Karagöl Sahara Milli Parkı Hakkındaki Tüm Bilgiler

Gezilecekyer.org okurlarımız bu yazımızda Karadeniz’in doğal güzelliklerinden bir doğa harikası olan gezerken oksijen depolayacağınız Artvin ilinde bulunan bir parkı Karagöl Sahara milli parkını sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız.

 Karagöl Sahara Milli Parkı

Karagöl sahara milli parkı Türkiye’de bulunan 40 milli parktan biridir. Artvin ilinin Şavşat ilçesinde bulunmaktadır. Karagöl Şavşat ilçe merkezinin 45 km kuzeyinde bulunmaktadır.  Bu bölgede  genellikle paleojen ve neojen arazileri yer almaktadır. Bu bölgede bulunan kayaç yapılar genellikle sedimenter kökenlidir. Bu çevrede birçok vadi vardır. Karagöl bir heyelan gölüdür, bu gölün etrafı ladin ve çam ağaçlarının oluşturduğu ormanla kaplıdır. Yeşilliklerle çevrili olan göl ender bulunan güzelliğe sahiptir. Gölün etrafında çim kayağı diye adlandırılan pist gibi alanlar vardır.

Türkiye’nin gizli cennet olarak adlandırılan tatil yerlerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye’de kamp yapılacak alanlardan bir tanesidir ve Karagöl Sahara Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Sahara Yaylası, Yalnız çam Dağları üzerinde yer almaktadır ve adeta bir oksijen deposudur. Sahara Yaylası ve Karagöl’ü sınırları içinde barındıran Karagöl Sahara Milli Parkı, 3 bin 251 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bölgenin ve parkın doğal güzelliklerini korumak amacıyla 1994 yılında milli park kapsamına alınmıştır.

Karagöl Sahara Milli park’ta neler yapılır?

Karagöl sahara milli parkında yapılacak ilk güzel şey bol oksijenli ortamda doğa yürüyüşü yapmaktır.

Doğayı sevenler göl çevresinde ormanların iç noktalarına kadar süren patikaları kullanıp yürüyüş yapabilirler. Bu eşsiz doğa güzelliklerinin fotoğraflarını çekmek çok keyifli olacaktır. fotoğraf severler için bulunamayacak bir yerdir. Artvin bölgesinde yaşayanlar özellikle haftasonları Karagöl sahara milli parkına piknik yapmak için gelirler. Gölün çevresinde piknik yapmak için birçok yer vardır. Genellikle haftasonu çok ilgi görmektedir.

KARAGÖL SAHARA MİLLİ PARKI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Yaz aylarında gidildiğinde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biride göl içinde kayık ile gezmektir. Göl çevresinde bulunan kayıkları kiralayıp eşsiz ve berrak göl üzerinde gezebilirsiniz ve göldeki balıkları izleyebilirsiniz. Göl içerisinde sazan ve japon balığı olarak iki ayrı balık türü yaşıyor.

Bu güzel doğa kamp severler içinde çok sevecekleri bir yerdir. çadır kurma alanları tesisin bahçesinde yer almaktadır. Kamp yapacak olan tatilciler, tesisten tuvalet ve su ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Karagöl Sahara milli parkına ulaşım

 Karagöl, Artvin şehir merkezine 92 km uzaklıktadır. Artvin’in Şavşat ilçesinin merkezinden hareket eden köy minibüsleri ile bölgeye ulaşım sağlamak mümkündür.

Havayolu ile seyahat edecek olanların kullanabileceği en yakın havaalanı, Kars Havaalanı’dır.  Kars Havalimanı’nın bölgeye olan uzaklığı 160 kilometredir.

Özel araçla gelen ziyaretçiler için  Artvin il merkezine geldikten sonra Şavşat tabelalarını takip ediniz Şavşat’a girmeden devam ettiğinizde Karagöl Sahara milli parkı tabelalarını her yerde göreceksiniz onları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabiliriniz.

KARAGÖL SAHARA MİLLİ PARKI FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Artvin Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız başlıklı makalemizde artvin gezilecek yerleri, artvin nerededir ve artvinde nereye gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Artvin karagöl sahara milli parkı ile ilgili kısa bilgi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Malatya’nın En Güzel ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Tarihte olduğu gibi günümüzde de medeniyetleri buluşturan Anadolu’nun önemli kavşak noktalarından birinden, kaysı diyarı Malatya ile ilgili...

Kapat