Kamboçya Gezilecek Yerleri Nerede

Kamboçya Gezilecek Yerleri Nerede; Güneydoğu Asya’da yer alan, geçmiş zamanda Khmer İmparatorluğu olarak isimlendirilmektedir.  

Kamboçya Gezilecek Yerleri Nerede

Resmi olarak Kamboçya Krallığı olarak bilinen 181.035 km2 yüzölçümüne sahip olan Kızıl Kımer’lerin ölüm tarlaları ile anılan Kamboçya Tayland Körfezinde yer almaktadır. Başkenti Phnom Penh isimli şehirdir.

Kamboçya Nüfusu – Kamboçya Hakkında Bilgi

181.035 km2’lik yüzölçümüne sahip olan Kamboçya’nın nüfusu 14,86 milyondur.

Kamboçya Önemli Şehirleri

Kamboçya’nın kıyı şehri olan Sihanoukville, Başkent Phnom Penh, kuzeybatıda bulunan her akşam dolup taşan ve oldukça eğlenceli bir şehir olan Siem Reap Kamboçya’nın en önemli şehirleri arasında bulunmaktadır.

Kamboçya Din ve Konuşulan Dil

Kamboçya’da resmi dil Khmer’ce olmak ile birlikte Fransızcada kullanılmaktadır. Nüfusunun büyük bir çoğunluğu Budist olmak ile birlikte, çok küçük oranlarda Müslüman ve Hıristiyan dinine mensup nüfusta bulunmaktadır.

Kamboçya İklim / Ne Zaman Gidilir

Güney Asya iklimine benzer bir iklim görülen Kamboçya’da iki mevsim bulunmaktadır. Mayıs ve Ekim ayları arası yağış olan mevsimdir ve bu mevsimde hava sıcaklığı 22 derece civarında görülmektedir. Kasım ile Nisan ayları arası ise kuru mevsim olarak adlandırılmakta ve hava sıcaklığı 40 derece civarında görülmektedir. Kamboçya ikliminde yaşanan ve yağış olan mevsimde yüksek miktarda nem gözlenmektedir. Bu özellikler nedeni ile Kamboçya’ya giden turistler Mayıs ve Ekim ayları arasında olan mevsimi tercih etmektedir.

Kamboçya Gezilecek Yerleri

Kamboçya’nın Siem Reap kentinde bulunan ve kral ikinci Suryavarman ismine yaptırılmış olan Angkor Wat Tapınağı, Kımer İmparatorluğunun son başkenti olan Angkor Thom, Angkor Thom’un merkezinde bulunan ve zengin süsleme sanatları ile göze batan Khmer tapınağı, Angkor Thom üzerinde bulunan Preah Khan Tapınağı Kamboçya’nın gezilecek yerleri arasında bulunan yapıtlardır. Güneydoğu Asya’nın en büyük gölü unvanına sahip olan Tonle Sap gölü ve bu göl üzerinde su üstünde yaptıkları tekne şeklindeki evlerde yaşayan Kamboçyalıların yaşam tarzları görülmeye değerdir. 1000 Buda galerisine ev sahipliği yapmakta olan Angkor National Museum görülmeye değer bir müzedir. Choeung Ek Memorial anıtı içerisinde yer alan kafatasları nedeni ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kamboçya Tarihi Yerleri

Angkor Wat Tapınakları Siem Reap şehrinde bulunmakta olup tarihi özellikleri nedeni ile Kamboçya’nın en fazla turist çeken tarihi yapıtıdır.

Kamboçya Gece Hayatı

Kamboçya’da dans çeşidi etkinliklerinin yapıldığı ve disko olarak nitelendirilebilecek yerlerin başında Phnom Penh gelmektedir. Siem Reap tıpkı Phnom Penh gibi önde gelen eğlence yerlerindendir. Phnom Penh ve Siem Reap dışında Khmer usulü gece kulüplerine Kamboçya’da rastlamak mümkündür. Bu tarz kulüplerde Khmer dansları gösterilmektedir. Sihanoukville kıyı şehri oldukça hareketli mekânlara ve gece yaşantısına renk katan ortamlara sahiptir. Sihanoukville şehrinde bulunan Poom Barang ve Victory Hill eğlence mekânları şehre hareket katan disko bar tarzı yerler olup oldukça popülerdir.

Kamboçya Ne Yenir / Ne İçilir

Kamboçya’da Balut adı verilen ve içerisinde embriyo varken haşlanan yumurta tüm ülkede en çok sevilen ve en sık tüketilen yemek çeşitlerindendir. Sabah kahvaltısının değişmezleri arasında bulunan Noodle çorbası yine halk tarafından oldukça fazla tüketilen yemek çeşididir. Tikalok adı verilen ve oldukça güzel bir tada sahip olan hafif meyveli içecekler tercih edilecek niteliktedir ve ülkenin her yerinde bulunmaktadır.

Kamboçya Nasıl Gidilir

13.500 km.lik karayolu ağına sahip ve 655 km.lik demir yolu ağına sahip Kamboçya’da ulaşım karayolu ve demiryolu trafiği ile sağlanmakta olup ulaşımda Mekong Nehri de önemli bir yere sahiptir. China Eastern, China Southern ve Vietnam Airlines hava yolu taşımacılığı şirketleri ile Phnom Penh hava alanı Siem Reap hava alanı ve Sihanoukville hava alanına ulaşmak mümkündür. Ayrıca Kamboçya’ya ait olan Asiana Airlines, Qatar Airways ve Thai Airways hava yolu taşımacılığı şirketleri ile Kamboçya’ya ulaşmak mümkündür.

Kamboçya Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Japonya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Gusuku Kaleleri, Himeji Şatosu ve Japyonya Din ve Konuşulan Dil hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Japonya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Japyonya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi; Japonya Büyük Okyanusta bulunan ve Doğu Asya’da bir ada ülkesi konumunda olan bir ülke olmaktadır....

Kapat