Kıbrıs’ta Gezilecek En Güzel 5 Yer

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları yazımızda yavru vatan diye tabir edilen Kıbrıs’ta nereye gidilir ? Biz sizler için Kıbrısın en iyi gezilecek yerlerini sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız.

Kıbrıs

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC),  Akdeniz’de üçüncü büyük adadır. Kıbrısı sadece Türkiye tanımaktadır. Ticaretini Türkiye üzerinden yapmaktadır. Turunçgiller, zeytingillerin yanı sıra, makilik ve bodur ağaçlar Kıbrıs’ın genel bitki örtüsünü oluşturur.

Yaygın orman tipi ağaç türleri çam, servi, meşe ve sonradan adada yetiştirilen okaliptüstür. Kıbrıs’ta Gramineae otu da dâhil 150’ye yakın değişik türde, doğal olarak yetişen tahmini 1900 çeşit çiçekli bitki bulunmaktadır. Akdeniz’in doğusunda yer alır. Herhangi bir pasaport ile Kuzey Kıbrıs’a gidilebilir. Girişte en fazla 3 aylık biIr vize verilmektedir.
Sürenin uzatılması için KKTC Muhaceret Dairesi’ne başvurulabilir.  Türkiye’ye 65km, Suriye’ye 100km, Mısır’a 420km mesafededir. Yaz tatilleriniz için en ideal noktalardan biri olan Kıbrıs sıcacık güneşi, sakin koyları ve unutulmaz manzaraları ile misafirlerini ağırlıyor.

KIBRIS’IN EN GÜZEL YERLERİ FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kıbrıs’ta gezilecek en iyi 5 yer

Girne Kalesi

Girne Kalesi, Kıbrıs’ın Girne şehrinde bulunan, 7.yy’da, Arap-İslam akınlarına karşı kentin korunması için Bizanslılar tarafından yapılmış kaledir. Girne kalesi, Akdeniz kıyılarında Orta Çağ’dan bu güne kalan etkileyici kalelerden biridir. Kalenin içinde 1100’lü yıllarda yapıldığı sanılan bir Bizans kilisesi   (St. George Kilisesi) yer almaktadır. Kalenin diğer bölümlerini Kuzeybatı, Güneybatı ve Güneydoğu Venedik kuleleri, Lüzinyan dönemi Bekçi odası, Lüzinyan dönemine ait büyük salon, çeşitli zindan ve ambar amaçlı kullanılmış olan odalar, Bizans dönemine ait kule, Venedik Savunma platformu, sarnıç, Venedik dönemine ait cephanelik ve top mazgalı ve Batık Gemi Müzesi oluşturur.

Mavi Köşk

İtalyan asıllı Rum avukat, mafya babası Paulo Paolides tarafından yapılan bir köşktür. Mavi Köşk bir müze olarak TSK’nın himayesinde yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık tutulmaktadır.Köşk 1956 yılında yapılmıştır. Askeri personel tarafından gezdirilirken yaşanan sıradışı hikayeler anlatılıyor. Zaman şartlarına göre oldukça lüks dizayn edilmiş olan köşkün muhteşem sayılabilecek bir havuzu vardır.  Köşk içerisinde fotoğraf çekmek yasak bu nedenle köşk odalarının pek fazla fotoğrafları yoktur.

Karaoğlanoğlu Şehitliği ve müzesi

Karaoğlanoğlu Şehitliği, Kıbrıs Harekâtı sonucunda ölen Türk Silahlı Kuvvetleri askerlerinin (subay, astsubay, erbaş ve erler) anısına Türkiye tarafından yapılan Girne’deki mezarlıktır. Mezarlığa, Kıbrıs Harekâtı’nda Kıbrıs’a ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri alayının komutanı olan Halil İbrahim Karaoğlanoğlu’nun ismi verilmiştir. 8 subay, 5 astsubay, 57 erbaş ve er olmak üzere toplam 70 TSK askerinin cenazesi yer almaktadır.

Girişindeki iki ana sütun Kıbrıs Türkleri tarafından anavatan olarak kabul edilen Türkiye’ye açılan kapıyı temsil etmektedir.

Larnaka Tuz Gölü

Larnaka Tuz Gölü, Kıbrıs Cumhuriyeti sınırları içinde kalan Kıbrıs Adası’nda Limasol Tuz Gölü’nden sonra en büyük ikinci göldür. Yüzölçümü 2,2 kilometrekare olan göl, Limasol Havaalanı yolu üzerinde bulunur.  Kış ayları boyunca su biriken gölde, yaz aylarında sular çekilir ve tuz kalıpları ortaya çıkar. Güney Kıbrıs’ın dış satımının büyük bir kısmını bu gölden elde edilen tuz oluşturur. Gölde üreme dönemlerine önemli oranda flamingo papülasyonu bulunur.

Olimpos Tepesi 

Olimpos Tepesi, 1952 metrelik yüksekliğiyle Kıbrıs adasının en yüksek noktasıdır. Dağın tepesinde Birleşik Krallık’a ait yüksek menzilli bir radar bulunur. Tepede bir kayak merkezi de mevcuttur. Afrodit’e adanmış ve kadınların girmesine izin verilmeyen bir tapınak bulunuyordu.

Kıbrıs Ulaşım

Kendi aracınızla gelmek istiyorsanız Mersin Taşucu limanından aracınıza triptik yaptırdıktan sonra seyahatinize başlayabilirsiniz. Kıbrıs’a kimlikle girebilmek mümkün olmasına rağmen arabanızı içeri sokmak için pasaporta ihtiyacınız olacak.

Deniz yolu ile bireysel olarak seyahat etmek istiyorsanız. Yine Mersin Taşucu ve Alanya limanından düzenlenen feribot seferlerine katılabilirsiniz.

Kıbrıs uçak bileti bulmak için tatil tarihinizi önceden belirlemenizde fayda var.

Havaalanına ulaştıktan sonra ulaşımınızı taksi veya kiralık araba ile sağlayabilirsiniz.

Kıbrıs ve gezilecek yerlerinin muhteşem resimlerini görmek için aşağıda sizler için hazırladığımız galerimize bakabilirsiniz.

KIBRIS’IN GEZİLECEK YERLERİ FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Romantik Bir Venedik Gezisi Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde gezilecek yerler, Venedik ve Venedik Hakkında Bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Borçka Karagöl Nerededir Nasıl Gidilir?

Değerli gezilecekyer.org okuyucuları Karadeniz’in simge şehirlerinden olan Artvin de bulunan Karagöl’ü sizler için araştırdık ve sizlere aktaracağız. Karagöl nedir,nerededir,nasıl gidilir ?...

Kapat