Kapadokya’ya Ne Zaman Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org okurları bugün özellikle tarih, kültür ve inanç turizmi bakımından Dünya’da belki de tek örnek olan Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya Bölgesi’ndeyiz.

Kapadokya Nasıl Oluşmuştur

Yüzyıllar önce Erciyes,  Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü  lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca  yağmur ve rüzgâr tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölge bugünkü şeklini alarak Kapadokya Bölgesi’ni oluşturmuştur. Peribacalarının da buna eklenmesiyle Kapadokya dünya turizminin gözde mekanlarından bir olmuştur.

Kapadokya Ne Anlama Gelmektedir

Kapadokya, Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına geliyor. Cazibe merkezi olan bu bölge, dünyada daha önce gördüğünüz hiç bir yere benzemeyen bir coğrafyaya sahip bulunmaktadır. Bu nedenledir ki her yıl dünyanın ve ülkemizin dört bir tarafından yüz binlerce yerli ve yabancı turist bu bölgeyi daha yakından görebilmek için buralara gelmektedirler.

Kapadokya Nerededir ve Kapadokya Hangi İlleri Kapsar

Kapadokya bölgesi, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve  Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir.

Kapadokya’ya Ne zaman Gidilir

Yaz ayları tatil nedeniyle en kalabalık dönemleri olsa da Kapadokya her mevsim ayrı güzelliktedir. Defalarca gelmiş olsanız bile vadileri kışın karlar altında gördüğünüzde bambaşka bir dünya ile karşılaşırsınız. Kış aylarında yaz aylarına göre turist sayısında bir düşüş olsa da bölgede turizm 12 ay boyunca sürmektedir. Benim kişisel tercihim özellikle bahar aylarında havanın aşırı sıcak olmadığı dönemlerde Kapadokya’ya gitmektir. Bu sayede vadilerde saatlerce hiç yorulmadan yürüyüş yapabilirsiniz.

Kapadokya bölgesi, doğa ve tarihin bütünleştiği bir yerdir. Coğrafi olaylar Peribacaları’nı oluştururken, tarihi süreçte, insanlar da bu peribacalarının içlerine evler, kiliseler ve manastırlar oymuş bunları fresklerle süsleyerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze taşımıştır.

Bu bölgede insan yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititler’in yaşadığı topraklar daha sonraki dönemlerde Hrıstiyanlığın en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Kayalara oyulan evler ve kiliseler, bölgeyi Roma İmparatorluğu’nun baskısından kaçan Hıristiyanlar için devasa bir sığınak haline getirmiştir.

Kapadokya Gezilecek Yerler

Ürgüp

Nevşehir İlinin 20 km doğusunda olan bu ilçe, Kapadokya bölgesinin en önemli merkezlerindendir. Göreme’de olduğu gibi tarihsel süreç içerisinde çok sayıda isme sahip olmuştur. Bizans döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios (Prokopi); Selçuklular dönemi’nde Başhisar; Osmanlılar zamanında Burgut kalesi; Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de Ürgüp adıyla anılmıştır. Kapadokya Mağaraları, Paşabağ, Ürgüp Bölgesindeki Balon Gezileri, Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Mazı Yeraltı Şehri, Ürgüp Bölgesindeki Çevre Gezisi Turları, Ürgüp Bölgesindeki Şarap Turları ve Tatma Etkinlikleri, Turasan Şarapçılık, Pancarlık Vadisi, Temenni Tepesi – Wish Hill, Keşlik Manastırı, Ürgüp gezilecek yerler ve yapılabilecek etkinlikler arasında yer almaktadır.

Göreme

Göreme kasabasının eski isimleri ‘Matiana, Korama, Maccan ve Avcılar’dır. Göreme ile ilgili 6. yüzyıla ait bir belgede ilk olarak ‘Korama’ adına rastlanıldığından dolayı en eski adının bu olduğu düşünülmektedir.

Göreme’nin en ünlü örenyeri Göreme Açıkhava Müzesi olarak bilinen, kayalara oyulu birçok kilisenin yer aldığı Göreme Tarihî Millî Parkı bölgesidir. Ayrıca; Paşabağları, Göreme Açıkhava Müzesi, Güllüdere Vadisi Güvercinlik Vadisi, Ask Vadisi, Avanos Ören Yeri, El Nazar Kilisesi, Camel Rock, Ağzıkarahan Hanı, Kolonlu Kilise gibi tarihi mekanlar Göreme gezilecek yer listenizde olmalı, bunun yanında Göreme Bölgesindeki Balon Gezileri, Ürgüp Bölgesindeki Çevre Gezisi Turları gibi etkinliklere de katılarak farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

 

Avanos

Nevşehir’in 18 km kuzeyinde olan Avanos, ayrıca bu ile bağlı bir ilçedir. Yerleşiminin, Antik devirdeki adı Venessa, Zuwinasa ya da Ouenasa olarak belirtilmektedir. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregeldiği bilinmektedir. İlçede önemli uğraşlardan biri de bağcılıktır. Elde edilen üzümler sofralık olarak kullandığı gibi, mağaralarda, doğal depolarda şarap üretiminde kullanılmaktadır. Üzümlerin şeker oranı çok yüksek olması özellikle el yapımı bu şarapları Dünyanın her yerinden rağbet gören şarapları arasına koymaktadır. Dünyada eşi benzeri olmayan yeryüzü şekillenmesi olan Peri Bacaları, Avanos Ören Yeri, Güray Müze(Guray Museum), Bazaar 54, Otantik Shop, Chez Galip mutlaka görülmesi yerler arasındadır.

Belli başlı bölgeler dışında Kapadokya bölgesinin her yerinden tabiri caizse tarih fışkırmaktadır. Türkiye’nin soğuk hava deposu olarak bilinen, Kapadokya’nın bozulmamış yöresel köy yaşamını sürdüren Ortahisar ve Ortahisar Kalesi, Avanos’a 5, Paşabağı’na 1 kilometre uzaklıkta yer alan Zelve ve BalıklıÜzümlü ve Geyikli Kiliseleri. Aziz GeorgeAziz VasiliosAziz Stefanos KiliseleriKonstantin ve Helena Kilisesi ile Aziz Basil Şapeli, Gömeda Vadisi,  Aziz Basil KilisesiAziz Nicola Manastırı,  Kurşunlu Cami, Ihlara Vadisi, Yeraltı Şehirleri, Devrent Vadisi,Çavuşin Köyü, Kapadokya’nın en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi Kapadokya bölgesinde gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir

Kapadokya, ulaşım konusunda hiçte zor erişilen bir yer değildir. Havayolu ile Nevşehir’e ya da Kayseri’ye inilebilmektedir. Bu havaalanlarından Havaş ile Kapadokya Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz. Daha yakın mesafede iseniz şehirlerarası otobüslerle Nevşehir’e oradan da Kapadokya Bölgesine geçebilirsiniz.

Kapadokya, İstanbul’dan 750 km, Ankara’dan 305 km ve İzmir’den 777 km uzaklıkta yer almaktadır. O kadar çok gezilecek yeri olan bir bölge için bizim tavsiyemiz tabi ki kendi aracınız ile ulaşabilmeniz. Fakat mesafenin çok uzak olduğu yerler için ise kiralık araç temin edilebilir. Hem konaklama hem de gezi yerleri için şahsi aracınızın olması daha fazla yeri gezme şansınızı da artıracaktır.

KAPADOKYA GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Bodrum'un Gezilecek Güzel Yerleri Nerelerdir? başlıklı makalemizde bodrum gezilecek yerleri, bodrum nerede ve bodrumda gezilecek noktalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bodrum’un Gezilecek Güzel Yerleri Nerelerdir?

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlerle, eski zamanlardan beri kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve her devirde önemini korumuş olan, bugün ise...

Kapat