Kastamonuda Gezilecek En Güzel 5 Yer

Değerli gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda Karadeniz bölgesinde bulanan turizm şehirlerinden biri olan Kastamonu ilinin gezilebilecek en iyi 5 yerini sizler için araştırdık.

Kastamonu

Kastamonu Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Kastamonu ilinde 12 ay boyunca turizm yapılabilir. Pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kültürel zenginliği ve doğal güzelliğiyle bölgenin en önemli illerinden biridir. ilin sahil şeridinin uzunluğu 170 km’dir. Kastamonu ilinin görülmeye değer başlıca tarihî, kültürel eserleri arasında camiler,külliyeler, medreseler, türbeler ve kale bulunmaktadır. Kastamonu ilçeleri Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Daday, Devrekâni, Doğanyurt, Hanönü, İhsangazi, İnebolu, Küre, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, Taşköprü ve Tosya’dır.

Kastamonu Gezilecek En İyi 5 Yeri

Kuyluç Mağarası

Kastamonu ilinin Şenpınar ilçesinde bulunmaktadır. Dağlı kulyuca olarakta adlandırılmaktadır. Mağaranın girişinde iki akarsu birleşir bu birleşimden cadı kazanları oluşturup ilerleyen bir kol şeklinde devam etmektedir. Mağaranın içinde hemen hemen 100 metrede bir şelale bulunmaktadır. Mağara içerisinde hava ısısı 10-20 derece arasında değişmektedir. Mağaranın doğal oluşumu sebebiyle birçok yerli ve yancı turistlerin ziyaret ettiği bir yerdir.

Kastamonu Kalesi

Kastamonu kalesi Bizanslılar zamanında yapılmıştır. Şehrin yüksekliği 100 metreyi aşan bir tepe üzerindedir. 15 burç ve kulesi vardır. Kastamonu kalesi şehir merkezinden rahatlıkla görülmektedir. Kaleye gidilirken belli bir noktaya kadar aracınızla çıkabilirsiniz. Kale yolunda hediyelik eşya ve Kastamonu hatırası eşyalar satın alabileceğiniz tezgâhlar vardır. Kalenin yapısı taş ve harçtır. Kale 115 metre uzunluğundadır, genişliği ise 30-50 metredir. Kale içinde çeşitli yapıların kalıntıları bulunmaktadır.

Gideros Koyu

Harika bir manzaraya sahip olan Gideros koyu sessiz ve sakin bir tatil isteyenler için yapılmış gibi hem yeşili hem de mavinin huzurunu yaşayabileceğiniz bir yerdir. Gideros Kastamonu Cide ilçesinde bulunmaktadır. Gideros koyunun küçük bir plajı bulunmaktadır ve yemek yiyebileceğiniz lokantalar bulunmaktadır. Koy’da tatil yapmak için en uygun zamanlar haziran ve ağustos ayları arasındadır. Gideros koyunda lokantalarında taze balık yemeniz önerilir. Temizlenip ayıklanan taze kalkan balık dilimleri, deniz suyu ile yıkanıp sizler için hazır duruma getiriliyor.

Kastamonu Tarihi Konakları

Kastamonu tarihi evleri genellikle üç katlı konak halindedir. İnebolu  ilçesinde yaklaşık 350 tescilli konak bulunmaktadır. Kastamonu’da bulunan konaklarda komşuya duyulan saygı ve hoşgörü oldukça kendini gösterir. Çatıda taş kullanılmasının nedeni sert Karadeniz poyraz rüzgârlarında çatının dayanıklı ve sağlam olmasındandır.

Bodrum katları soğuktan ve rutubetten korunması açısından taştandır. Kastamonu konakları görünümlerinin güzelliğiyle gezilip görülmeye değer.

İnebolu Abaş Tepesi

Kastamonu İnebolu ilçesinde bulunmaktadır. İnebolu’nun en muhteşem manzaralarını bu tepeden görebilirsiniz. Tepe içerisinde birçok kalıntı bulundurmaktadır.

Abaş tepesinin birçok hikayesi bulunmaktadır. Sütun ve üzerindeki monogram Bizans özellikleri yansıtmaktadır.

Boyran Mahallesindeki kale kalıntılarının da şehrin bu bölgede bulunduğunun en önemli kanıttır.

Abaş tepesinden mavi ve yeşilin en güzel halini izleyebilirsiniz bu manzaranın eşsiz güzelliğinde huzur bulabilirsiniz.Kastamonu ile ilgili birbirinden güzel resimleri incelemek isterseniz sizler için sunduğumuz galerimizi ziyaret edebilirsiniz

KASTAMONU GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Selimiye Camii Hakkında Tüm Bilgiler başlıklı makalemizde selimiye camii hakkında bilgiler, selimiye camii nerededir ve selimiye camiini kim yaptırdı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kars Hakkında Genel ve Kısa Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, Türkiye’nin Kafkaslara ve doğuya açılan kapısı olan, birbirinden farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış, tarihi eserleri...

Kapat