Kırgızistan Nerede – Kırgızistan Gezilecek Yerleri

Kırgızistan Nerede – Kırgızistan Gezilecek Yerleri; Orta Asya’daki Türk ülkesidir. Günümüzdeki 7 bağımsız Türk devletlerinden biri olup Türk Konseyi ve TURKSOY üyesidir. Yüz ölçümü yaklaşık olarak 200.000 km² olan ve komşusu Özbekistan güneybatıdaki komşusu ise Tacikistan’dır.

Kırgızistan Nerede – Kırgızistan Gezilecek Yerleri

Ülkenin güneyinde ise Çin Halk Cumhuriyeti bulunur.

Kırgızistan Nüfusu

Ülkenin nüfusu 2009 yılında yapılan nüfus sayımlarına göre tahmini olarak 5.482.000’dir.

Kırgızistan Önemli Şehirleri

Bişkek: Ülkenin başkenti olan şehir geniş bahçeli ve de modern bir yapıya sahiptir.  1960 yılındaki hızlı sanayileşme ile şehre göçler olmuştur ve de şehir giderek büyüyüp gelişmiştir.

 Kırgızistan Din ve Konuşulan Dil

Resmi dil olarak Kırgızca kabul edilirken, ülkedeki etnik kökenlerin etkisi ile Rusça da Kırgızcanın yanı sıra resmi dil olarak kabul edilmiştir. Ülkedeki etnik kökenlerin çeşitliliği ile dini farklılıklar görülmektedir. Kırgızistan halkı SSCB dönemleri diğer birlik üyeleri gibi devlet ateizmi içinde yaşamıştır.  Bugün ise Kırgızistan’ın resmi dini İslam’dır. Ancak ülkenin %76’sı Müslüman’dır. Aynı zamanda ülkede %18 Hıristiyan %2 Budist ve de %4 oranında ateist bulunur.

Kırgızistan İklimi / Ne Zaman Gidilir

Ülkenin denizlerden uzak ve de yüksek bir araziye sahip olması ülkenin iklimini oldukça etkilemektedir. Dağların eteklerine sıcak çöl rüzgarları hakimdir. Yüksek bölgelerde ise soğuk bir iklim hakimdir. Aynı zamanda yazlar ile kışlar, geceler ile gündüzler arasındaki ısı farkı inanılmayacak derecede farklıdır. Gitmek için ideal bir zaman yoktur.

Kırgızistan Gezilecek Yerleri

Ülkenin en önemli şehri olan Bişkek’e giderseniz görmeniz gereken birkaç tane yer var. Bunlardan birisi Panfilov Park’ı. Gidenin hayran kaldığı doğal bir alan. Chimes Tower da aynı şekilde. Tamamen dinlenmek için huzur dolu bir yer. Kendinizi ahenge bırakın ve sadece doğayla iç içe olun. Bunun dışında çok sayıda disko ve bar bulunmamaktadır.

Kırgızistan Tarihi Yerleri

Kırgızistan’a giderseniz kesinlikle balbalları görmelisiniz. Eski zamanlarda ölen kişilerin yerine konulan bu ufak taştan heykeller tam bir tarihi miras. Bu taşların sayısının fazlalığı ölen kişinin yaşarken; gücünün, cesaretinin, kahramanlığının da göstergesidir. Bununla beraber Burana Kulesi’ni görmeniz gereklidir. Burana Kulesi Kırgızistan’ın Tokmok şehri yakınlarındaki Karahanlıların başşehri olan Balasagundaki bir kuledir. İpek Yolu’nun üzerinde bulunan Burana kulesi ise Karahanlılar zamanında hem minare hem de gözetleme kulesi işlevlerini görmüştür.

Kırgızistan Gece Hayatı

Ülkenin gece hayatı genelde, ülkenin en büyük şehri ve de aynı zamanda başkent olan Bişkek’te bulunur. Şehrin düzenli olmasının yanı sıra şehirde bir sürü bar, gece kulübü, kumarhane bulunur. Bu gece kulüpleri genelde kategorilere ayrılmıştır. Yerli halkın gittikleri ya da turistlerin gittikleri şeklinde. Nerdeyse her bütçeden kulübe gidebilirsiniz. Platinium genelde yerli halkın gittiği ucuz bir gece kulübüdür, Golden Bull ise daha çok turistlerin takıldığı biraz daha pahalı bir yerdir.

Kırgızistan Ne Yenir / Ne İçilir

Beş parmak Kırgızların en meşhur yemeğidir. Yemeğin adı beş parmakla yenmesinden gelmektedir. Kesme diye bilinen çok ince kesilmiş hamurun üzerine çok küçük doğranmış etten ve soğandan oluşan sosun ilave edilmesiyle yapılır. Bunun dışında sadece önemli kişiler geldiğinde pişirilen “Koyun Başı” vardır. Bu baş sofraya tek başına getirilir ve sofradaki en saygın kişiye verilerek ondan başı parçalayıp sofradakilere dağıtması istenir. İçecek olaraksa “kımız” çok meşhurdur.

Kırgızistan Nasıl Gidilir

Ülkenin dağlık yapısından dolayı ulaşım büyük ölçüde etkilenmiştir.  Ulaşım kış boyunca neredeyse imkansızdır. Bunun yanında ulaşımı güçlendiren bir diğer etken ise kara ve demiryolunun uluslararası sınırlar ile kesilmesidir. Ancak İstanbul’dan Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e uçak aracılığı ile yaklaşık olarak 5 saatte gidebilirsiniz.

Kırgızistan Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Guatemala Nerede - Guatemala Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Cathedral of Guatemala City, Guatemala Din ve Konuşulan Dil ve Guatemala Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

Kırgızistanın tatil yerleri,kırgızistan nerede

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Guatemala Nerede – Guatemala Gezilecek Yerleri

Guatemala Nerede – Guatemala Gezilecek Yerleri; Kelime anlamı "birçok ağacın olduğu alan" demektir. Meksika, Belize, Honduras ve El Salvador'a komşu...

Kapat