Konya Gezilecek Yerleri ve Bilgileri

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlerle, Türkiye’nin en geniş illerinin başında gelen, başta inanç ve kültür turizmi olmak üzere, kongre ve fuar turizmi, sağlık ve termal turizm ile doğa ve spor turizmi gibi birçok turizm aktivitesini tek başına karşılayabilecek sayıda varlığa sahip olan Konya’dayız.

Konya Nerededir?

Topraklarının büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesinde, bir bölümü de Akdeniz Bölgesi’ne kadar uzanan Konya’nın doğusunda Niğde, güneyinde İçel ve Antalya, batısında Isparta ve Afyonkarahisar, kuzeybatısında Eskişehir, kuzeyinde de Ankara illeri yer almaktadır.

Konya Hakkında Bilgiler

Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık 7. Şehri olan Konya, Türkiye’nin ekonomik açıdan en gelişmiş ve birçok tarihsel zenginliklere sahip olan kentlerinden biridir. Bünyesinde barındırdığı tarihi eserler, şehrin adeta müze hüviyeti kazanmasına yardımcı olmaktadır. Konya’nın her köşesinde özelikle Anadolu Selçuklu döneminin izlerine rastlamak mümkün olmaktadır. İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden olan şehir, tarihi dokusu kadar ticaret ve konaklama kimliğiyle de önemini korumaktadır. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Çatalhöyük, 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Anadolu Selçuklularının ve Karamanoğulları’nın başkentliğini yapmış olan Kadim Şehir Konya Türkiye’de gezilmesi gereken yerler listesinde mutlaka olması gereken kentlerden biridir.

Konya Gezilecek Yerler

Mevlânâ Müzesi

Eskiden Mevlana’nın dergahı olan yapı, 1926 yılından beri Konya’da faaliyet gösteren müze olarak kullanılmaktadır. Bu müze halk arasında ‘’Mevlana Türbesi’’ olarak da anılmaktadır. Müze alanı bahçesi ile birlikte 6.500 m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18.000 m²ye ulaşmıştır. Mevlana Türbesinin mimarı Bedreddin Tebrizi’dir. Mevlana Celaleddin Rumi’nin türbesi çevresindeki mescit, semahane, meydanı şerif, matbah, derviş hücreleri, şadırvan, şebi aruz havuzu ve çelebi dairesiyle bir külliye halindedir. Mevleviliğin önderi ve büyük islam alimlerinden biri olan Mevlana’nın Konya’daki türbesi her yıl dünyada en çok ziyaret edilen türbelerden biridir.

 Karatay Medresesi Müzesi

Karatay Medresesi, Karatay İlçesi, Ferhuniye Mahallesi, Adliye Bulvarı’nda Aladdin Tepesi’nin kuzeyinde yer almaktadır. Selçuklu dönemine ait olan yapı, Sultan II. İzzeddin Keykavus Devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından, 1251 yılında yaptırılmıştır. Selçuklular devrinde hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere “Kapalı Medrese” tipinde Sille taşından inşa edilen Medrese, tek katlıdır ve Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli bir yer tutmaktadır. Karatay Medresesi 1955 yılında “Çini Eserler Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Sergilenen eserler daha çok Anadolu, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait eserlerdir. Konya gezilecek yerler listenizde mutlaka yer almalıdır.

Konya Gezilecek Diğer Yerler

Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi, Alaaddin Tepesi, İnce Minare Müzesi, Rüstem Paşa Kervansarayı, Konya Arkeoloji Müzesi, Meram Bağları, Kyoto Japon Parkı, Konya Atatürk Evi Müzesi, Nasrettin Hoca Etnografya ve Arkeoloji Müzesi, Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya Şehitler Abidesi, 80 Binde Devr-i Alem Parkı

Konya Gece Hayatı

Konya, gerek öğrenci gerekse yetişkin kesime uygun olan mekanları ile size renkli bir gece hayatı sunuyor. Alaaddin Tepesi ve Zafer Caddesi çevresinde yer alan mekanlar şehrin canlı dokusuna vurgu yapmaktadır. Bunların dışında Bosna Hersek mahallesinde Konya Selçuk Üniversitesi yakınlarında bir iki eğlence mekanı ve diskoda bulmak mümkündür.

Konya Ne Yenir-Konya Mutfağı

Çok zengin bir yemek kültürü olan Konya’da başlıca şu yemekler bilinmektedir; Bamya çorbası, Tirit, Düğün Pilavı, Etliekmek, Fırın kebabı, Sac Arası, Yoğurt çorbası

Konya Ne Zaman Gidilir?

Konya Anadolu’nun kurak şehirlerinden birisi olduğu için daha çok ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş dönemlerinde turist akınına uğramaktadır. Şehirde yaz aylarında kavurucu sıcaklarla, kış aylarında da sert soğuklarla karşılaşmamak adına özellikle bahar aylarında buraya gelebilirsiniz.

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Karayoluyla, Ankara’ya 3, Antalya’ya 4, Eskişehir’e 5, İstanbul’a 9, Adana’ya 5 saat uzaklıkta bulunan ve Anadolu’nun en gözde şehirlerinden olan Konya’yı havayolu ulaşımı ile de rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Selçuklu ilçesinde yer alan Konya Havalimanı, ülkenin genel olarak tüm şehirleriyle uçak seferleri bulunmaktadır. İdeal bir yapıya sahip olan havalimanından şehir merkezine gidişlerde dolmuş, HAVAŞ servisleri, taksi ve araç kiralama gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır.

Konya gezilecek yerler ile ilgili arayacağınız her şeyi bulabileceğiniz görsellerimize aşağıdaki galeriden ulaşabilirsiniz.

KONYA GEZİLECEK YERLERİ VE FOTO GALERİSİ

 

Bir önceki yazımız olan Bolu Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Bolu Gezilecek Yerler, bolu nerededir ve boluda nereye gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Bolu Hakkında Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, yeşil ve mavinin kucaklaştığı, birçok uygarlığın filizlendiği, Köroğlu’nun koçaklamalarını duyabileceğiniz, doğanın, insanın ve tarihin bir...

Kapat