İzlanda Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

İzlanda Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi; Atlas okyanusu kuzey kısmında volkanik bir ada üzerine kurulmuş olan ve çevresindeki birçok küçük adadan meydana gelen ve 103.000 km2 yüz ölçümüne sahip olan İzlanda bir Avrupa ülkesidir.

İzlanda Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

9 ve 10. Yüzyılda Norveç’ten gelen Vikinglerin yerleştiği ülke olarak bilinmektedir.

İzlanda Nüfusu

Nüfusunun yüzde 80’i şehirlerde yaşayan İzlanda’nın nüfusu 320.000 kişidir. Nüfusunun büyük bir çoğunluğu olan 145.237 kişi ise başkenti olan Reykjavik’te yaşamaktadır.

İzlanda Önemli Şehirleri

Dünyada kutup bölgesine en yakın noktada bulunan başkent olan Reykjavik, önemli bir liman ve balıkçılık merkezi olan Akureyri, İzlanda’nın en büyük binası olarak gözlemlenen Kopavogur’un bulunduğu Kopavogur, nüfus itibariyle en büyük üçüncü şehri olan Hafnarfjör’dur, İzlanda’ya ait takımadalarının en büyüğü olan Heimaey İzlanda’nın en önemli şehirleridir.

İzlanda Din ve Konuşulan Dil

İzlanda’da halkın büyük bir çoğunluğu Hıristiyanlığın Evangelist mezhebine bağlı bulunmaktadır. Evangelist mezhebine bağlı olan halkın ülkenin toplam nüfusuna oranı yüzde 95’dir. Geri kalan küçük kısım ise Protestan ve Katoliklerden oluşmaktadır. İzlanda’nın resmi dili İzlandaca olmak ile birlikte, konuşulan diğer diller Danimarka’ca, İngilizce, Almanca ve Nord lehçeleridir.

İzlanda İklim / Ne Zaman Gidilir

İzlanda’nın iklimi soğuk iklim tipine girmemektedir. Adada yaz ayları nemli ve serin geçmek ile birlikte kış ayları ise oldukça yumuşak olarak gözlenmektedir. İzlanda’nın kuzey kesiminde Haziran ayında güneşin 18 gün boyunca hiç batmadan ufuk hattı üzerinde durması ilgi çekici bir doğa olayıdır. Haziran ayında güneşin 18 gün boyunca batmadan ufuk hattı üzerinde durduğu düşünülürse İzlanda’ya gitmenin en uygun zamanı Haziran ayı olarak görülmektedir.

İzlanda Gezilecek Yerleri

Başkent Reykjavik’e yarım saat mesafede olan Mavi Lagün sıcak su havuzlarıyla ön plana çıkmaktadır. İzlanda’nın Vikinglerle başlayan tarihi geçmişini öğrenmek için Saga müzesinde yapılacak bir gezinti faydalı olacaktır. Avrupa’nın en güçlü şelalesi olarak kabul edilen Dettifoss şelalesi görülmeye değer muhteşem bir güzelliktir. Ayrıca Jökursarlon buzul gölü görülmesi gerekli olan ender güzelliklerden bir tanesidir. 2010 yılının 21 Mart ve 14 Nisan tarihlerinde 2 defa püsküren ve Kuzey Avrupa’da hava trafiğini önemli ölçüde felç eden Eyjafjallajökull volkanı İzlanda’nın en çok turist çeken bölgelerinden biridir. Buzulların oluşturduğu vadilerin deniz suyu ile dolması neticesiyle oluşan İsafjardardjup fiyortu İzlanda’da görülmesi gereken doğal güzelliklerin ilk sıralarında yer almaktadır.

İzlanda Tarihi Yerleri

Bola 1833-1843 yılları arasında İzlandalı şair Bolu Hjalmar’ın yaşadığı küçük bir çiftliktir. Bola şuan terk edilmiş bulunmaktadır ancak turistik gezilere açıktır. Breigabolstagur şehrinde bulunan İzlanda ülkesinin ilk kanunlarının yazıldığı In Vesturhop kilisesi tarihi yerler arasında dikkat çekici bir ortamdır. Efri Nupur bölgesinde bulunan Poetess’in yatmakta olduğu kilise turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Storu-Gilja’nın kuzeyinde yer alan bir bölgede bulunan ve ana yolun birkaç metre ilerisinde bulunan ve İzlanda’nın 1000 yıllık geçmişini simgeleyen Gullsteinn adındaki büyük taş turistler tarafından tercih edilen ve gezi rehberlerinde ön sıralarda bulunan bir yapıttır.

İzlanda Gece Hayatı

Başkent Reykjavik’te bulunan irili ufaklı eğlence ortamları İzlanda gecelerine renk katan ve ziyaretçilerin ilgisini çekerek keyifli vakit geçirmesini sağlayan mekânlardır.

İzlanda Ne Yenir / Ne İçilir

Ada ülkesi olması sebebiyle İzlanda’da deniz ürünleri oldukça yaygın konumdadır. Özellikle Morina balığı en göze çarpan yiyecekler arasındadır. İzlanda’da dikkat çekici bir yemek çeşidi de at eti ve kutup martısından yapılmış olan menülerdir. Ancak İzlanda yemeklerinin büyük bir kısmında koyun eti kullanılmaktadır.

İzlanda Nasıl Gidilir

Başkent Reykjavik’te bulunan uluslar arası havaalanı ve deniz limanı ulaşım imkânlarının temelini oluşturmaktadır ve ülkeye havayolu ile ulaşım oldukça gelişmiş durumdadır. Başkent Reykjavik’te bulunan uluslar arası havaalanının dışında ülke genelinde küçüklü büyüklü 98 adet daha havaalanı bulunmaktadır.

İzlanda Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan İtalya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Cenova, Colosseum binası ve Dükler Sarayı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

izlanda gezilecek yerler,izlanda şehirleri,izlanda gece hayatı

Etiketler:

İzlanda Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi Konusuna 1 Yorum Yapıldı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İtalya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

İtalya  Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi; Büyük kısmı ile İtalya yarımadası üzerinde bulunan yüzyıllar boyunca çeşitli Avrupa uygarlıklarına ev sahipliği yapmış,...

Kapat