Kız Kulesi Hakkında Bilmedikleriniz Duymadıklarınız

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, mimarisi, derin tarihi, efsaneleri ve güzelliği ile İstanbul’un en önemli yapılarından biri olan Kız Kulesi ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Kız Kulesi Nerede, Kız Kulesi Hakkında Bilgi, Kız Kulesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti, Kız Kulesi İletişim Bilgileri, Kız Kulesi Nasıl Gidilir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

 Kız Kulesi Nerede

Küçük bir adanın üzerinde bulunan ve güzelliği ile dillere destan olan Kız Kulesi, İstanbul ilinin Üsküdar-Salacak açıklarında yer almaktadır.

Kız Kulesi Hakkında Bilgi

Yaklaşık 2500 yıllık tarihi ile İstanbul’un en önemli simgelerinden biri sayılan Kız Kulesi, Antik dönem, Eski Yunan, Bizans ve Osmanlı tarihine tanıklık yapmış bir yapı konumundadır. Antik çağda Damalis (Dana Yavrusu) , Bizans İmparatorluğu döneminde Arcla yani Küçük Kale, bir dönem Leandros’un Kulesi ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu zamanında Kız Kulesi olarak anılan bu eşsiz yapı, farklı tarihsel dönemlerde askeri üs, gözlem, sürgün yeri, savunma kalesi, gümrük, gemilere yön verme ve boğaz kontrolü gibi amaçlarla kullanılmıştır.

Birçok deprem ve yangın olayları ile kullanılmaz duruma gelen bu yapımı antik dönemlere dayanan yapı, günümüzde görünen görüntüsünü II.Mahmut zamanındaki bakım onarım çalışmaları neticesinde almıştır. Bu nedenle dönemin ünlü hattatlarından biri olan Hattat Rasim’e padişahın tuğrası yaptırtılarak kapı girişine eklenmesi sağlanmıştır.2000’li yıllarda geniş anlamda bir restorasyon sürecine başlanan Kız Kulesi günümüzde restoran ve müze olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında düğün, özel davet, lansman, iş yemeği, düğün gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan ve birçok efsaneye konu olan Kız Kulesi, İstanbul’da en çok ziyaret edilen yerlerden biri olarak gösterilmektedir.

Kız Kulesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Müze –Restoran olarak kullanılan Kız Kulesi, yılın her günü ziyarete açık olup, sabah saat 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Kız Kulesi müze giriş ücreti olarak Yetişkinlerden 20 TL, Öğrenci ve 60 yaş üstü kişi başı 10 TL alınmaktadır.

Kız Kulesi Nasıl Gidilir

Kız Kulesi’ne ulaşım için öncelikle Üsküdar İskelesi’ne gelmeniz gerekmektedir. Buradan Kuz Kulesi’ne her 15 dakikada kalkan Ring seferleri ile sabah Salacak’tan 09:15 ile 18:30 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Akşamları ise 20:15 -00:30 saatleri arasında rezervasyon yaptıran misafirler taşınmaktadır. Son olarak da Kabataş’tan Kız Kulesi’ne direkt olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kız Kulesi İletişim Bilgileri

Telefon:0216 342 47 47

Adres: Salacak Mevkii Üsküdar 34668

E-mail: reservation@kizkulesi.com.tr veya kule.operasyon@kizkulesi.com.tr

İhtişamlı ve efsanevi yapısıyla birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Kız Kulesi ile ilgili merak ettiğiniz tüm resimlere aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

KIZ KULESİ’NİN EN GÜZEL RESİMLERİ

 

Bir önceki yazımız olan Niksar Yağıbasan Medresesi Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Yağıbasan Medresesi hakkında bilgiler, Yağıbasan Medresesi hangi şehirdedir ve Yağıbasan Medresesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Niksar Yağıbasan Medresesi Gezilecek Yerleri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, tarihsel dokusuyla Anadolu’nun ilmi yönden en önemli medreseleri arasında gösterilen Yağıbasan Medresesi (Çukur Medrese) ile...

Kapat