Kariye Müzesi Nerede ve Hakkındaki Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda kültür merkezleri olmalarının yanı sıra olağanüstü güzellikleri ve sırları barındıran Ziyaretçi akınına uğrayan önemli müzelerimizden biri olan İstanbul Edirnekapı’daki Kariye Müzesini sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız.

Kariye Müzesi

Kariye Müzesi, Edirnekapı’da bulunan İstanbul‘un önemli müzelerinden biridir. Chora Kilisesi’nden müzeye dönüştürülen bu yapının isminin Osmanlıca’da “şehir dışı, köy” anlamına gelen “Karye” kelimesinden geldiği düşünülmektedir. Kariye’deki mozaik ve freskler Doğu Roma resim sanatının son dönemine (14. yüzyıl) ait en güzel örneklerdir. Bu mozaik ve fresklerdeki derinlik, figürlerin hareket ve plastik değerlerinin verilişi oldukça başarılıdır. Kariye Kilisesi, tipik bir Bizans yapısıdır. Dışarıdan tuğla duvarlarıyla oldukça sade görünmekle birlikte içi en süslü kiliselerden biridir.

Osmanlı döneminde onarım görmüştür ve ahşaptır. Dış cephelerde yuvarlak kemerler, yarım payeler, nişler ve taş tuğla örgü sıraları ile plastik ve hareketli bir görünüm sağlanmıştır. Kariye camisi, mozayiklerinin güzelliğiyle dünyaca tanınmıştır. 1956’da açılan yapı, “Kariye Müzesi” adıyla günümüzde de müze olarak hizmet vermektedir.

Birkaç kez zarar görüp onarılan yapıda eserlerin bazıları bir dönem saklansa da Cumhuriyet döneminden sonra tekrar sergilenmeye başlanmıştır. Müzenin bulunduğu alanda ilk inşa edildiği dönemde birkaç ayrı bina bulunmaktaydı. Yaklaşık 537 yıl cami olarak kullanılan Kariye, 1948 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

Kariye’deki mozaik ve freskler Bizans resim sanatının son dönemine (XIV. y.y.) ait en güzel örneklerdir. Bu mozaik ve fresklerdeki derinlik figürlerin hareket ve plastik değerlerinin verilişi, figürlerdeki uzamalar bu dönemin üslubudur.

Kariye, 1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra Kilise olarak kullanılmış, 1511 Vezir Hadım Ali Paşa tarafından camiye çevrilmiştir.1945 yılında müzeye dönüştürülmüş, 1948–1958 yıllarında Amerikan Bizans Enstitüsü’nün yaptığı mozaik ve freskoların üzeri açılarak ortaya çıkarılmıştır.

Aslında en önemli özelliklerinden biri de mozaik yapısıdır. Girdiğiniz anda her tarafın mozaik kaplama olduğunu fark edeceksiniz.

Cami olarak kullanıldığı zaman mozaiklerin üzeri sıvayla kapatılmıştır. Aslında biraz da bu sayede de ayakta kalmayı başarabilmiştir. İsa’ ya adanmış olan Kariye müzesi hem İsa’nın mucizelerini hem de Meryem’in yaşamını anlatan sanat eserleriyle bezenmiştir.

Ziyaret Saat ve Günleri:  Çarşamba günleri dışında her gün 09.00-16.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Kariye Müzesi Giriş Ücreti: 30 TL.

Kariye Müzesi Nerededir?

Topkapı – Habipler tramvayındaki Edirnekapı istasyonunda indiğiniz zaman 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde sizleri beklemektedir.

Adresi : Kariye Mahallesi, Kariye Camii Sokak No.18 Fatih İstanbul/Türkiye

Kariye müzesinin birbirinden güzel fotoğraflarını görmek için aşağıdaki galerimize bakabilirsiniz.

KARİYE MÜZESİ GEZİLECEK YERLER VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Van Gezilecek Yerler ve Bilgiler başlıklı makalemizde van gezilecek yerler, van hakkında bilgiler ve van hakkında kısa bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Van Gezilecek Yerler ve Bilgiler

Sevgili gezilecekyer.org okurları bugün sizlere, Doğu Anadolu Bölgesi’nde tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile bu bölgenin incisi konumunda olan Van...

Kapat