Knidos Neresidir? Gezilecek Nereleri Vardır?

Değerli gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda tarihin en görkemli kentlerinden biri olan Datça knidos’u siz tarih severler için araştırdık ve sizlere sunacağız.

 Knidos – Datça

Knidos, Datça’dan 35 km uzaklıkta Tekirburnu mevkiinde, Datça yarımadasının en batı ucunda yer almaktadır. Ege ve Akdeniz’in kesiştiği noktada bulunur tatilcilerin en popüler gezi yerlerindendir.

Knidos’ta 20.000 ve 5.000 kişilik iki adet antik tiyatro kalıntıları bulunmaktadır. Bu bölgede deniz oldukça berrak ve temizdir. Doğa ve deniz manzarası ayrı bir güzellik katmaktadır.

Kent iki yamaç üzerine kurulmuştur, Ana kara ve ada kısmı vardır.  Kent 4 km’yi bulan surlarla çevrilidir. Şehrin ilk girişinde bulunan tiyatro tipik bir yunan tiyatrosudur.

Knidos gezilecek yerler

Knidos Antik Kenti

Knidos, antik çağın en önemli sanat kültür ve ticaret kentlerinden biridir. Knidos antik kenti 2 bin 500 yıllık bir antik kentidir.

Knidos Antik mendirek

Odeion’un hemen önünde bulunan büyük limanın mendireklerinden başlamaktadır. Bu mendirek sağlam olarak günümüze kadar gelmiş ve bu kısım suyun altında bulunmaktadır. Bu mendirek uzaktan fotoğraflanınca daha çok belli olur.

Knidos Dionysos Tapınağı

Knidosta birçok tapınakta olduğu gibi bu tapınağında üzerine kilise inşa edilmiştir. Kilise inşa edilirken temelinde kabartmalı taş kullanılmıştır. Dionysos Yunan mitolojisinde şarap ve bağ bozumu tanrısıdır ve dionysos adını bu tanrıdan almıştır. Tapınağın sembolü asma ağacıdır.  2 ayda yaklaşık 70 bin yerli ve yabancı turistin gezdiği söylenmektedir.

Knidos Antik Limanlar

Knidos önceleri Kap Krio denilen adaya kuruluyor ve daha sonra orta kısım dolduruluyor böylelikle Kap Krio yarımada oluyor. Ve 2 adet yapma limana sahip oluyorlar. Rüzgar ve sert denizler nedeniyle burnu dönemeyen gemiler bu limanlarda konaklayarak uygun havanın çıkmasını bekliyorlarmış. O zamanların tek büyük taşıma aracı olan yelkenli tekneler hareket için gerekli rüzgarı bu adada buluyorlarmış. Günümüzde büyük limana yatlar ve gezi tekneleri demirleyebiliyor, küçük liman ise toprakla dolduğu için etraftaki balıkçı tekneleri tarafından kullanılıyor.

Bizans Yapıları

Bizans yapıları kuvvetli, duvarlar küçük taşlarla harçla beraber örülmüştür. Küçük odalardan meydana gelmektedir. Bizans yapılarını temel kısmı toprak altında olduğu söylenmektedir.

Knidos Akropolis

Akropol yukarı kent anlamına gelmektedir. antik kentlerde kentin yüksek kısımlarında etrafı surlarla çevrili, ikinci bir kent gibidir. İçerisinde dini ve idari yapılar bulunmaktadır. Genelde kutsal eşyaların ve hazinelerin burada saklandığı söylenmektedir. Savaş zamanlarında korunması gereken en hassas noktalardandır. Akropolis çok büyük bir alana kurulmuştur. Etrafı kuleler ve surlarla çevrilidir. İçinde bir sarnıç ve yapı kalıntıları bulunmaktadır.

Knidos’un muhteşem fotoğraflarını görmek için aşağıda sizler için hazırladığımız galerimize bakabilirsiniz.

KNİDOS GEZİLECEK YERLERİ VE RESİMLERİ

Bir önceki yazımız olan Muradiye Şelalesi Hakkındaki Bilgiler ve Gezi Notları başlıklı makalemizde Muradiye Şelalesi hakında bilgi, Muradiye Şelalesi hangi şehirdedir ve Muradiye Şelalesi nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Muradiye Şelalesi Hakkındaki Bilgiler ve Gezi Notları

Sevgili gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda sizlere bahar aylarında ve yaz aylarında yeni yerler keşfetmek isteyen serinleten, doğayı, huzuru yaşatan şalelerden...

Kapat