Isparta Gezilecek Görülecek Yerler

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları bu yazıda gül deyince aklımıza ilk gelen güllerin şehri olan Isparta’dan bahsedeceğiz. Isparta Nerededir,nasıl gidilir, gezilecekler yerleri nerelerdir ? bunları sizlere aktaracağız.

Isparta

Isparta Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır. Isparta,batıda Burdur, kuzeyde Afyonkarahisar, doğuda Konya, güneyde ise Antalya ile çevrilidir. Gülüyle Meşhur olan Isparta Turizm açısından da etkili olup gezip görülecek yerler açısından da geniş bir kitleye sahiptir. İl’de  yarı kurak, az nemli, kışları serin, yazları sıcak bir iklim yaşanır. iklim, topografya ve bitki örtüsünün çeşitliliği ve elverişliği, yörede birçok evcil ve yabani hayvan türlerinin yaşamasına ve yetiştirilmesine olanak vermektedir. Bu nedenle, ilin florası kadar faunası da oldukça zengindir. Isparta ili, yabani hayvan türleri bakımından zengin bir bölgede yer almaktadır.

Kayak Merkezinin yeraldığı Davraz Dağı, doğa yürüyüşü ve nehir sporlarına elverişli kanyonlar, mağaralar ve dağları ile pek çok doğa sporlarının yapıldığı merkezdir.

Isparta’nın turizm kapısı Eğirdir, alternatif turizm cennetidir. Dağcılık, trekking, rüzgarsörfü, yamaç paraşütü, kampçılık turizm çeşitlerinden birkaçıdır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Isparta Gezilecek Yerleri  

 Karacaören Gölü

Aksu Çayı üzerinde bulunan Karacaören Gölü, 1989 yılında yapılmıştır. Esasında bir baraj gölü olup, çevresinin doğal güzelliği yıl içerisinde birçok turistin yoğun ilgisini görmektedir. Her ne kadar bir baraj gölü de olsa rüyamsı bir güzelliğe sahip.
Karacaören barajı iki kısımdan oluşuyor.  Karacaöen 1 gölüne Burdur Antalya yolundan dinlenme tesislerine giden yolu takip ederek ulaşmanız son derece kolay. Böylece bu tesiste yemek ve çay keyfini müthiş bir manzaranın eşliğinde çıkarabilirsiniz. Karacaören 2 gölü ise bu tesisin biraz daha yukarısında bulunuyor. Gölde sınırlı sayıda konaklama ve dinlenme tesisinin yanı sıra çok sayıda alabalık çiftliği de mevcut. Göl kenarında yer alan tesislerde yetiştirilen alabalıkların tadına bakabilirsiniz. Antalya’dan Karacaören Baraj Gölü’ne tur otobüsleriyle geziler düzenlenmektedir.

 Lavanta Vadisi

Ülkemizin en önemli lavanta üretim alanı Isparta’nın Keçiborlu ilçesine bağlı Kuyucuk Köyü’nde bulunmaktadır. Kuyucuk köyüne varmak üzeriyken yol boyunca sağlı sollu tepelere kadar uzanan lavanta tarlaları görselliği ile muhteşem görünmektedir.

Kuyucuk köyü turistlerin akınına uğramamış saf, güzelliği bozulmamış bir köydür. Lavantalar haziran sonunda morarmaya başlar. Temmuz ayında ise çiçekleri patlayınca mosmor olur. Kuyucak- Isparta arası 50 kilometredir. Keçi Borlu’dan minibüs veya dolmuşlarla Kuyucuk Köyü’ne ulaşım sağlanabilir.

Gezilip görülmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Davraz Kayak Merkezi

Davraz Dağı, 2635 m zirve yüksekliği ile Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biridir. Davraz Kayak Merkezi, son yıllarda turizm açısından büyük bir gelişme göstermiş önemli bir bölgedir. Bölgede kayak yaparken Eğirdir Gölü’nün muhteşem manzarası görülür ve Kayak pistleri her seviyeye uygun olup, pistler tehlikesiz rotalara sahiptir.  Davraz’ın pistleri, amatör veya profesyonel tüm kayakçılara kuzey disiplini, alp disiplini, tur kayağı ve snowboard yapma imkanı sunmaktadır.

Kayak Merkezinde toplam 12 pist vardır. 12 Pistin toplam uzunluğu 23.500 m.dir. Kayak Merkezi Isparta’ya yaklaşık 26 kilometrelik bir uzaklığa sahip olup, Süleyman Demirel Hava limanına 50 kilometrelik bir mesafede yer alır. Kolay bir ulaşıma sahip olması nedeniyle kışın tatilcilerin tercihi olmaktadır.

Yazılı Kanyon

Isparta Sütçüler ilçesinde bulunmaktadır. 1989  yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Zengin bitki örtüsü, yaban hayatı ve seyrine doyum olmayan doğal güzellikleri vardır. Yazılı Kanyon Tabiat Park alanında önemli kanyonlar bulunmaktadır. Pek çok araştırmacının ve meraklıların bu kanyonu görmek üzere yöreye helikopterle geldikleri bilinmektedir. Trafiğe açık olan Antalya-Isparta Dereboğazı Karayolu ile Antalya yöresinde yer alan turistik tesislerden bu alanlara ulaşılması 1,5 saatlik bir süreye inmiştir. Nisan-Ekim ayları arası Tabiat Parkını ziyaret için en uygun dönemdir. Günübirlik piknik, yürüyüşlerin yapılabileceği bir yerdir. Isparta’nın merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Antalya’ya olan uzaklığı ise 130 kilometre.

Kuz Mağarası

Sütçüler ilçesi, Kesme Kasabası, Asar Tepe Mevkii’nde Köprüçay Kanyonu’nun aynasında bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 224 m’dir. Dar girişten sonra mağara ana galeriden oluşmaktadır. Her iki bölüm de damlataş (sarkıt-dikit) oluşumları bakımından çok zengindir.

Eğirdir Gölü

 Eğirdir Gölü Isparta ili sınırlarında yer alan bir tatlı su gölüdür. Eğirdir Gölü’nde Kemer Boğazın Kuzeyinde yer alan bölümü Hoyran, Güneyinde yer alan bölümü Eğirdir bölümü olarak bilinmektedir.

Gölün güneyinde ilçe merkezi önlerinde Yeşilada ve Canada adlı iki küçük ada vardır. Sulan tatlı olan gölde tatlısu levreği ve kerevit yetiştirilir. Çevresi yeşilliklerle kaplı (genellikle çam) olan kıyılarında kamp kurmak için uygun alanlar vardır.  Eğirdir Gölü havzası içerisinde Kovada Gölü Milli Parkı ve Gelincik Dağı Tabiat Parkı bulunmaktadır. Eğirdir Gölü’nün tüm güzelliklerine şahit olmak için ve yeni keşifler yapmak için Eğirdir Gölü çevresinde bulunan otellerde veya pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Kovada Gölü

Kovada Gölü Isparta ilinde yer alan küçük bir göldür. Göller bölgesindedir. Eğirdir’e 24 km uzaklıkta bulunan Kovada Gölü’nün çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir ve yüzlerce çeşit hayvan barındırmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı “Milli Park” niteliğini almıştır.

Millî park sâhası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı hazırlanmış yerler mevcuttur. Burada otelde değil çadırlarda ve karavanlarda kalınabilir.

Kızıldağ Milli Parkı

 Kızıldağ Millî Parkı, Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Millî park sâhası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı hazırlanmış yerler mevcuttur. Burada otelde değil çadırlarda, ahşap evlerde kalınır.

Kızıldağ Millî Parkı, Isparta merkeze 120, Şarkikaraağaç ilçesine ise 5 km uzaklıktadır. Oksijeni bol olduğu için solunum yetmezliği hastaların burada iyileştiği bilinmektedir. İyileşmek için 21 gün kalmanın yeterli olduğu söylenmektedir.

Türkiye’de mavi yapraklı sedir ormanının bulunduğu tek bölgedir.

Tıbbi ve aromatik bitkiler de burada yetişmektedir. zengin bir faunaya sahiptir.

Isparta Ulaşım

Komşu iller olan Antalya, Burdur, Konya ve Afyonkarahisar’a karayolu ile devamlı ulaşım sağlandığı gibi, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük illere de her gün günde birkaç kez direkt otobüs kalkmaktadır.

Isparta’ya 20 km uzaklıkta bulunan Süleyman Demirel Havalimanı’na yurt dışı ve yurt içinden uçaklar inebilmektedir.Isparta’nın en güzel yerlerini aşağıdaki foto galerimizden görebilir ve inceleyebilirsiniz.

  ISPARTA GEZİLECEK YERLERİ FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Dolmabahçe Sarayı Hakkında Kısa Bilgiler başlıklı makalemizde dolmabahçe sarayı gezilecek yerler, dolmabahçe sarayı giriş ücreti ne kadar ve dolmabahçe sarayı nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

ıspartaya yakın guzel pıknık alanı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Miniatürk Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sevgili Gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda gezildiğinde sizlere masalsı bir atmosfer yaşatacak olan yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği İstanbul Miniatürk’ü...

Kapat