Karadeniz Turunda Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Karadeniz Gezisi

Karadeniz de gezilecek yerler Rize de Nereye Gidilir Çamlıhemşin fotoğrafları Ayder Yaylasında Gezilecek Yerler Karadenizin En Güzel Yerleri – Geçtiğimiz günlerde sizlere, Akdeniz’in yükselen değeri Mersinde gezilecek yerleri anlatmış, Mersinin incisi Kızkalesi ve efsaneler şehri Tarsus hakkında hiç bir yerde göremeyeceğiniz resimleri ve bu yerler hakkında ilginç bilgileri vermiştik. Sonra biraz Ege turu attırdık sizlere ve şimdi Karadeniz’deyiz. Bu sayfamızda Karadeniz’in Rize bölgesinin hiç bilmediğiniz özelliklerinden bahsedip, hiç bir yer de göremeyeceğiniz fotoğraflarını sizlerle paylaşacağız.

Yeşil Cennet Rize

Karadeniz denilince aklınıza ilk olarak Temel Fıkraları ve Hamsi gelir doğal olarak. Fakat bu yazımızı okuduktan sonra yeşilin 50 tonu ve gürül gürül çağlayan şelaleler, ırmaklar, dereler ve tarih gelecek aklınıza, zira cennet ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Karadeniz bu konuda oldukça zengin.

Nefes Kesen Ayder Yaylası

Karadeniz’i ömrü hayatında hiç görmeyenler bile duymuştur Ayder Yaylasının adını. Eşsiz doğal güzellikleri ve kaplıcası ile son yıllarda Karadeniz’in hatta ülkemizin en gözde mekanları arasına giren bu doğa harikası Rize’ye 85 Km, Çamlıhemşin İlçe merkezine ise 19 kilometre uzaklıkta, 1220 metre yüksekliğe konuşlanmıştır. Bu yükseklikte doğal olarak bir oksijen deposu haline gelen yaylanın içinden Kavron Deresi akar coşkuyla.

Ayder Yaylasında Konaklayın

Hem diğer Karadeniz yaylaları, hem de Kaçkar Dağları’na açılan bir kapı konumunda olan Ayder Yaylası her mevsim farklı bir güzelliğe bürünürken, dört mevsim hizmet veren yaylada bir de kaplıca bulunuyor. Kaçkar Dağlarının eşsiz manzarası ve çam ormanları ile harika bir tatil kasabası görünümünde olan bu yaylayı sindire sindire gezmek adına bir kaç gün konaklamanızı öneririz. Burada, bungalovdan tipik yayla evlerine, aile pansiyonundan otellere kadar pek çok konaklama seçeneği mevcuttur.

Gelin Tülü Şelalesi

Meşhur Ayder Yaylasından bahsedip de Gelin Tülü Şelalesini atlamak Karadeniz’e büyük ihanet olurdu, zira Ayder Yaylasının hemen dışında tüm ihtişamıyla nazlı nazlı süzülen Gelin Tülü Şelalesinin seyrine doyum olmaz. Yükseklerde eriyen kar kümelerinden beslenen, Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde yemyeşil yamaçları aşarak adeta bir gelin duvağı gibi yüzlerce metreden süzülen şelale, inanılmaz bir ivmeyle düşer Kavron Deresi’ne ki bu cümbüş, Karadeniz turunda mutlaka görülmesi gereken yerler arasına sokar şelaleyi.

Sisler Arasında 1500 Metreden Akan Güzellik

Dile kolay 1500 metrelik dik bir akışla süzülen Gelin Tülü Şelalesi, 1320 metre irtifada yer alırken yoğun sis bulutu nedeni ile ancak dereye katılan son bölümü izlenilebilir şelalenin. Gelin Tülü Şelalesi’nin tamamını görebileceğiniz en iyi nokta ise Ayder Yaylasının üstünde yer alan Huser Yaylası’dır. Türkiye’nin en uzun şelalelerinden biri olan Gelin Tülü Şelalesinin en önemli özelliklerinden biri ise Samistal Yaylası ve Hazindak Yaylasını birbirinden ayıran bir sınır niteliği taşımasıdır.

Gürül Gürül Palovit Şelalesi

Masalsı Kaçkar Dağlarının Büyüleyici Şelalelerinden bir diğeri de Palovit Şelalesidir. Şelale bölgenin debisi en yüksek akarsularından biridir. El değmemiş, bakir bir alanda bulunan bu doğa harikası, bu güçlü akıma rağmen büyük bir gölet oluşturamıyor, çünkü bu muhteşem şelale Meşe Deresi’yle birleşip daha da güçlenerek, Şenköy (Amukta) Köprüsü yakınlarında Fırtına Deresi’ne katılıyor.

Kemer Köprülerle Süslü Fırtına Deresi

Akarsu cenneti Karadeniz’in, özellikle adrenalin tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret edilen, rafting gibi su aktivitelerinin yapıldığı, adı üstünde Fırtına Deresi Kaçkar Dağlarında ki bir çok derenin birleşmesi ile meydana gelirken 57 Km. uzunluğa sahiptir. Ardeşen ve Çamlıhemşin ilçe Sınırları içerisinde yer alan bu güzellik ekolojik yapısıyla doğal sit alanı kabul edilerek koruma altına alınmıştır. Yılın her mevsiminde su sporlarını yapmaya elverişli olan Fırtına Deresinin en önemli güzelliklerinden biri ise üzerinde yer alan çok sayıda ki tarihi kemer köprülerdir.

Tarihi Şen Yuva Köprüsü

Ardeşen’de Karadeniz’e kavuşan Fırtına Deresi’ni süsleyen tarihi kemer köprülerden biri de Şen Yuva köprüsüdür. Çamlıhemşin’e 7 kilometre mesafede uzaklıkta konuşlanan köprünün, kemer kısmında düzgün kesme taş, ayaklarında ise moloz taş kullanıldığı gözlenir. 1696 Yılında inşa edilen Şen Yuva Köprüsü, 20 metre yüksekliğinde, 40 metre uzunluğundadır.

Doğa ile Tarihin Buluştuğu Zirve Zil Kalesi

Hazır bölgenin tarihi dokusuna giriş yapmışken Zil Kale’den de bahsetmesek olmaz… Çamlıhemşin İlçe merkezine 15 Km. uzaklıkta, Fırtına Deresi’ne hakim, batı yamaçları üzerinde sarp bir kaya kütlesi üzerine kurulu olan bu kale 1. derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yer alır.

Doğa ile tarihin iki eski sevgili gibi bir araya geldiği Zil Kale bundan 600 yıl önce, 14. Yüzyılda, Trabzon İmparatorluğu zamanında yapılmış. Tarihi İpek yolu üzerinden bulunan Zil Kalenin, Ciha Kalesi, Çamlıhemşin Kale-i Bala ve Pazar Kız Kulesi ile bağlantılı olarak haberleşmede de önemli bir görev üstlendiği düşünülüyor. Denizden 750 m, dere yatağından yaklaşık 100 m. yükseklikte olan bu kale konumu nedeni ile de Osmanlı İmparatorluğunun bölgeyi fethetmesinden sonra, karakol olarak kullanılmaya başlanmış.

Dış surlar, orta surlar ve iç kale şeklinde inşa edilen Zil Kalenin dış kapısına kuzeybatı yönündeki patika bir yoldan ulaşabilirsiniz. Buradan bir teras yolu ile orta surlara çıkılır. İkinci bir kapı ise orta surlardan, muhafız binası, şapel ve baş kulenin yer aldığı kale içerisine açılır.

En Güzel Manzara Huser Yaylası’nda

Ayder Yaylası’nın sol tarafındaki dağlarda beliren bir diğer Karadeniz Yaylası da Huserdir. Huser Yaylasının en önemli özelliği bölgenin en iyi manzaralı yaylası olmasıdır. Çünkü bu yayla yüksekliği ve konumu itibarı ile Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarasını ve Ayder’e bağlı tüm yaylaları görme imkanı sunar. Hele açık ve güneşli bir havada bu manzaranın tadına doyum olmaz. Dolayısı ile bu manzarada biraz detaya girmek size daha fazla fikir verecektir.

Tüm Yaylalar Manzara İçerisinde

Başınızı güneye çevirdiğinizde Kaçkar Altıparmak Dağları‘ndan başlayan, Kaçkar Kemerli, Kaçkar Kavrun ve Kaçkar Verçenik Dağları‘nın nefes kesen manzarasını kesintisiz olarak izleyebilirsiniz. Bu öyle keyifli bir manzaradır ki kelimeler kifayetsiz kalır. Düşünsenize, ayaklarınızın hemen altında, Çeymakçur, Avusor, Palakçur ve Kavrun Vadileri, karşınızda Pokut ve Hazindak yaylaları, sırtınızda Karadeniz sahil şeridi… Kısacası yerden 4 Bin metre yüksekliğe kadar hemen her yeri görebiliyorsunuz.

Bütün Yollar Çamlıhemşine Çıkıyor !..

Yukarıda bahsettiğimiz gezilecek yerler’in hemen hepsinde Çamlıhemşin adının geçtiği dikkatinizi çekmiştir mutlaka. Özellikle Karadeniz’e ilk kez gidecek olanlar  mutlaka bu şirin beldemizi merak etmişlerdir. O halde gelin birazda sizleri Çamlıhemşin hakkında bilgilendirmeye çalışalım.

Rize’nin En Turistik İlçesi Çamlıhemşin

Yukarı da bahsettiğimiz gibi yaylaları, şelaleleri, buzul gölleri ile mis gibi doğa, taş kemer köprüleri, konakları kaleleri ile de buram buram tarih kokan bu güzel beldemiz, Rize’nin diğer ilçeleri, Ardeşen, Çayeli, Pazar, Hemşin, Yusufeli (Artvin), İspir ve İkizdere ilçeleri ile çevrilidir. 1957 Yılında ilçe olan Çamlıhemşin de başta doğa yürüyüşü olmak üzere, kar yürüyüşü, rafting, kampçılık, heliski, foto safari, dağcılık ve balıkçılık gibi birçok aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

Hiç Bir Yerde Göremeyeceğiniz Karadeniz Fotoğrafları

Bu sayfamızda Karadeniz Turunun önemli bir durağı olan Rize Çamlıhemşin‘de gezilebilecek en güzel yerleri sizleri dilimizin döndüğünce anlatmaya ve tanıtmaya çalıştık. Tabi bu güzellikleri anlatmak için kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu nedenle hemen alt tarafta bahsi geçen bu güzelliklerin görsellerinden meydana gelen ve hiç bir yerde göremeyeceğiniz fotoğraflarla dolu bir foto galeri hazırladık. Eğer önümüzde ki tatilde bir Karadeniz turu planlıyorsanız bu fotoğraflara da mutlaka göz atmanızı öneririz.

KARADENİZ’DEN MUHTEŞEM FOTOĞRAFLAR

Bir önceki yazımız olan Akbük Gezilecek Yerleri ve En Uygun Otelleri başlıklı makalemizde akbük gezilecek yerler, akbük hakkında bilgiler ve akbükte nerede kalınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Akbük Gezilecek Yerleri ve En Uygun Otelleri

Sevgili gezilecekyer.org okurlarımız bu yazımızda Aydın ilinin Didim ilçesine bağlı olan Akbük beldesinin sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız. Akbük...

Kapat