Kemer Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, muhteşem denizi, doğal güzellikleri, çam ormanları, tabiat parkları, koyları ve plajları, lüks tatil köyleri, otel ve resortları, restoranları ve gece kulüpleri ile Antalya’nın en gözde tatil beldelerinden olan Kemer’deyiz.

Kemer Nerededir?

Batı Toros Dağları’nın eteklerinde ve 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer,  Akdeniz kıyısında, Antalya’ya 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Kemer Hakkında Bilgiler

Kemer bundan 100 sene öncesine kadar Eskiköy olarak bilinmekteydi. 1910lu yıllarda halk sellere karşı taş bir duvar örmüş ve bu duvardan ötürü de Kemer diye anılmıştır. 1960’lı yıllara kadar karayolu olmadığı için, ulaşımı sadece deniz yolundan sağlanan Kemer, 1980 sonrasında gelişerek ve büyüyerek Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden biri haline dönüşmüştür. Deniz, orman ve dağların bir noktada birleştiği Kemer, doğal güzellikleriyle çekiciliğini artırmaktadır. Denizin berraklığı, ormanın yeşilliği, çam ormanlarının güzelliği hepsini bir arada bulabileceğiniz Kemer,  tatil köyü, otel, pansiyon ve bungalow gibi konaklama imkanlarının fazlalığı sayesinde özellikle yabancı turistlerin Türkiye’de deniz ve doğa tatili için en çok tercih ettiği tatil beldelerinden birisidir.

Kemer Gezilecek Yerler

Phaselis Antik Kenti

Antalya-Kumluca karayolunun 57.km.’sinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 km. sonra Phaselis’e ulaşılır. Kent İ.Ö. VII. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya’nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini koruyan Phaselis’in Kuzey Limanı, Savaş Limanı ve Güneş Limanı olmak üzere üç limanı bulunmaktadır. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde, caddenin güney ucunda Hadrian Kapısı, gezinti yolları ve dükkanlar bulunmaktadır. Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları ve su kanalları ile eşsiz güzellikteki Phaselis antik kenti mutlaka görülmelidir.

Olympos Antik Kenti

Olympos İ.Ö. II.yüzyılda kurulmuş bir liman kentidir. Antik kent eşsiz güzellikteki bir vadinin iki yakasında yer almaktadır. Vadi ve kentin denize ulaştığı yerde kumsal çok güzel bir plaj oluşturmuştur. Ünlü Bellerophontes efsanesi burada geçmiştir. Kemer’den yaklaşık 28 km. mesafede, batıda, Çıralı tatil beldesinden 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan ve eski bir Likya antik kenti olan Olimpos, muhteşem doğal güzellikleri, tarihi ve plajı ile Antalya Kemer’de mutlaka görülmesi gereken önemli tatil ve ören yerlerinden birisidir.

Kemer Gezilecek Diğer Yerler

Göynük Kanyonu, Tahtalı Dağı,  Chimera (Yanar taş), Adrasan, Üç Adalar, Peynirdeliği Mağarası, Paris Batığı, Beldibi Mağarası, Sırtlanini Mağarası, Üçoluk Yaylası, Selçuklu Av Köşkü, Moonlight Park, Folklorik Yörük Parkı, Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı, Tekirova Ekolojik Doğal Parkı,

Kemer Gece Hayatı

Vazgeçilmez bir tatil bölgesi olan Antalya’nın Kemer ilçesi hem plajlarıyla, hem tarihi kalıntılarıyla hem de gece hayatıyla ilgileri üzerine çekmeyi başarmıştır. Kemer’de gece hayatı oldukça hareketli ve canlıdır. Bölgede çok sayıda dünya çapında disko, gece kulübü, canlı müzik bar ve cafeleri, karaoke dans barları bulunmaktadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kemer’de size hitap edecek her türlü müzik keyfini tatmak mümkündür. Kemer’de gece hayatının en canlı olduğu yerler Kemer merkezi ve Kemer’in diğer beldelerinde bulunan tatil köyleridir. Kemer’de gece hayatı daha çok otellerin gece kulüplerinde ve barlar sokağındaki meşhur bar ve diskolarda akmaktadır. Özellikle sezonunda çılgın partilerle, konulu eğlencelerle dillerden düşmeyen Kemer’de sabahlara kadar eğlenebilirsiniz.

Kemer Gece Kulüpleri, Diskolar ve Barlar

 • Aura Club Kemer
 • Club Inferno
 • Club Kristall
 • Fly Club
 • Moonlight Burlesque

Kemer’e Ne Zaman Gidilir?

Tipik Akdeniz ikliminin hakim olduğu Kemer’de kışın dahi ısı sıfırın altına inmemektedir. Bu nedenle Kemer yılın her mevsiminde ziyaret edilebilecek bir iklim özelliğine sahiptir.

Kemer’e Nasıl Gidilir?

Kemer’e Otobüs ile Ulaşım; sene içinde birçok otobüs firmasının doğrudan Kemer’e ulaşım sağlayan seferleri bulunuyor.  Direkt Kemer’e ulaşamadığınız durumlarda ise Antalya Terminali’ne gelerek, buradan Kemer’e giden ulaşım seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Antalya’dan Kemer’e Ulaşım; Antalya Kemer arası uzaklık sadece 48 km. Yaz sezonunda 10 dakikada bir Kemer’e giden ilçe minibüsleriyle rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Kemer’e Uçakla Ulaşım  Kemer’e en yakın havalimanı Antalya Havalimanı. Buradan bineceğiniz araçlar ile yaklaşık 1 saat 10 dakikalık yolculuk sonunda Kemer’e varmış olacaksınız.

Kemer’de Nerede Kalınır?

 • Akka Antedon Hotel
 • Maxx Royal Kemer Resort
 • Barut Kemer
 • Rixos Beldibi
 • Otium Hotel Life
 • Karmir Resort & Spa

KEMER GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Marmaris'in En Güzel Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde marmaris eğlence yerleri ve barları, Marmaris Gece Hayatı ve Marmaris gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Marmaris’in En Güzel Gezilecek Yerleri

Sevgili gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle; doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, çam ormanlarıyla kaplı tepelerinden muhteşem manzarası, bakir koyları, eşsiz plajları,...

Kapat