Kiribati Gezilecek Yerleri Nerede

Kiribati Gezilecek Yerleri Nerede; Yüz ölçümü 886 km2olan ada ülkenin resmi adı Kiribati Cumhuriyeti’dir. Kiribati takımadalardan oluşan bir ada ülkesidir.

Kiribati Gezilecek Yerleri Nerede

Ülkenin doğu ucu ise tarih değiştirme çizgisine sınır olduğu için yeni güne ilk giren ülke dolayısıyla Kiribati’dir. 1999 yılında ise ülkenin en doğusunda bulunan Caroline Adası, üçüncü milenyuma ilk giren ülke olduğu için milenyum adası olarak adlandırılmıştır.

Kiribati Nüfusu

En son 2010 yılında yapılan resmi nüfus sayımlarına göre Kiribati’nin nüfusu 103.500 kişiden oluşmaktadır.

Kiribati Önemli Şehirleri

Bairik: Kiribati’nin eski başkenti olan şehirde yaklaşık 3.500 kişi yaşamaktadır. Geçimini tarım, ticaret ile geçiren bu şehirde ülkenin eski parlamentosu bulunur.

Tarava: Kiribati’nin başkenti olan ülke aynı zamanda ülkenin turistik yeridir.  50.000’den fazla kişinin yaşadığı şehir genel olarak ülkenin merkezi haline gelmiştir. 1943 yılında yapılan ikinci dünya savaşında Pasifik Cephesine dahil edilen şehir, savaş için bir aracı şehir olmuştur.

Kiribati Din ve Konuşulan Dil

Ülkede resmi olarak kabul edilen 2 tane dil vardır. Bunlardan birincisi ülkenin yerel dili olan Kiribatice’dir. Aynı zamanda ülkede konuşulan diğer dil İngilizcedir. Ülkenin resmi olarak kabul ettiği bir din yoktur çünkü 4 tane farklı dini inanç vardır. Ülkenin %53,4’lük kısmı Katolik’tir. %39.2’si Protestan olan ülkenin geri kalan %6,4’lük kısmı ise eşit bir şekilde Metodist ve de Bahailerden oluşur.

Kiribati İklim / Ne Zaman Gidilir

Ülkeye sıcak ve de tropikal iklim hüküm sürer. Mevsimlik sıcaklık değişiklikleri çok azdır. Gündüzleri ortalama olarak 30 derece olan sıcaklık, geceleri ise çok nadir olarak 20 derecenin altına düşmektedir. Yağış sadece belirli dönemlerde olur. En belirgin yağış dönemi ekim- mart ayları arasındaki dönemdir. Gitmek için belirli bir zamana gerek yoktur ancak genelde yağışların olmadığı dönemde ülkeye ziyaretler olmaktadır.

Kiribati  Gezilecek Yerler

Kiribatiye giderseniz Tarawa, Betioİsland, Abaiang gibi şehirlere kesin uğramalısınız. Tam bir turistik merkez olan bu şehirlerde büyük Katolik kiliselerinden tutun da golf sahalarına kadar bir sürü görülmesi gereken yer var. 1943 yılındaki savaş sonrası açılan büyük çukurları halk golf sahası yaparak değerlendirmiş. Bunun dışında turistlerin genelde ziyaret ettikleri savaştan kalan binalar ya da savaşta kullanılan eşyaların saklandığı müzeler. Ayrıca Fanning adasında bulunan ve de ülkenin en güzel plajı olabilecek Fenua-Ura’yı mutlaka görmelisiniz.

Kiribati Tarihi Yerleri

Ülkede genelde tarihi yer olarak ya 1943 yılındaki 2. Dünya savaşından kalma binalar, ya da aynı şekilde savaşlarda kullanılan eşyaların saklandığı müzeler vardır. Çok fazla tarihi bir mekana sahip olmayan ülkede genelde eski zamanlardan kalan eşyaların saklandığı müzeler bulunur. Bu müzelerde ise genelde köpek balığı dişinden yapılan ve de 19. Yüzyılda kullanılan avlanma aletlerinin olduğu görülmektedir.

Kiribati Gece Hayatı

Ülkede gece hayatı yok denecek kadar azdır. Gece hayatı çok fazla tercih edilmez. Sadece bir iki tane gece kulübü olan ülkede, var olan gece kulüpleri eski yapıda olup genelde sadece turistlerin ziyaret ettiği ufak yerlerdir.

Kiribati Ne Yenir / Ne İçilir

Ülkede yiyecek çeşitliliği azdır. Genelde ülkede yetişen tarım ürünleri dışında yiyecek çeşitliliği ülkeye gelen gemilerle artmaktadır. Bu durum çok da uzun sürmez. Batı tarzı yiyeceklerin sınırlı olduğu ülkede tropikal yiyecekler ise her daim bulunabilir. En çok tüketilen 2 tane yiyecek vardır. Bunlardan biri ada ülke olduğu için balıktır. Diğer ise tropikal ve de sulak bir yer olduğu için yetişen pirinçtir.

Kiribati Nasıl Gidilir

Ülkeye ulaşım genelde deniz ya da hava yoluyla sağlanmaktadır.

Kiribati Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Kolombiya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi başlıklı makalemizde Bagota, Botero Müzesi’ ve Engizisyon Mahkemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Kolombiya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi

Kolombiya Gezilecek Yerleri Hakkında Bilgi; Kolombiya Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alır. Aynı zamanda Kolombiya Güney Amerika’nın en büyük 4. Devletidir....

Kapat