Kıbrıs Gezilecek Yerleri

Kıbrıs Rum Kesimi Gezilecek Yerleri; Kıbrıs Adası; Türk ve Rum ortaklığında kurulan, fiili olarak adanın tamamını oluşturmaktadır.

Kıbrıs Gezilecek Yerleri

Akdeniz’in Avrasya’ya yakın bölgesinde ada devleti olarak bulunan ülkenin yüz ölçümü ise 9.250 km2‘dir. Kuzeyindeki komşusu Türkiye’dir.  Doğusunda ise Levant,  güneyinde ise Mısır bulunur. Batı tarafında ise Yunanistan ile deniz komşusudur.

Kıbrıs Nüfusu

En son 2010 yılında yapılan nüfus sayımına göre ülkenin nüfusu resmi olarak 803.147’dir.

Kıbrıs Önemli Şehirleri

Lefkoşa: Adanın ortasında bulunan şehir ikiye bölünerek hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hem de Kıbrıs Rum Kesimi’nin başkenti olmuştur. Şehir ikiye bölündüğü için bir tarafta camiye rastlarken diğer tarafta ise kiliselere rastlamak mümkündür.  Kıbrıs adasının en önemli şehri olan Lefkoşa aynı zamanda adadaki en önemli kültür, sanayi, ticaret ve de ulaşım merkezidir.

Girne: Şehir Lefkoşa ile aynı şekilde ikiye bölünmüştür. Kıbrıs Rum Kesimi’nin Girne Bölgesi’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ise Girne İlçesi’nin yönetim merkezidir. Girne ve çevresi adanın en gözde tatil beldesi olmakla birlikte tarihi açıdan bir sürü eser barındırmaktadır.

Kıbrıs Din ve Konuşulan Dil

Ülkede resmi olarak belirli bir dil yoktur ancak genel olarak Yunanca ve de Türkçe konuşulmaktadır. Bunun yanı sıra Rumca ve İngilizce de yaygın dillerdir. Nüfusun büyük bir bölümü Ortodoks’tur ancak bununla birlikte Müslümanlık ve de Ermeni Apolistliği dinlerine inanan kesimler de bulunur.

Kıbrıs İklimi / Ne Zaman Gidilir

Ülkede Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazlar sıcak ve de kurak kışlar ise ılıman ve de yağışlı geçer. Yazlar ile kışlar arasında önemli olmasa da büyük derecede farklar vardır. Hava sıcaklığı yaz aylarında 40 dereceye kadar çıkabilmekte, kış aylarında ise bu sıcaklık 10 dereceye düşmektedir. Bu yüzden seyahat için en çok nisan, mayıs, haziran, eylül, ekim ayları tercih edilir.

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs’taki en önemli ziyaret ve de odak merkezlerinden biri olan Hz. Ömer Türbe ve Mescidi Girne’nin yaklaşık 4 km. doğusundaki Çatal köy’ün kıyı uzanan tarafında yer almaktadır. Aynı şekilde Girne’nin 4–5 km. doğusunda bulunan başka bir yer ise, ufak bir köy olan Beylerbeyi. Dinlenmek için ideal bir yer olan Beylerbeyi, mükemmel bir manzaraya sahiptir.

Kıbrıs Tarihi Yerleri

Tarihi yerler açısından zengin olan ülkede tarihi mekânların en çok bulunduğu yer yine Lefkoşa.  Girne Kapısı’ndan Venedik Sütunu’na kadar bir sürü eser bulunan şehrin en gözde tarihi mekânı ise Taş Eserler Müzesi’dir. Girne’de ise Girne Kalesi ya da Batık Gemi Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs Gece Hayatı

Kıbrıs Rum Kesimi’nin gece hayatı meşhurdur. Lefkoşa’dan Güzelyurt’a giderken aradaki karayolunda bir sürü gece kulübü görebilirsiniz. Geceleri eğlenmek için ideal olan Kıbrıs Rum Kesimi’nde onlarca gece kulübü bulunur. Bunların en çok tercih edileni ise Biyax ve de Lipstick’dir.

Kıbrıs Ne Yenir / Ne İçilir

Kıbrıs Rum Kesimi tarih boyunca bir sürü değişik kültürden etkilenmiştir. Bu yüzden Kıbrıs Rum Kesimi’ne ait belli başlı bir yemek yoktur. Ancak yemeklerin orijinallerinde yaptıkları ufak değişiklikler Kıbrıslıların çok leziz yemekler ortaya çıkarmasına sebep olmuştur. Her yemek kendine özgü bir lezzet taşır ve bunun yanı sıra Kıbrıslılar için yemeğin hazırlanması ve de sunulması çok önemlidir. Yörenin en meşhur yemeği ise Lalangi’dir. Tavşan eti ve de hamurdan hazırlanan ve de kızartılarak servis edilen bu yemeği ister sıak isterseniz de soğuk olarak yiyebilirsiniz. Ayrıca ülkede Akdeniz mutfağından yemekler görürken, leziz Rum mezelerini de tadabilirsiniz.

Kıbrıs Nasıl Gidilir

Ülkeye ulaşımı şehrinizden, Ercan Havalananına uçakla ya da Mersin Taşucu’ndan gemiyle ulaşabilirsiniz.

Kıbrıs Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Fildişi Sahili Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Abbidjan, Aboisso ve Bouake hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Fildişi Sahili Gezilecek Yerleri

Fildişi Gezilecek Yerleri; Batı Afrika’da yer alan Fildişi Sahili, Gine, Mali, Burkina Faso, Liberya ve Gana ile komşudur. Güney Atlantik...

Kapat