Kamerun Gezilecek Yerleri Nerede

Kamerun Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi; Afrika’nın orta batı kısmında yer alan ve resmi adı ile Kamerun Cumhuriyeti olarak bilinmektedir.

Kamerun Gezilecek Yerleri Nerede

Başkenti Yaounde olan, doğal alanları nedeni ile küçük Afrika olarak tanımlanan, 286 farklı etnik grubun yer aldığı Kamerun, 475,442 km2’lik yüzölçümüne ve 402 km.lik bir sahil şeridine sahiptir.

Kamerun Nüfusu – Kemerun Hakkında Bilgi

Kamerun’un nüfusu gerçekleştirilen son resmi sayımlara göre 17,46 milyon olmak ile birlikte yapılan son tahmini sayıma göre ise nüfusunun 23,13 milyon olduğu değerlendirilmektedir. Nüfusun büyük bir çoğunluğu batı kesimlerde ve yeşil alanlarda yaşamak ile birlikte bir liman kenti olan Douala ve Başkent Yaounde’de toplanmıştır. Ülkenin yağmur alan güney bölgelerinde sayıları ancak binler ile ifade edilebilen Pigmeler halen yaşamaktadır.

Kamerun Önemli Şehirleri

Kamerun’un en önemli şehirleri arasında Başkent Yaounde, Douala, Maroua, Bamenda ve Garoua yer almaktadır.

Kamerun Din ve Konuşulan Dil

Kamerun’da egemen olan din Hıristiyan dinidir. Kamerun’da din açısından dikkat çekici en önemli husus, ülke genelinde ve özellik ile kuzey bölgesinde İslamiyet’in 20,9 oranında ikinci en yaygın din konumunda olmasıdır.

Kamerun genelinde Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki resmi dil görülse de ülkede yaşayan etnik grupların nüfus oranına göre 230 civarında yerel dil kullanıldığı bilinmektedir.

Kamerun İklim / Ne Zaman Gidilir

Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Kamerun’da sıcaklığın yüksek seyrettiği ve şiddetli yağışların görüldüğü yağmur sezonları yaşanmaktadır. Ülkenin yüksek kesimlerinde sıcaklıkların ılıman seviyelerde olduğu görülmektedir. Şubat ayında Buea şehrinde düzenlenen Mount Cameroon Race Of Hope Maratonu etkinlikleri nedeni ile bu ay içerisinde Kamerun’a gidilmesi bu etkinliklerin izlenmesine olanak sağlayacaktır.

Kamerun Gezilecek Yerleri

Kamerun’un görülmesi gereken ve turistik olarak nitelendirilen yerleri; Limbe Wildlife Centre, Benedictine Museum Of Mont-Febe ve Dja Faunal Reserve olarak sıralanabilir. Ayrıca Adamaua Platosu ve Mandara Sıradağları ile Çad gölü, Nyos gölü, Manoun gölü görülebilecek doğal bölgeler arasında yer almaktadır.

Kamerun Tarihi Yerleri

Kamerun’un Yaounde şehrinde bulunan Afhemi Museum, Cameroon Art Museum, Yaounde Katedrali ile Marche Central Kamerun’da gezilebilecek yerler arasındadır.

Kamerun Gece Hayatı

Kamerun’da eğlence ve müzik sektörünün rastlanabileceği en önemli ve tek sayılabilecek yer ülkenin müzik başkenti olarak da nitelendirilen Douala şehridir.

Kamerun Ne Yenir / Ne İçilir

Kamerun’un özellik ile güney kesimlerinde tatsız muz ve tatlı patates yoğun olarak kullanılmakta olup, kuzey kesimlerinde ise darı ve mısır ön plana çıkmaktadır. Ayrıca yine kuzey kesimlerinde Hindistan cevizi sosu ve yer fıstığı sosu oldukça sık kullanılmaktadır. Ülke genelinde İtalyan, Fransız, Çin ve Alman restaurantları ön plana çıkmış durumdadır. Başkent Yaounde ve Douala şehirlerinde Dünya standartlarını yakalamış restaurantlara rastlamak mümkündür. Bu restaurantların bazılarında en göze çarpan menü ise kızartılmış karınca ve çekirgedir. Kamerun mutfağında dikkat çeken bir diğer hususta restaurantlarda sunulan Şempanze, Antilop, yılan ve goril eti gibi yemeklerin bu hayvanların nesillerinin tükenmesi nedeni ile yasaklanmış olmasıdır. Kamerun’da en sık olarak kullanılan içecek kahve olmak ile birlikte bunu yeşil çay ve çay takip etmektedir. En ilgi çekici alkollü içecek ise Bilibili olarak adlandırılan bira çeşididir. En yüksek alkol oranına sahip olan içecek ise Afofo olarak isimlendirilmiştir.

Kamerun Nasıl Gidilir

Kamerun’un hava yolları şirketi olan Camair-Co seferleri ile ülke genelinde 11 adet hava alanından yararlanmak mümkündür. Douala International Airport ile Yaounde Nsimalen International Airport Kamerun’un uluslar arası hava alanlarıdır. Ülke içi ulaşım 50 bin km.lik karayolu aracılığı ile sağlanmaktadır. Kamerun’da ilkel demiryolu hatlarına sahip olunması ve ülkenin çoğu kesiminde ray olmaması nedeni ile demiryolu ulaşımı sağlanamamaktadır. Ayrıca 2090 km.lik kara suyuna sahip olan ülkede yük ve yolcu taşımacılığı sınırlı şekilde yapılabilmektedir.

Kamerun Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Kamboçya Gezilecek Yerleri Nerede başlıklı makalemizde Angkor Thom, Angkor Wat Tapınağı ve Angkor Wat Tapınakları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kamboçya Gezilecek Yerleri Nerede

Kamboçya Gezilecek Yerleri Nerede; Güneydoğu Asya’da yer alan, geçmiş zamanda Khmer İmparatorluğu olarak isimlendirilmektedir.   Kamboçya Gezilecek Yerleri Nerede Resmi...

Kapat