İngiltere Gezilecek Yerleri – İngiltere Hakkında Bilgi

İngiltere Gezilecek Yerleri – İngiltere Hakkında Bilgi
12 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.165 kez okundu.

İngiltere Gezilecek Yerler – İngiltere Hakkında Bilgi; Avrupa’nın batısında bulunan İskoçya, Kuzey İrlanda, İngiltere ve Galler’in meydana getirdiği Birleşik Krallığın en merkezi ve büyük konumuna sahip olmaktadır.

İngiltere Gezilecek Yerleri – İngiltere Hakkında Bilgi

Günümüzde İngiltere isimli bir hükümet veya siyasi bir oluşum olarak bilinmeyen, Manş Tüneli ile Avrupa kıtasına bağlanan, Romalılar tarafından istila edilince Britania adı verilen 400 yüz yıl Roma egemenliği altında kalan, 1337 yılı ile 1453 yılları arasında Fransa Krallığı ile Yüz Yıl Savaşları olarak adlandırılan savaşları yaşayan, 1349 yılında Kara Ölüm olarak adlandırılan büyük veba salgını nedeni ile ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğunun öldüğü, I. Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluğu olarak temelleri atılan,  Başkenti Londra olan 130.395 kilometre kare yüz ölçümüne sahip olan ülke İngiltere’dir.

İngiltere Nüfusu

130.395 kilometre kare yüz ölçümüne sahip olan, İngiltere’nin nüfusu 51.092 milyondur.

İngiltere Önemli Şehirleri

İngiltere’nin en önemli şehirleri 8.308 milyon nüfusa sahip olan, Thames Nehrinin kıyısına kurulu halde bulunan, 2000 sene önce Romalılar tarafından kurulduğu bilinen, ilk ismi Londinium olan, nüfus genelinde İngiliz kökenlilerden sonra Hint kökenlilerin ağırlıklı olarak görüldüğü, şehirde bulunan dört yapının Dünya Mirasları listesinde yer aldığı, turizmin şehir açısından önemli bir gelir kaynağı olduğu, her dönem seyahat edilmeye uygun mevsimsel özellikleri gösteren, Başkent Londra, Manchester, Leeds, Newcastle, Bristol, Leicester, Hull, Birmingham, Liverpool, Sheffield, Coventry ve Nottingham’dır.

İngiltere Din ve Konuşulan Dil

Ülke nüfusunun yüzde 75’i Hıristiyan olmak ile birlikte, geri kalan nüfusun büyük bir çoğunluğu inançsızdır. Ülkenin resmi dili İngilizce olmak ile birlikte, dünya üzerinde en fazla konuşulan dil özelliğine sahip bulunmaktadır.

İngiltere İklim / Ne Zaman Gidilir

İngiltere’de ılımlı deniz iklimi egemendir. Ilımlı deniz iklimi sebebi ile ülkede sıcaklık 0 derecenin altına düşmemekte ve 32 derecenin üzerine çıkmamaktadır. Ülke yağmurları ile meşhur bir konuma yükselmiştir. Mayıs ayı, Haziran ayı, Eylül ayı ve Ekim ayları en fazla yağışın görüldüğü aylardır. Ülke her mevsim ziyaret edilmeye uygun özelliklere sahiptir.

İngiltere Gezilecek Yerler

Manchester, Bath, Liverpool, Cambridge, Brightone, Birmingham, Salisbury, Chester, Woolacombe, Alnwick, Exmouth, Thames Nehri, Windsor Sarayı, Stonehenge, National Gallery, Tate Modem, Eden Projesi, London Eye, Buckingham Sarayı, Royal Albert Hall gezilecek yerler arasında bulunmaktadır.

İngiltere Tarihi Yerleri

Başkent Londra’da bulunan ve Dünya Mirasları listesinde yer alan Tower Of London St Margaret Church, The Palace Of Westminster ve Westminster Abbey gezilecek yerler arasında büyük bir öneme sahip bulunmaktadır.

İngiltere Gece Hayatı

İngiltere’de gece hayatının en renkli ortamları Pub olarak adlandırılan mekânlarda yaşanmaktadır. Gecenin ilerleyen saatlerinde Pub’lar yerini gece kulüplerine bırakmaktadır. Özellik ile Başkent Londra’da bulunan Tiger Tiger, Walkabout, O Neill’s ve Revolution ön plana çıkmış ve popüler olan eğlence mekânlarındandır. Manchester’de bulunan Manchesterda Deansgate gece hayatına renk katan ortamların başında gelmektedir.

İngiltere Ne Yenir / Ne İçilir

Ülke mutfağı genel olarak et ağırlıklıdır. Et haricinde patateste önemli bir yere sahiptir. Domuz pirzolaları ve biftekler ülkede oldukça meşhurdur. Yemek kültürü açısından dikkat çeken bir başka husus ise, Sandviç tüketiminin ülkede çok fazla olmasıdır. Ülke mutfağı kurabiye, pasta ve kek konusunda oldukça gelişmiştir. Çaya olan düşkünlük bu gelişime sebep olmuştur. Kuru üzüm ya da kuş üzümü ile yapılan, aslen bir puding türü olan Spotted Dick ve erik ile yapılan bir kek türü olan Plum Duff ile Tıkka Masala adı verilen soslu tavuk en çok tercih edilen yiyecekler arasındadır.

İngiltere Nasıl Gidilir

Ülkeye London Heathrow hava alanı, London City hava alanı, London Gatwick hava alanı, Edinburgh hava alanı, London Stansted hava alanı ve Manchester hava alanı aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Türk Hava Yolları, British Airways hava yolu şirketleri ile ülkeye ulaşım sağlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Brunei Nerede - Brunei Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Brunei Din ve Konuşulan Dil, Brunei Gece Hayatı ve Brunei Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

İngiltere nüfusu gezilecek yerler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Brunei Nerede – Brunei Gezilecek Yerleri

Brunei Nerede – Brunei Gezilecek Yerleri; Brunei Sultanlığı olarak da bilinen ülke, Asya kıtasının güneydoğusunda yer alan Borneo adasında üzerinde...

Kapat