Kars Hakkında Genel ve Kısa Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Türkiye’nin Kafkaslara ve doğuya açılan kapısı olan, birbirinden farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış, tarihi eserleri ve doğal zenginlikleri ile Doğu Anadolu’nun parlayan yıldızı Kars ile ilgili bilgiler aktaracağız. Kars nerede, Kars mutfağı, Kars’ta nerede kalınır? Kars’ın gezilecek yerleri, Kars’a nasıl gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Kars Nerededir

Ülkemizin kuzeydoğu kısmında bulunan Kars, ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi’nin Erzurum-Kars Bölümü’nde yer almaktadır.

Kars Hakkında Bilgiler

Kültür, çevresel ve kış turizmin gelişmeye başlamasıyla birlikte doğunun incisi olmaya aday kent Kars, yaklaşık 1768 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek illerinden biridir. Birbirinden çeşitli etnik yapıların birlikte ve hoşgörü içerisinde yaşadığı kışın kenti olan Kars, bu çeşitliliğini, kültürel zenginliğe dönüştürmede başarılı olmuş kadim bir kenttir. Coğrafi ve iklim özelliklerinin ortaya çıkardığı tabii kaynaklar ve medeniyetlerin yüzyıllar boyunca yaratmış olduğu tarihi ve kültürel yapıları yardımıyla Kars zengin ve çeşitli bir turizm gücü ortaya çıkarmıştır. Farklı bölgelerden göçen kuşların gözlenmesi ve değişik türde çiçeklerin incelenmesi Kars’ta ekolojik dengenin saf kaldığını ve bu turizmin daha yukarılara taşınabileceğini göstermiştir. Sarıkamış kayak merkezi ile kış turizmi ve Ani Harabeleri, Kars Kalesi gibi tarihi yapıları ile de kültür turizminin oldukça geliştirilmeye çalışıldığı Türkiye’nin doğuya açılan penceresi Kars tüm güzellikleriyle sizleri ağırlamayı beklemektedir.

Kars Gezilecek Yerler

Ani Harabeleri (Ani Antik Kenti)

Kars ilimizin yaklaşık 50 km doğusunda ve Ermenistan-Türkiye sınırında yer alan Ani Harabeleri, Türkiye’nin görülmeye değer en önemli antik kentlerinden birisidir.1001 kilise kenti ya da 40 kapılı kent diye de bilinen bu şehir içerisinde 1 adet cami,8 civarında kilise ve şehir suru ile dimdik ayakta durmaktadır. Coğrafi konumu itibari ile Anadolu ile Kafkasya arasında hudut görevi gören bu kent döneminin en önemli şehirlerinden biri olmuştur.2012 yılında UNESCO’ca Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil olan ve 2016 yılında Dünya Mirası olarak tescillenen Ani Harabeleri Kars gezinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Kars Gezilecek Diğer Yerler

Kars Müzesi, Sarıkamış Kayak Merkezi, Beylerbeyi Sarayı, Kuyucuk Kuş Cenneti, Sarıkamış Şehitliği, Ebul Hasan Harakani Türbesi, Havariler Kilisesi (Kümbet Camii), Kars Selçuklu Sarayı, Kars Genç Kızlar Kilisesi, İnkaya Micingirt Kalesi, Tigran Honents Kilisesi, Büyük Katedral (Fethiye Camii), Sarıkamış Katherina Av Köşkü, Kars Taş Köprü

Kars Ne Yenir

Hamur işi yiyeceklerin ve ayrıca hayvancılığın daha gelişmiş olması nedeniyle et kültürünün gelişmiş olduğu Kars mutfağında özellikle; Kaz Dolması, Hangel, Piti, Erişte Pilavı, Kete, Haşıl, Katmer, Hörre, Umaç Helvası, Elma Dolması yörenin en meşhur yemekleri arasındadır.

Kars Nasıl Gidilir

Kars’ta bulunan Harakani Havaalanı sayesinde İstanbul ve Ankara üzerinden direk ve aktarmalı uçuşlar ile Kars’a ulaşmak mümkündür. Karayolu ile ulaşım ise Erzurum, Ağrı ve Ardahan üzerinden Kars’a ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin birçok ilinden Kars’a ve Kars’tan karşılıklı olarak otobüs seferleri bulunmaktadır.

Kars Nerede Kalınır

  • Sim-Er Hotel
  • Kar’s Otel
  • Hotel Kent Ani
  • Cheltikov Hotel
  • Grand Ani
  • Gungoren Hotel
  • Kale Hotel Kars

Büyüleyici ve mistik doğasıyla Kars ile ilgili merak ettiğiniz birçok şeyi bulabileceğiniz resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

KARS GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Şifa Dağıtan Ballıca Mağarası Bilgileri başlıklı makalemizde Ballıca Mağarası hangi şehirde, Ballıca Mağarası nerededir ve tokat Ballıca Mağarası bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Şifa Dağıtan Ballıca Mağarası Bilgileri

Sevgili gezilecekyer.org okurlarımız bu yazımızda esrarengizliğiyle ve şifalarıyla bilinen mağaralardan bir tanesini sizlere aktaracağız. Tokat ilinde bulunan ballıca mağarasını sizler...

Kapat