Kapuzbaşı Şelalesi Nerededir Nasıl Gidilir?

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olarak bilinen Kapuzbaşı şelalesini sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız.

Kapuzbaşı Şelalesi – Kayseri

Kapuzbaşı Şelaleleri Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı köyü sınırları içerisinde yer alan kaynak şelalelerdir.

Dünyanın en yüksek ikinci şelalesi durumunda olan Kapuzbaşı şelalesi, görenleri adeta büyülemektedir.

Aladağ’ın zirvesinde bulunan kar ve buzullardan beslenmekte ve, ziyaretçilerini yazın sıcaklığında buz gibi çağlayan sularının serinliği ile karşılamaktadır. . Yine Kapuz Başı Köyü yakınında tepenin doğu ve güneyindeki derin vadi yamaçlarından irili ufaklı büyük bir gürültü ile akan ve görenleri hayrete düşüren vadinin yamacından, Voklüz ayna şeklinde çıkan sular büyük şelale halinde Suarısı deresine dökülerek oradan da Zamantı ırmağına karışmaktadır. Yörede beş tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere yükseklikleri 30 ile, 70 mt.’yi bulan ve her biri dereyi besleyecek güçte olan 7 şelale vardır. Kapuzbaşı Şelaleleri’nin en önemli özelliği; kaynağından çıktığı şekilde aşağıya dökülmesidir. Şelaleler Aladağlar’ın içinde derin bir vadide yer alır. Aladağlar bölgesi Toroslar’ın en yüksek kesimidir ve Orta Toroslar bölümünde yer alır. Aladağlar İç Anadolu ile Akdeniz Bölgesi’ni, Develi Ovası ile de Çukurova’yı ayırır. Aladağlar Milli Parkı Kayseri, Niğde ve Adana il sınırlarının kesiştiği bölgede yer alır.

Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağ Milli Parkı sınırları içerisinde, Aladağlar trekking parkurunun en güzel noktalarından birindedir.  Kayseri’nin Yahyalı İlçesi, halılarıyla olduğu kadar, Kapuzbaşı şelalesiyle de ünlüdür.  Kapuzbaşı’da, 70 metre yükseklikten ve 7 ayrı noktadan dökülen Aladağ ve Aksu çayları, muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Debinin çok yüksek olması nedeniyle, su zerrecikleri çok geniş bir alana yayılıyor ve yaz aylarında keyifli bir serinlik duygusu yaratıyor. Büyük bölümü orman içinden geçen yolun manzarası keyif verici. Yorgunluğu alıp götürüyor. Kapuzbaşı Şelaleleri, Aladağ Milli Parkı sınırları içerisindedir.

Dağcıların uğrak yeri Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. Yekpare kaya üzerinden büyük bir basınçla yedi ayrı koldan akan şelaleler basınçtan dolayı etkileyici seslerle dökülüyor. Etrafta bungalovlar ve piknik alanları mevcuttur.

Kapuzbaşı Şalalesi ulaşım

Yahyalı güzergâhı İncesu-Yeşilhisar güzergâhından gidildiğinde 110 km mesafededir. Kayseri Erciyes dağı Develi güzergâhından gidildiğinde ise 85 km dir.

Yahyalıdan sonra 1,5-2 saat sürüyor. Kapuzbaşı takım şelalelerinin yolu tamamen asfalt ve ulaşımı oldukça kolaydır.

Kapuzbaşı şalalesinin birbirinden güzel fotoğraflarını görmek için aşağı sizler için hazırladığımız galerimize bakabilirsiniz.

KAPUZBAŞI ŞELALESİ RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Uşak'ta Gezilecek En Güzel 5 Yer başlıklı makalemizde uşak gezilecek yerler, uşak hakkında bilgiler ve uşak nerede ve nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Uşak’ta Gezilecek En Güzel 5 Yer

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları bu yazımızda Köklü kültürü, doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanları ile görülmeye değer pek çok güzelliğe ev sahipliği yapan...

Kapat