İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Topkapı Sarayı’ndan sonra, Osmanlı mimarisinin en seçkin ve en ünlü eserlerinden biri olan İshak Paşa Sarayı ile ilgili bilgiler aktaracağız.

İshak Paşa Sarayı Nerededir?

İpek Yolu üzerinde bulunan İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı‘nın yakınında, Doğubayazıt‘ın 5 kilometre güney doğusunda, Eski Beyazıt’a ve ovaya hakim yüksek bir tepenin üzerine kurulmuştur.

İshak Paşa Sarayı Hangi Padişah Zamanında Yapılmıştır?

İshak Paşa Sarayı, III. Selim devrinde Çıldır Valisi Hasan Paşanın oğlu İshak Paşa tarafından 1784 yılında yaptırılmıştır.

İshak Paşa Sarayı Tarihçesi-İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgi

 İshak Paşa Sarayı, saraydan öte bir külliyedir. İstanbul Topkapı Sarayı’ndan sonra son devirde yapılmış sarayların en ünlüsüdür. 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları, koğuşlar bulunmaktadır. Bu Saray Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ndeki son büyük anıt yapısıdır.18. yy. Osmanlı mimarisinin en belirgin ve en seçkin örneklerinden olduğu kadar, sanat tarihi yönünden de değeri büyüktür. Saray Osmanlı, Fars ve Selçuklu uygarlığının mimari üslubunu bünyesinde toplayan bir özellik taşımaktadır. Ayrıca İshak Paşa Sarayı’nın en önemli özelliklerinden biri de dünyanın ilk kalorifer tesisatı döşenen saray olmasıdır. Bir Osmanlı Dönemi yapısı olan İshak Paşa Sarayı görkemli özel mimarı yapısı, anıtsal taç kapıları, haremi, selamlığı, cami ve yüzlerce odası ile görülmeye değer harika bir yapıdır.

İshak Paşa Sarayı’nın Mimari Özellikleri

 Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari özelliklerini içerisinde barındırması sebebiyle İshak Paşa Sarayı farklı dönemlerin veya farklı kültürlerin bir sentezi olarak karşımıza çıkmaktadır Saray 115X50 m. boyutlarında, tesviye edilmiş, Karaburun tepesi üzerine terası, iki avlu ile bu avluları çevreleyen çeşitli yapı topluluğundan meydana gelmektedir. Bazı kısımları tek, bazı kısımları iki, bodrum dahil bazı kısımları üç katlı olarak yapılmıştır. 7600 metre karelik bir alanı kaplayan saray iki avludan oluşmaktadır. Birinci avluda taçkapı, muhafız koğuşları, çeşme, nöbetçi odaları, at-araba koymak için yerler, zindan, misafirlerin ağırlanacağı odalar yer alırken; ikinci avluda hizmetli odaları, taçkapı, selamlık, camii, cemaat yeri, minare ve Çolak Abdi Paşa Türbesi gibi yapılar bulunmaktadır.

İshak Paşa Sarayı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

 Nisan – Ekim: Yaz Açılış Saati: 08:00 -Kapanış Saati: 19:00  —  Kasım- Mart: Kış Açılış Saati: 07:30 – Kapanış Saati: 15:45 —Tatil Günü: Pazartesi – Giriş Ücreti: 5 TL

 İshak Paşa Sarayına Ne Zaman Gidilir?

Bölgenin sert iklimi nedeniyle kış ayları ziyaret açısından pek uygun olmayabilir. Özellikle bahar ve yaz aylarında bölgenin bütün güzelliklerini rahatlıkla görebilirsiniz.

İshak Paşa Sarayına Nasıl Gidilir?

 İstanbul ve Ankara’dan Ağrı’ya her gün uçak seferleri bulunmaktadır. Ağrı’dan Doğubayazıt ilçesine karayolu ile 45dk. süre ile ulaşmak mümkündür. Havalanından ilçeler otogarından ilçe servislerine ulaşmak mümkündür.

 İshak Paşa Sarayı gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

İSHAK PAŞA SARAYI FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Termessos Antik Kenti Tüm Bilgileri başlıklı makalemizde termessos antik kenti gezilecek yerler, termessos antik kenti hakkında bilgiler ve termessos antik kenti nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

ishak paşa sarayı hakkında bilgi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Termessos Antik Kenti Tüm Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları sizlerde tarihi yerleri gezmeyi,yeni yerler keşfetmeyi seviyorsanız bu yazımız tam sizlere göre.Antalya ilinde bulunan saklı Tarih Termessos...

Kapat