İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün sizlere Türkiye’nin denizcilik alanında en büyük müzesi olan ve içerdiği çeşitlilik bakımından dünyanın sayılı müzelerinden sayılan İstanbul Deniz Müzesi ile ilgili bilgiler aktaracağız.

İstanbul Deniz Müzesi Nerede, İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgiler, İstanbul Deniz Müzesi’nin Açık Olduğu Gün ve Saatler, İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücretleri, İstanbul Deniz Müzesi’ne Nasıl Gidilir? Gibi birçok sorunun cevabının yer aldığı konumuza başlayalım.

İstanbul Deniz Müzesi Nerede

Marmara Bölgesi’nde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olan İstanbul Deniz Müzesi Türkiye’de kurulan ilk askeri müzedir.

İstanbul Deniz Müzesi Hakkında Bilgiler

1897 yılında Müze ve Kütüphane İdaresi adıyla kurulan Deniz Müzesi’nin önceleri tasnifi yapılmamış olup sadece müze deposu olarak sergiye açılmıştır.1933 yılında Nakkaşhane binasına taşınan müze, burada Bahriye Müzesi Müdürlüğü adıyla faaliyet göstermiştir. II. Dünya Savaşı’nda ise olası tahribatları en aza indirmek ve müzedeki koleksiyonları koruma amaçlı malzemeler Ankara, İzmit ve Niğde’ye aktarılmıştır. Koleksiyon çeşidi ve 20 bine yakın eser ile dünyanı ender müzelerinden biri sayılan İstanbul Deniz Müzesi, yerli ve yabancı birçok turist tarafından oldukça yoğun bir ilgi görmektedir.

Antika ve değerli eşyalar bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip İstanbul Deniz Müzesi koleksiyonunda şuan da; Atatürk’e ait eserler, tarihi eserler, ahşap eserler, metal eserler, tekstil-dokuma eserleri, nişan ve madalyalar, haritalar, damga ve mühürler, fotoğraflar, kitabeler, taş baskı kalıpları, kâğıt eserleri, silahlar, taş eserler, bayrak ve sancaklar, mezar taşları, saatler, gemi aksamları, tarihi kayıklar ve plastik eserler sergilenmektedir.

Birbirinden değerli ve özel ürünlerin yer aldığı bu müzeyi ziyaret ederek o dönemlerin tarihine tanıklık etmek isteyenler için oldukça ideal bir müze olan bu yer İstanbul gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

İstanbul Deniz Müzesi’nin Açık Olduğu Gün ve Saatler

Yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve Pazartesi günleri kapalı olup; hafta içi 09:00-17:00, hafta sonu 10:00-18:00 saatleri arasında müzemizi ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Deniz Müzesi Giriş Ücretleri

Yetişkin Giriş Ücreti: 7,50 TL

Öğrenci Giriş Ücreti: ÜCRETSİZ

İstanbul Deniz Müzesi’ne Nasıl Gidilir

Deniz yolu ile ulaşım; Deniz Müzesi’ne deniz yolu ile ulaşmak için Üsküdar ve Kadıköy’den kalkan vapur ve motorları kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile ulaşım; Beşiktaş merkezine gelen tüm İETT araçları ile Beşiktaş Meydan durağında indikten sonra yürüme mesafesi ile İstanbul Deniz Müzesi’ne ulaşabilirsiniz.

Otomobil ile ulaşım; Anadolu Yakası’ndan geçecekler önce 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden sonra Beşiktaş yönüne dönülerek, Barbaros Bulvarı geçilip sağa dönülerek müzeye ulaşabilirler.

Türkiye’nin denizcilik anlamında en büyük müzesi olma özelliği ile oldukça büyük bir öneme sahip olan İstanbul Deniz Müzesi ile ilgili resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL DENİZ MÜZESİ RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Tarsus Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız başlıklı makalemizde tarsıs gezilecek yerleri, Tarsus ve tarsus tarihi bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

deniz müzesi hakkında bilgi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Antalya Kaş Otelleri ve Gezilecek Yerleri

Sevgili gezilecekyer.org okurları bu yazımızda Kaş nerededir, kaş otelleri, Antalya otelleri, kaş nasıl gidilir? gibi sorularınızın cevabını sizlere vermeye çalışacağız.Yaz...

Kapat