İspanya Gezilecek Yerleri

İspanya Gezilecek Yerleri
9 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 920 kez okundu.

İspanya Gezilecek Yerleri; İspanya, Avrupa kıtasının güneybatısında bulunan İber Yarımadası üzerinde kurulmuş olan bir ülkedir. Ülkenin batısında Portekiz, kuzeyinde Fransa, güneyinde ise Cebelitarık bulunur.

İspanya Gezilecek Yerleri

Kuzeyde Atlantik Okyanusu’na, güneyde ve doğuda ise Akdeniz’e sınırı bulunan ülkenin başkenti Madrid’dir ve ülke 504 bin 712 kilometre kare yüzölçümüne sahiptir.

İspanya Nüfusu

Ülkenin nüfusu 2013 yılı verilerine göre 46 milyon 704 bin 31 kişiden oluşmaktadır. Nüfusun yüzde 88’i İspanyollardan, yüzde 12’si Rumen, Faslı ve Ekvatorlulardan oluşmaktadır. Bunun dışında ülkede Arap nüfusu da bulunmaktadır.

İspanya Önemli Şehirleri

Madrid: Ülkenin başkenti olan kent 6,5 milyon nüfusa sahiptir. Tarihi binalarla süslenmiş olan kent birçok görülecek yere de sahiptir.

Barselona: Ülkenin en büyük ikinci kenti ve aynı zamanda bir liman şehridir. Son derece hareketli bir ekonomiye sahip olan şehir aynı zamanda gezilecek birçok bölgeye sahiptir. Temiz bir plaja ve denize sahip olan şehir, Katalanya bölgesi içerisinde yer alan tipik bir Akdeniz kentidir.

Valencia: İspanya’nın en büyük üçüncü şehri ve aynı zamanda endüstri merkezidir.

İspanya Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin resmi dili İspanyolcadır ancak bu dil dışında halk arasında ve gündelik yaşamda farklı diller de kullanılmaktadır. Bu dillerin başında Katalanca, Baskça ve Arenaca gelir. Ülkenin yüzde 82’si Katolik Hıristiyanlardan oluşmaktadır, yüzde 12’si ise Ateisttir. Geriye kalan nüfus ise Musevi ve Müslümandır.

İspanya İklim/ Ne Zaman Gidilir

Akdeniz ikliminin görüldüğü ülkede son derece ılıman bir hava vardır. Gezmek için en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz aylarıdır.

İspanya Gezilecek Yerler

İspanya gezilip görülecek yerler açısından son derece zengin bir ülkedir. Gezilecek yerlerin başında Madrid gelir. Gerek mimari yapısı gerekse de düzenli şehirleşmesi ile Madrid mutlaka gezilmelidir. Özellikle Prado Müzesi turistlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelir. Sevilla’daki Alcazar Bahçeleri ise ziyaret edilmesi gerekilen bir diğer önemli yerdir. Barselona şehri de atlanmamalı ve buradaki La Rambla caddesi ve sonundaki Kristof Kolomb heykeli mutlaka görülmelidir. Bunun yanında şehirde yer alan birçok bazilika da turistlerin ilgisini çeken yerler arasında bulunmaktadır.

İspanya Tarihi Yerleri

Tarihi yerler açısından adeta bir derya olan İspanya’nın neredeyse her köşesinde tarihi eserler yer alır. Endülüs Emevi Devleti’nden kalma ve modern İslam Mimarisinin örnekleri olan El Hamra Sarayı, Kurtuba Cami bu eserlerin başında gelir. Sevilya ve Toledo’da yer alan Katedraller de dikkat çeken diğer tarihi yerlerdir.

İspanya Gece Hayatı

İspanya son derece renkli ve hareketli bir gece yaşantısına sahiptir. Madrid ve Barselona birçok bar, disko ve kulübe ev sahipliği yapmaktadır. Ancak Barselona gece hayatı denince akla gelen ilk şehirdir İspanya’da. Çok hızlı bir gece hayatına sahip olan şehirde Razzmatazz, Catwalk, L’ovella Negra gibi mekânlar şehrin en iyi ve en bilinen gece kulüpleridir. İspanyolların sıcakkanlılığını da hesaba katarsak, gece hayatından son derece memnun kalmak içten bile değildir.

İspanya Ne Yenir/ Ne İçilir

İspanyol Mutfağı son derece zengindir.  Ağırlıklı olarak deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekler ön plana çıkar. Ülkenin en bilinen yemeği ise Tapas adı verilen ve kırmızı biberin kullanıldığı sebze yemeğidir. Bir diğer ünlü yemek ise Paella adı verilen ve pirinç kullanılarak pişirilen üründür. Bunun yanı sıra çeşitli balık yemekleri ve balık çorbaları da ülke mutfağının önemli yemekleri arasında yer almaktadır.

İspanya Nasıl Gidilir

İspanya’ya Türkiye’den direkt uçuşlar mevcuttur. Havayolu kullanılarak 3,5 saat sonra Barselona’ya inilebilir. Karayolu ile ulaşım çok uzun süreceğinden zaman alır ve tavsiye edilmez.

Bir önceki yazımız olan Andorra Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Andorra Din ve Konuşulan Dil, Andorra Foto Galerisi ve Andorra Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

ispanya,İspanya gezilecek yerleri,ispanya gezilecek yerler,ispanyada gezilecek yerler,İspanya tarihi yerler

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Andorra Gezilecek Yerleri

Andorra Gezilecek Yerleri; Andorra Güneybatı Avrupa’da bulunan bir prenslik ülkesidir. Fransa ve İspanya arasında bulunan küçük yüzölçümlü bir ülkedir. Pirene...

Kapat