda inşa edildiği düşünülen kilise, haç planlı olup kubbeli bir yapıya sahiptir. Günümüze kadar gelmeyi başaran kiliselerden birisidir.

Sümbüllü Kilise: Manastır mekanları iki kat halinde kaya kütlesine oyulmuş bir kilisedir 10. Yüzyılda yapılan kilisenin adı bölgede yetişen sümbüllerden gelmektedir. Mikail ile Cebrail arasında Meryem, İsa ve fırında üç İbrani genci ile azizlerin tasvirleri bulunmaktadır. Günümüzde kiliseyi ziyaret etmek için dar bir pencereden girmek gerekmektedir.

Yılanlı Kilise: Gişeden geçtikten sonra merdivenlerle aşağı inildiğinde Selime’ye doğru 50 m. ilerledikten sonra köprüyle karşıya geçerek 20 m daha ilerleyip merdivenle yukarıya çıkılarak ulaşılmaktadır 9. Yüzyılda yapılan kilisenin ana girişinin yıkılmasından dolayı günümüzde kiliseye farklı bir noktadan giriş sağlanmaktadır. Haç planlı, beşik tonozlu ve tek apsislidir. Kuzey duvarında bulunan şapelin içinde keşiş mezarları yer almaktadır. Batı duvarındaki yılanların saldırısına uğramış dört çıplak günahkâr kadınla ilgili sahneden dolayı kiliseye bu ad verilmiştir

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Ihlara Vadisi’ne yılın dilediğiniz zamanında ziyaret edebilirsiniz.

Ziyaret saatleri ne zamandır; Nisan – Ekim ayları arasında 08.00 – 18.15, Kasım – Mart ayları arasında 08.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ihlara Vadisine giriş ücreti ne kadardır? 10 TL’dir.

Ihlara Vadisi Nasıl Gidilir?

Ihlara Vadisi, Aksaray il merkezine 40 kilometre ve Güzelyurt ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ihlara Vadisi’ne gitmek için Aksaray il merkezine geldikten sonra Güzelyurt minibüslerini kullanmanız gerekmektedir. Aksaray Otogarı’ndan kalkan Güzelyurt otobüsleri, özellikle yaz döneminde yoğun bir şekilde işlemektedir. Sabah 07.00’den akşam 17.30’a kadar otobüs bulunabilmektedir. Özel araç ile Ihlara Vadisi’ne gitmek için Aksaray – Nevşehir karayolunun 11.kilometresinde bulunan sapak kullanılmalıdır.

IHLARA VADİSİ RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Samsunun Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde samsun gezilecek yerleri, samsun görülecek yerler ve samsun hakkında bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

ıhlara vadisi hakkında bilgi,ıhlaravadisi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ukrayna Eğlence Yerleri ve Gece Hayatı Bilgileri

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlerle Ukranya Gece Hayatı ile ilgili tüm bilinmeyenleri bu yazımızda paylaşacağız. Ukrayna gece hayatı, Ukrayna’da Gece...

Kapat