İzmit’in Gezilecek En Güzel Yerleri

Sevgili gezilecekyer.org okuyucularımız, bazı zamanlarda pek çoğumuz şehrin karmaşasından uzaklaşıp kendimizi tabiat ananın kollarına bırakmak istiyoruz, işte o doğal yerlerden biride Kocaeli’nin merkez ilçesi olan İzmit’tir. Bizler sizler için İzmit’in güzelliklerini araştırdık.

İzmit

İzmit, Türkiye’nin Kocaeli ilinin merkez ilçesidir. İzmit Körfezi’nin doğu kıyısında, Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli bölümünde yer almaktadır. Kendi adını taşıyan körfezin doğu yanında yer alan ve

Kocaeli ilinin merkez ilçesi olan İzmit, bir kıyı kentidir. Körfez kıyılarıyla Karadeniz kıyısında ılıman, dağlık kesimlerde daha sert bir iklim hüküm sürer.  Marmara bölgesinde yer alan ve ülke imalat sanayinde en gelişmiş 1.inci şehirdir.  Birçok büyük firmanın fabrikaları, bu şehirde bulunmaktadır. İzmit ekonomisinin tamamına yakını sanayiye dayalıdır.  5 devlet limanı, 43 özel iskele ile deniz yolu taşımacılığında önemli bir yere sahiptir.

İzmit Gezilecek Yerler

 Serindere

Serindere, Yuvacık barajına su sağlayan ana kaynaklardan biridir. Samanlı Dağları’dan çıkan ve bir çok kaynaktan beslenen dere, doğa yürüyüşleri için ideal bir parkurdur. Vadi içinden, suyun kenarından patikalardan oluşan parkurun bazı bölümleri dere içerisinden geçmektedir. yaz aylarında serin sularda yürümek isteyen trekking severler için keyif vericidir.  Serindere’nin bir birinden farkı 3 tane farlıklı rotası bulunmaktadır. Üçü de bir birinden güzel ve eşsizdir. Kocaeli’ne 18 kilometre uzaklıktadır.

Seka Park

SEKA Park’ta isteyen piknik, isteyen spor, isteyen yürüyüş yapıyor, stres atıyor. Aileler deniz ve doğanın birleştiği yerde kent stresinden uzak tatil yapabiliyor. Seka İzmit Kağıt Fabrikası 520 dönümlük arazisi üzerine kurulan SEKA Park, Türkiye’nin en modern parkı olarak hizmet veriyor. Özellikle şehir dışına çıkamayan aileler için SEKA Park günübirlik bulunmaz bir tatil imkanı sunuyor.  15 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapında oluşturulan yapay çim tepe ile, yürüyüş yapmaktan uçurtma uçurmaya çocuk parklarından festivallere kadar birçok aktivitenin düzenlendiği Seka Park, çok sayıda ilki bünyesinde barındırıyor.Avrupa nın en büyük 5. tırmanma duvarı, yapay kum plajı, 10000 kişilik konser ve performans platformu, yüz binlerce m2 çim alan, yürüyüş ve bisiklet yolu bulunmaktadır.

İstanbuldere – Maşukiye

 İzmit’e Yakın Hafta Sonu Gezilecek Doğal Yerler listemizin ilki Sapanca ile İzmit arasındaki Kartepe eteklerindeki Maşukiye tam bir doğa ve alabalık tesisi cenneti. Yaz aylarında bile ağaçların gölgesinin serinliğinde hepsi güveçte servis edilen tereyağlı alabalık, köfte, kaşarlı mantar yemek çok  keyifli.

Günübirlik gidebileceğiniz İstanbuldere’de yanı başınızda şırıl şırıl akan bir şelale eşliğinde ister kahvaltı edebilirsiniz. İstanbuldere kişi başı serpme kahvaltı fiyatı 40 TL’dir

İzmit Saray Müzesi

 Demiryolunun kuzeyinde Saat Kulesinin yanındadır. Osmanlı Sultanı Abdülaziz tarafından Av Köşkü-Kasır olarak yaptırılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk, bu binada bir süre kalarak Fransız yazar Claude Ferare ile burada görüşmüştür. Sultan Abdülaziz döneminde (1861-1876) yapılan saraydır. Her gün açıktır. Müze giriş ücreti 5 TL’dir.

 

İzmit Saat Kulesi

  İzmit Kemalpaşa mahallesi’nde Kocaeli sınırları içerisinde yer alan bir saat kulesi.

  1. OsmanlıPadişahı Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü nedeniyle İzmit mutasarrıflığı denetiminde İzmit Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Saat kulesi, köşelerinde ikişer sütun ve kenarlarında çember şeklindeki kemerli sebiller bulunan kare bir kaide üzerinde yükselmektedir. Sebiller basık yuvarlak niş şeklinde olup, silmelerle çevrilidir. Kulenin her bir köşesinde silmeli, ince uzun birer pencere bulunmaktadır.

 İzmit ulaşım

İstanbul’a 106 km mesafede bulunan İzmit, Ankara’ya TEM otoyolu ile bağlanmaktadır. Hem Karadeniz’e hem de Marmara Denizi’ne kıyısı bulunan İzmit, deniz ulaşımı açısında oldukca yoğunluk gösteren bir bölgedir. İstanbul İzmit arası yaklaşık 106 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat kadar sürmektedir.

Ankara İzmit arası yaklaşık 348 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 40 dakika kadar sürmektedir.

Bursa İzmit arası yaklaşık 137 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 2 saat 10 dakika kadar sürmektedir.

Antalya İzmit arası yaklaşık 624 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 15 dakika kadar sürmektedir.

Adana İzmit arası yaklaşık 829 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat 20 dakika kadar sürmektedir.

İzmit Gece Hayatı

 Kocaeli ilinde iki tane üniversite olmasına rağmen gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Çok sayıda kaliteli bar ve disco bulunmaktadır. Sokakları akşamları canlı ve kalabalıktır.

Ünlü bar ve gece kulüpleri

Adress bar

Club park door

Şah bar

Pierre 45’lik bar

İzmit’in birbirinden güzel resimlerini görmek isterseniz aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

İZMİT GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ 

Bir önceki yazımız olan Bursa Suuçtu Şelalesi Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Su uçtu Şelalesi hakkında bilgiler, Su uçtu Şelalesi hangi şehirde ve Su uçtu Şelalesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

izmitin en güzel yerleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Mikonos Adası Nerede ve Tüm Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, turkuaz mavisi denizi, tepelerde yükselen kiliseleri, çılgın gece hayatı ve beyaza boyanmış mavi pencereli evleriyle...

Kapat