Küba Hakkında Bilgi – Küba Gezilecek Yerleri

Küba Hakkında Bilgi – Küba Gezilecek Yerleri; 1492 yılında Kristof Kolomb’un karaya çıkarak İspanya Krallığı adına hak iddia etmesinden, 1898 yılında sona eren İspanya Amerika Savaşına kadar, İspanyanın bir toprağı olarak kalan ve 1902 yılında Birleşik Devletlerden resmi bağımsızlık kazanan, dört bin yüz doksan beş adacıktan oluşan ve Karayipler’in en büyük adası olan ülkedir.

Küba Hakkında Bilgi – Küba Gezilecek Yerleri

Başkenti Havana olan, resmi olarak Küba Cumhuriyeti olarak adlandırılan ve Fidel Castro’nun ülkesi olarak bilinen ve efsanelere göre bir Kübalı kadının bacağında sarıldığı dilden dile dolaşan dünyaca ünlü puroların üretildiği ve dünyanın en büyük on üçüncü adası konumunda olan, bin iki yüz otuz iki km. uzunluğundaki yer Küba’dır.

Küba Nüfusu

Başkenti Havana olan Küba’nın nüfusu 11,177 milyondur. Küba nüfusunun çoğunluğuna ait soyun yaklaşık beş yüz yıl önceden Avrupa’dan gelmiş olan göçmenlere dayandığı bilinmek ile birlikte, bu oranların haricinde Afrika’dan köle olarak getirilen sınıftaki insanların ülkede önemli bir nüfusa sahip olduğu da bilinmektedir.

Küba Önemli Şehirleri

Küba on dört bölge ve bir belediyeden oluşmakla birlikte, en önemli şehirleri; Başkent Havana, Trinidad, Santo Domingo, Varadero, Santa Clara, Pınar Delrio ve Cienfuegos’tur.

Havana: Karaipler’in en büyük şehridir. Çok özel bir turizm bölgesidir. Bazı sokaklarda gezerden kendinizi İspanyada hissedeceksiniz.

Küba Din ve Konuşulan Dil

Küba’da yoğun miktarda görülen din Hıristiyanlıktır ve bu Hıristiyan dinine mensup olanların çoğunluğu Katolik’tir. Ayrıca Küba’da on bin civarında Müslüman’da yaşamaktadır.

Küba’nın resmi dili İspanyolca olmak ile birlikte ülkede İspanyol ve Afrika etkilerinin belirgin izleri gözlenmektedir.

Küba İklimi Ne Zaman Gidilir

Küba’da tropikal iklim hüküm sürmektedir. Haziran ve Ekim ayları oldukça fazla yağış alan aylardır. Küba’da özellik ile Ağustos ve Ekim ayları arasında kasırgalar meydana gelmektedir. Küba seyahati planlamalarında bu mevsimsel etkenlerin göz önünde bulundurulması önemli bir husustur.

Küba Gezilecek Yerler

Gran Teatro De La Habana, Plaza De Armas, Plaza Vieja, El Capitolio, Guanabacoa, Malecon, Ernest Hemingway Marina, Miramar Bölgesi, Finca Veigia, Cemetario De Colon, Playas Del Este, Partagas Puro Fabrikası, Acuario Nacional Cuba, Maqueta De La Habana, Vedado Mahallesi, Convento De Santa Clara, Museo De La Revolucion ve Palacio De Los Capinates Generales gezilecek yerler denilince akla ilk gelen isimlerdir.

Küba Tarihi Yerleri

Küba’da bulunan Castillo De La Real Fuerza Kalesi ve Castillo De San Carlos De La Cabana Kalesi tarihi dokuları itibari ile görülmesi gereken yerlerdendir.

 Küba Gece Hayatı

Küba’nın gece hayatı yönünden en renkli alanı Havana’dır. Havana’da sadece geceler değil, gündüzlerde oldukça renklidir. Havana’da bulunan gece kulüplerinde, Salsa Show’ları izlenmeye değer güzelliktedir. Kulüplerde başlayan eğlence caddelerde de devam etmektedir. Küba’da bulunan kumarhanelerde, tercih edenler vakitlerini meşhur Rom içkisi ya da içerisinde Rom bulunan kokteyllerden alarak geçirebilir.

Küba Ne Yenir Ne İçilir

Karayip ve İspanyol karışımı bir mutfağa sahip olan Küba’da deniz mahsulleri, domuz eti, siyah fasulye ve mısır en fazla tüketilen yiyeceklerdir. Yemeklerdeki baharat kullanımı Küba mutfağında oldukça önemli bir yere sahiptir. Küba’da gidilecek her yerde ızgarada pişmiş ete rastlamak mümkündür. Pirinç, yemek kültürünün en önemli parçalarından biridir. Her yemek çeşidinin yanında lahana, haşlanmış patates, kızarmış muz ve siyah fasulyeli pilav getirilmesi dikkat çekicidir. Mojito olarak adlandırılan Küba’nın meşhur içkisi tadına bakılması gereken bir lezzettir. Ayrıca Küba’da meşhur olan Rom isimli içki çok tüketilmektedir.

Küba Nasıl Gidilir

Küba’ya KLM, Air France ve Iberia hava yolları aracılığı ile Avrupa aktarmalı ulaşım sağlanmaktadır. Küba şehir içinde ulaşım hizmetleri taksiler ve otobüsler aracılığı ile yerine getirilmektedir.

Küba Foto Galerisi

Bir önceki yazımız olan Gine Hakkında Bilgi - Gine Gezilecek Yerleri başlıklı makalemizde Gine Cumhuriyeti Dini ve Ülkede Konuşulan Dil, Gine Cumhuriyeti Foto Galerisi ve Gine Cumhuriyeti Gece Hayatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Google Aramaları:

küba gezilecek yerler,kübada gezilecek yerler,kubanin tarihi yerleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gine Hakkında Bilgi – Gine Gezilecek Yerleri

Gine Hakkında Bilgi – Gine Gezilecek Yerleri; Kuzeybatı Afrika'da yer alan Gine Cumhuriyeti'nin komşuları Senegal, Gine Bissau, Sierra Leone, Liberya,...

Kapat