Kovada Gölü Hakkında Bilmedikleriniz Görmedikleriniz

Değerli gezilecekyer.org takipçileri bugün sizlere, eşsiz bitki zenginliği ve hayvan çeşitliliğinin yanı sıra dinlenme, gezi ve eğlence imkanı sunan Isparta’nın gezilecek gizli cennetlerinden Kovada Gölü ve Kovada Milli Parkı ile ilgili bilgiler aktaracağız. Kovada Gölü nerededir, hangi bölgededir, hakkında bilgiler, Kovada Gölü’ne nasıl gidilir, Kovada Gölü’nde konaklama imkanları nelerdir, Kovada Gölü – Eğirdir arası kaç km’dir? Gibi soruların cevaplarının yer aldığı konumuza başlayalım.

Kovada Gölü Nerede

Isparta ilinin Eğirdir kazası sınırları içerisinde yer alan Kovada Gölü, Eğirdir ilçe merkezinin güneyinde yer alıp yaklaşık Eğirdir’e 28 km, Isparta şehir merkezine ise yaklaşık 64 km mesafede yer almaktadır.

Kovada Gölü Hakkında Bilgiler

Eğirdir Gölü’nün fazla sularının bir ark vasıtasıyla akıtılmış olduğu Kovada Gölü ayrıca Eğirdir Gölü’nün tabii bir uzantısıdır. Oldukça zengin bitki örtüsü ve birbirinden farklı hayvan çeşitliliği sayesinde Kovada Gölü ve çevresi Milli Park,1992 yılında ise birince derece SİT alanı niteliği kazanmıştır. Deniz seviyesinden yaklaşık 900 metre yüksekte yer alan Kovada Gölü’nün derinliği 6-8 metre, genişliği 2-3 kilometre ve uzunluğu ise 6 kilometreyi bulmaktadır.

Yaklaşık olarak 6 bin 500 hektarlık alana yayılan geniş bitki ve hayvan çeşitliliği ile Kovada Gölü Milli Parkı içerisinde; meşe, ardıç, karaçam, kızılçam gibi ağaç türleri, sandal, f unda, yabani zeytin, mersin, menengiç, alıç, karaçalı ve teşbih ağacı gibi maki toplulukları, Kovada Gölü içerisinde ise özellikle sazan, tatlı su levreği ve ıstakoz gibi deniz canlıları bulunmaktadır. Milli Park içerisinde ayrıca yaban domuzu, ağaç sincabı, tilki, porsuk ve sansar gibi yaban hayvanlarına, kaz, keklik, yaban ördeği ve çulluk gibi kuşlara bazı mevsimlerde sıklıkla rastlayabilirsiniz.

Kovada Gölü ve Kovada Gölü Milli Parkı’nın her yönden doğal zenginliği bu bölge de kamp, doğa yürüyüşü, balıkçılık, fotoğrafçılık, resim, piknik ve tırmanma gibi birçok aktivitenin rahatlıkla yapılmasını sağlamıştır. Özellikle Kovada Gölü’nde konaklama yapacaklar için ise Milli Park içerisinde hazırlanmış çadır, karavan ve piknik sahası gibi yerler bulunmaktadır.

Kovada Gölü Nasıl Gidilir

Kovada Gölü’ne Isparta üzerinden gelecekler için öncelikle Isparta-Eğirdir yolu üzerinden Isparta’ya yaklaşık 36 km mesafede bulunana Eğirdir’e gelinmelidir. Eğirdir’den de Eğirdir yolu üzerinden yaklaşık 25 km güney istikameti takip edildikten sonra kavşaktan sola doğru dönülüp Kovada Gölü’ne ulaşabilirsiniz. İstanbul-Kovada Gölü yaklaşık 590 km, Ankara-Kovada Gölü yaklaşık 370 km, İzmir-Kovada Gölü ise yaklaşık 440 km mesafede bulunmaktadır.

Doğal güzellikleri, el değmemiş tabiatı ve eşsiz manzarası ile Kovada Gölü ve Kovada Milli Parkı ile ilgili hazırlanmış resimlerimize aşağıdaki galerimizden ulaşabilirsiniz.

KOVADA GÖLÜ RESİMLERİ VE FOTO GALERİSİ

Bir önceki yazımız olan Knidos Neresidir? Gezilecek Nereleri Vardır? başlıklı makalemizde knidos gezilecek yerleri, knidos hakkında bilgiler ve knidos nerededir hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

kovada piknik yerleri,akçaabat gezilecek yerler,doğan güneş manzaraları,S arabistan iklimi

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Knidos Neresidir? Gezilecek Nereleri Vardır?

Değerli gezilecekyer.org okuyucularımız bu yazımızda tarihin en görkemli kentlerinden biri olan Datça knidos’u siz tarih severler için araştırdık ve sizlere...

Kapat