Kayseri Kalesi Hakkında Tüm Bilgiler

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları, yazımızda Kayseri ilinde bulunan, Türkiye’nin en önemli Kalelerinden biri olan Kayseri Kalesini sizlere aktaracağız.

Kayseri

Kayseri, İç Anadolu Bölgesi’nde Erciyes Dağının eteklerinde modern bir ildir.  Kayseri tarihin her döneminde önemini korumuş, coğrafi ve stratejik konumu itibariyle büyük akınlara ve işgallere maruz kalmış bir şehirdir. Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık 14. şehridir. Kuzey ve kuzeybatıda Yozgat, Kuzey ve kuzeydoğuda Sivas, doğuda Kahramanmaraş, güneyde Adana, güneybatıda Niğde, batıda ise Nevşehir illeriyle çevrilidir. Tarih ve kültür zenginliği yanında ileri bir sanayi merkezi olan Kayseri’nin pastırması ve Bünyan halısı Dünyaca meşhurdur.

Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi Kayseri’de bulunan Türkiye’nin önemli kalelerinden biridir. Kayseri Kalesi, büyük bir tarihe sahiptir.  Hala önemli bir kale olma özelliğini kaybetmeyen Kayseri Kalesi’ne ait ilk bilgiler M.Ö. 238-244 yıllarına dayanmaktadır. Bölgede İmparator Gordianus döneminden kalan sikkeler bulunmuştur. Tarihi boyunca birçok medeniyet için önemli olan bu kale; Bizanslılar, Danişmentliler, Selçuklular, Dulkadiroğulları, Karamanoğulları ve Osmanlılar tarafından onarılmıştır.

KAYSERİ KALESİ RESİMLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Kayseri Kalesi, iç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yamuk bir dikdörtgen biçimindeki iç kale, dış kalenin kuzey surlarına bitişik olarak inşa edilmiştir.

Dış kale tarihi şehri güney ve batıdan kuşatarak çevrelemektedir. İç kalenin kuzeyinde yer alan surlar günümüze ulaşamamıştır. Tarihte Kayseri halkı, tehlike zamanlarında dış kale surlarını kapatıp savunmaya geçer, zor durumda kalınca da bugün sağlam olarak şehrin ortasında yer alan iç kaleye çekilirlerdi.

Dış kale:  Kayseri’nin tarihi dış kalesi büyük ölçüde yok olmuş, ancak bugün bazı parçalar ayakta kalmıştır. Dış kalenin Cumhuriyet Meydanı karşısından batıya, Düvenönü’ne doğru uzanan bir kolundan bazı surları ile burç kısımları hala ayaktadır. Tarihi dış kale surları, iç kaleyi merkez alarak güney ve batı yöne doğru uzanmaktaydı. İç kaleden batıya doğru yönelen kuzey surları Kapalı Çarşı’nın girişinden başlar, Roma mezarını içine alır, Düvenönü semtine ulaşır ve buradan güneye dönüş yaparmış. Surların batı duvarında iki kapı bulunmaktadır. Dış kale surları bugün yok denecek kadar kalıntısı kalmış vaziyettedir.

İç kale: İç kale bugün başlı başına kale gibi duran ve tarihi bünyesinde geniş varlıklar taşıyan kalenin iç kısmıdır. Selçuklular, Karamanoğulları, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar tarafından tamir edilerek günümüze kadar ulaşmıştır. 1916 yılına kadar yerleşim yeri olarak kullanılan iç kale, bugün şehir merkezinde dimdik ayakta durmaktadır. İç Kale’de kenar duvarlarında ve köşelerde dikdörtgen planlı 18 adet burç bulunmaktadır. Bugün yapı sağlam bir durumdadır. İç kale, kuzeyden güneye 800 m. doğudan batıya 200 m. uzunluğundadır. Kalenin 18 burcu bulunmakta ve burçlar 3 m. genişliğindeki duvarlara yaslanmaktadır.

Kale üzerinde bulunan kitabeler

İç kale ve surlarında Türk devri öncesine ait herhangi bir kitabeye rastlanmamıştır. İç kalenin kuzey yönünde bulunup “at meydanı” adı verilen yerin ayrıca bir sur ile çevrilmiş bulunduğu kalıntılardan anlaşılmaktadır.  Tamir ve tadilatlara ait kitabelerden Yoğun burç üzerinde bulunan kitabede şu ifadeler yer almaktadır:
“Büyük, galip sultan zamanında, karanın ve denizlerin büyük sultanı, Kılıcarslan’ın oğlu, Keyhusrev’in oğlu Keykavus”

Kayseri Kalesi’nde dış surlardan dışarıya açılan 5 kapı vardır. Kalenin kuzeybatısındaki kapıya Boyacı Kapı, güneyindeki kapıya Kiçi Kapı, güneydoğusundaki kapıya Sivas Kapısı, Kapalıçarşı önünde kuzeye açılan kapıya Demir Kapı ve kuzeydoğuya açılan kapıya da Yeni kapı denmektedir.

kitabesinde şu ifadeler yer almaktadır:
“Bu kapı halka dar geliyorken 975 (1567) yılında Sultan Süleyman Han’ın oğlu, büyük Sultan Selim Han zamanında genişletildi. Onu genişletene Allah bol rızık versin”

Kayseri Kalesine ulaşım

Kayseri şehir merkezinden birçok belediye otobüsü ile ulaşım sağlanabilir.

Kayseri kalesinin , muhteşem fotoğraflarını görmek istiyorsanız. Aşağıda sizler için sunduğumuz galerimize bakabilirsiniz.

KAYSERİ KALESİ RESİMLERİ Ve FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Çatalca Antikköy Gezilecek Yerleri ve Kahvaltı Yerleri başlıklı makalemizde Çatalca Antikköy, Çatalca Antikköy KAHVALTI ve Çatalca Antikköy nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Marsilya’nın Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Fransa’nın ikinci büyük şehri olması yanında Akdeniz’in en büyük ticari limanı konumunda olan ve tarihi...

Kapat