Kayseri Erciyes Dağı Hakkında Bilgiler

Kışın vazgeçilmez tatil yerleri kayak yerleri, dağlardır. Türkiye’de birçok kayak merkezi , dağlık alan bulunmaktadır. Onlardan biride Kayseri ilinde bulunan Erciyes dağıdır. Bizler siz değerli gezilecekyer.org okuyucularımız için Erciyes Dağı nerededir,nasıl gidilir,neler yapılır,nerede kalınır? bunları araştırdık sizlere sunduk.

Erciyes Dağı

Erciyes Dağı, 3.917 m. yüksekliği, bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ile Kayseri’nin sembolüdür. Türkiye’nin beşinci, İç Anadolu Bölgesi’nin ise en yüksek dağıdır. Yüksek kısımları her mevsim karla kaplı olan Erciyes’in kuzeyinde bir kilometre uzunluğunda dağ buzulu vardır. Dağcılık ve kış sporlarında Türkiye’nin belli başlı merkezlerinden olan Erciyes, Kayseri’nin 30 km. güneyinde yer alır. Erciyes kayak pisti dünyanın en iyi kayak pistlerindendir. Bugünkü dağ ve çevresi 20 milyon yıl önce denizle kaplıydı. Zamanla yer kabuğundaki çatlamalar sonucu deniz çevresindeki kara parçaları oluştu ve çevre göl halini aldı.

Erciyes’in yer aldığı bölgenin doğal bitki örtüsü bozkırdır. Ancak, kimi kesimlerde yer yer çalılıklar ve nemli yerlerde meyve, kavak ve söğüt ağaçları da görülmektedir. Erciyes Dağı çevresi, eski dönemlerden beri önemli bir yerleşme merkezi olmuştur. Günümüzde Kayseri şehri dağın eteğine yakın bir bölgede bulunmaktadır. Kışın olduğu kadar yazın da inanılmaz güzellikteki doğal yapısıyla ilgi çekmekte, piknik alanı olarak da hizmet vermektedir.

Kayak mevsimi 1 Kasım-1 Mayıs tarihleri arasında beş aylık oldukça uzun bir süreyi kapsamaktadır. Kar kalitesi iyidir. Kayak pistleri yüzde 30-10 arasında değişiklik gösteren eğime sahiptir. Çeşitli disiplinlerde kayak yarışmalarına imkan tanımaktadır.

Kayak merkezinde birçok tesis bulunmaktadır. Çok sayıda teleferik hizmet vermektedir. Kayak yolları tamamen asfalt yollardan yapılmıştır.

Erciyes’te Nerede Kalınır ?

 Ace Erciyes Oteli

Ace Erciyes Oteli Kayseri, Erciyes bölgesinde bulunmaktadır. Tesis yarım pansiyon konseptinde hizmet vermektedir. Tesiste bulunan ala carte restaurant, kapalı restaurantta yemeklerinizi yiyebilirsiniz.  Keyifli vakit geçirmeniz için tesiste bar bulunmaktadır.

Tesis içerisinde bulunan doktor, araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Otel havaalanına 26 km, şehir merkezine 24 km uzaklıktadır. Oda kapasitesi En fazla 4 yetişkin veya 3 yetişkin + 1 çocuk. Otelin kişi 154 TL’dir gidilen tarihe göre değişiklik gösterebilir.

Mirada Del Monte

2007 yılında yapılan Mirada Del Monte Kayseri, Erciyes bölgesinde bulunmaktadır. 5000 m2 alanda kurulmuş olan Mirada Del Monte otel tam pansiyon plus konseptiyle misafirlerimize hizmet vermektedir. Oda servisi hizmeti bulunmaktadır. Konaklamanız boyunca faydalanabileceğiniz TV, telefon ve oda kasası standart odalarda mevcuttur. Otel Kayseri Havalimanı’na 28 km, Kayseri Merkez’ine 25 km uzaklıktadır. Konferans, toplantı, kongre ve organizasyonlarınız için uygun bir oteldir. Kişi başı ücreti 143,65 TL’dir gidilen zamana göre değişiklik gösterebilir. 0-6 yaş 1 çocuk ücresizdir.

Grand Eras Erciyes

Kayseri, Erciyes bölgesinde bulunmaktadır. Tesis yarım pansiyon konseptinde hizmet vermektedir.

Otel Kayseri Havalimanı’na 30 km, Kayseri’ye 25 km uzaklıktadır. Tesis kayak pistlerine 150 mt uzaklıktadır. Kayak odasından pistlere direk geçiş imkanı vardır. Cuma – Cumartesi günleri misafir taleplerine göre Canlı Müzik düzenlenmektedir. Kişi başı fiyatları 161 TL’dir değişiklik gösterebilir.

Amalia Erciyes Boutique Hotel

Tesis alkolsüz herşey dahil konseptinde hizmet vermektedir. Tesiste bulunan kapalı restaurantta yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Oda servisi hizmeti bulunmaktadır. Konaklamanız boyunca faydalanabileceğiniz TV, telefon standart odalarda mevcuttur. Keyifli vakit geçirmeniz için tesiste bar bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre tesisteki araç kiralama hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Otel Kayseri Havalimanı’na 28,5 km, Kayseri’ye 20 km uzaklıktadır. Kişi başı fiyatları 224,40 TL’dir değişiklik göstermektedir.

Erciyes Ulaşım

 Kış sporlarının merkezi olması nedeniyle birden çok ulaşım yoluna sahiptir.  Kayseri – Erciyes Kapadokya bölgesine yalnızca 70 km. uzaklıktadır. Kayseri Erkilet Havalimanına ise 27 km. uzaklıktadır. Yolu asfalt olup yıl boyunca ulaşıma açıktır.

İstanbul Kayseri yaklaşık 767 kilometre(km) 9 saat 30 dakika kadar sürmektedir.

Ankara Kayseri yaklaşık 319 kilometre(km) yaklaşık 4 saat 15 dakika kadar sürmektedir.

Birçok ilde olduğu gibi İstanbul ve Ankara gibi illerden de dilerseniz demir yolunu tercih edebilirsiniz.

Ulaşım için en kolay yol havayoludur. Öncelikle Kayseri Erkilet Havalimanında inebilir ve dilerseniz havalimanına25 km. uzaklıktaki tesislere dolmuş veya tercihinize göre taksi ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Develi ilçesi minibüsleri şehir merkezinden her 15 dakikada bir sefer düzenlemektedir.

Erciyes Gece Hayatı

Erciyes gece hayatı genellikle sakin bir atmosferde geçmekte. Gece hayatı yok denecek kadar az olmasına rağmen güzel kafelerinde içeceklerinizi yudumlayıp dilediğince dostlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Erciyes bar ve gece kulüpleri Ozzy Clup, Erciyes Karizma Disco Bar

ERCİYES DAĞI FOTO GALERİSİ

 

 

Bir önceki yazımız olan Miniatürk Nerede ve Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizde miniaturk giriş ücreti, miniatürk hangi şehirde ve Miniaturk nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Arsuz Gezilecek Yerleri ve Arsuz Nerededir?

Sevgili gezilecekyer.org okuyucuları Hatay’ın deniziyle,kumuyla,güzelliğiyle en gözde tatil yerlerinden biri olan Arsuzu sizler için araştırdık. Ve sizlere sunduk. ARSUZ,NEREDEDİR VE...

Kapat