Kahire Gezilecek Yerleri Nerelerdir?

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Mısırın başkenti, Arap dünyası ve Afrika’nın en büyük kenti olan gizemli şehir Kahire’deyiz.

Kahire Nerededir

Afrika ve Arap dünyasının en büyük şehri olan Kahire, Nil Nehri’nin doğu kıyısında ve Mısır’ın kuzeyinde bulunmaktadır.

Kahire Hakkında Bilgiler

Arapça, galip veya üstün gelen anlamları bulunan Kahire, 1300 yılı aşkın süredir aynı alanda ve aynı adla yer almaktadır. Bu da Kahire’nin Doğu ve Batı’nın, eski ile yeninin gelişigüzel bir bileşimini yansıtmasını sağlamıştır. Kahire Mısır ve çevre ülkelerin politik, ekonomik ve kültürel merkezi konumundadır. Kültürel ve tarihi gezilere ev sahipliği yapan Mısır’ın başkenti Kahire, Firavunlar Dönemi ile başlayan tarihi birçok medeniyete tanıklık etmiştir. Piramitleri, sfenksleri, çöl safarisi, mumyaları, kral mezarları ve zengin tarihi ile unutulmaz bir gezi deneyimi yaşatmaktadır. Şehirdeki cami sayısının çokluğundan “Bin Minareli Şehir” olarak da anılan Kahire, Mısır gezilecek yerler arasında mutlaka olmalıdır.

Kahire Gezilecek Yerler

Kahire Mısır Müzesi

Kahire Mısır Müzesi Kahire’de bulunan ve Antik Mısır uygarlığının en görkemli koleksiyonunu barındıran arkeoloji müzesidir. Müzenin, önemli bir miktarı gösterimde olmak üzere, 107 salon ve 100 binden fazla eserin yer aldığı bu müze içerisinde; Antik kraliyet mezarları, lahitler, Tutankamun hazinelerinin yer aldığı galeri ve mumyalar odası müzenin en popüler yerlerindendir.

Gize Piramitleri Bölgesi

 Kahire’deki en turistik ve en çok ilgi gören bölgelerin başında piramitler gelmektedir. Günümüzde hala sırları çözülemeyen bu gizemli yapılar şehrin güneyinde yer almaktadır. Gize bölgesinde yer alan Gize Piramitleri içerisinde; Mikerinos Piramidi, Kefren Piramidi ve Keops Piramidi olmak üzere 3 görkemli yapı bulunmaktadır. Kefren Piramidi’nin boyu 143,5 metre, eğimi 53,2 derecedir. En önemli özelliği piramidin en üst bölümündeki koruyucu kaplamalarının bozulmadan günümüze kadar gelmesidir. Mikerinos Piramidi, Gize Piramitlerinin en küçüğü olup, Piramit 65,5 m yüksekliğindedir. Keops Piramidi,  üç anıtsal piramitten en eski ve en büyük olanıdır.  Dünyanın yedi harikasından biri olup, bu yedi harika içinde günümüze kadar ulaşan tek eserdir, varlığını günümüze dek hemen hemen tam olarak sürdürebilmiş olanıdır. Kahire gezilecek yerler arasında yer alması gereken en önemli yerlerden birisi de Gize Bölgesi’dir.

Kahire Gezilecek Diğer Yerler

Sakkara Piramitleri, Islami Sanat Müzesi, Gize Platosu, Kahire Kalesi, El – Hâkim Camisi, Memphis Açıkhava Müzesi, Djoser Piramidi, Userkaf Piramidi, Al-Azhar Parkı, Mahmud Halil Müzesi, Cezire Adası, El – Gavri Külliyesi, Cairo Opera House, Cairo Tower, Khan El-Khalili

Kahire Gece Hayatı

Kahire’de geleneksel Mısır stili bar olan kafeteryalar ve Batı tipi barlar olmak üzere iki tip bar bulunmaktadır. Alkol kısıtlaması olan şehirde bar ve gece kulüplerinin çoğu – özellikle de bazı katı bölgelerde-  gece yarısında kapanıyor. Bu saatlerden sonra otellerin barlarında eğlenceye devam edebilirsiniz. Büyük otellerin bünyesinde neredeyse sabaha kadar hizmet veren gece kulüpleri bulmak mümkün oluyor. Bazı büyük otellerin bünyesinde bulundurduğu barlar ve gece kulüpleri kent gece hayatının en önemli parçalarındandır. “El Horreya”, “Pub 28”şehirde gidebileceğiniz popüler barlar arasında yer alıyor. Canlı müzik dinlemek isterseniz de “Kahire Caz Kulüp” ’e ya da klasik Arap müzikleri sunan “El Sawy Culturewheel” ’ a gidebilirsiniz. Göbek dansı izlemek için “Kahire Sheraton” ’a, semazenleri izlemek için ise “El Ghouri Arts Centre” ’a gidebilirsiniz.

Kahire’ye Ne Zaman Gidilir?

Genel olarak en turistik sezonu Aralık – Şubat arasıdır. Haziran – Ağustos arası ise yüksek sıcaklık ve nem dolayısı ile çok tercih edilmemelidir.

Kahire’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Kahire’ye günün birçok saatinde THY ve Egyptair’in karşılıklı seferleri bulunuyor. Uçuş süresi ise 2 saat sürmektedir. Kahire Uluslararası Havaalanı’nın şehir merkezine uzaklığı ise 22 km.’dir Şehir merkezine ulaşım için taksi ya da havaalanı otobüslerini kullanabilirsiniz.

Kahire’de Nerede Kalınır?

  • Ramses Hilton
  • Intercontinental Cairo Semiramis
  • Conrad Cairo
  • Hilton Cairo Zamalek Residences
  • Le Meridien Heliopolis
  • Al Masah Hotel And Spa

Kahire gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

KAHİRE GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Hong Kong Çevresindeki Gezilecek Yerler Nerelerdir? başlıklı makalemizde hong kong eğlence yerleri, hong kong gece hayatı ve hong kong gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yerebatan Sarnıcı Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere İstanbul’un ve hatta Türkiye’nin en önemli kültür merkezlerinden biri olan Yerebatan Sarnıcı ile ilgili bilgiler...

Kapat