Lesser Poland Gezi Rehberi

Lesser Poland Gezi Rehberi
2 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 455 kez okundu.

Küçük Polonya Gezi Rehberi

Polonya’nın güneydoğusunda yer alan Voyvodalığın başkenti Kraków. Önemli şehirler ise Tarnów ve Nowy Sącz.

Gezilecek Yerler

Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biri olan Kraków, Küçük Polonya’nın güneyinde kalıyor. Uçak bileti alarak ulaşabileceğiniz bu güzel yerler Vistül Irmağı’nın yanıbaşında yer alıyor. Eski krallar burada konaklıyormuş. Bu sebeple tarih boyunca birçok önemli olay bu şehirde gerçekleşmiş. II. Dünya Savaşı’nda derin hasar almadan atlattığı için iyi korunmuş şehirlerden biri olarak dikkat çekiyor. Şehrin sembolü bir canavar. Şehrin en eski ve en önemli meydanı Rynek Glowny çevresinde tarihi yapılar görülebilir. Kumaş pazarı olarak bilinen Sukiennice, dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri. Şehir ilginç bir biçimde değeri en bilinmeyen şehir seçilmiş. Bu da potansiyeline rağmen turist sayısının az olması anlamına geliyor. Oscar ödüllü film Piyanist de bu şehirde çekilmiş.

Rynek Glowny

Şehrin en önemli meydanı olan Rynek Glowny, turistlerin en çok uğrak yeri olan bir meydan. Bu meydan Avrupa’nın en eski ve en büyük kent meydanı. Tarihi yapılar, kiliseler ve çarşılarıyla Rynek Glowny, şehri keşfetmeye başlamak için en uygun nokta. Meydanda bulunan at arabalarına binerek şehir gezilebilir. St. Mary Kilisesi ve Sukiennice meydandaki önemli yapılar.

Rynek Belediye Kulesi

Rynek Glowny’de bulunan kule, 13. yüzyılda taş ve tuğladan gotik tarzda yapılmış. Belediye binası yıkılınca kalan yalnız kalen kule yüz basamaklı bir merdivene sahip. Bu dik ve dar merdivenlerden çıkarak şehri seyredebilirsiniz. Kulenin önündeki bronz heykel ilgi çekici bir detay.

Meryem Ana Kilisesi

Bu kilise hikayeleriyle ünlü bir kilise. Bu hikayelerden biri kilisenin inşası ile ilgili. 1224 yılında kral tarafından düzenlenen yarışmayla kiliseye mimar aranmış. Yarışmayı iki mimar kardeş kazanmış. İki kardeş iki farklı kule yapmış. Halk tarafından beğenilen yüksek kule olmuş. Diğer kulenin mimarı olan büyük kardeş, küçük kardeşini geceyarısı bıçaklayarak öldürmüş. Bu bıçak halen kilisenin karşısındaki çarşının kapısında görülebiliyor. Diğer hikaye ise her saat başı çalınan trompetle ilgili. 13. yüzyılda kulede kralın gelişi şerefine borazan çalınırken, trompetçi oka vurularak ölmüş. O ölünce melodi bitmeden yarıda kesilmiş. O günden beri çalan trompet hep aynı yerde melodiyi kesiyor.

Oscar Schindler’in Fabrikası

Bu eski fabrika müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış. Yahudi mahallesinde yer alan fabrikanın sahibi Oscar Schindler’in II. Dünya Savaşı zamanında fabrikasında çalıştıracağını söyleyerek kurtardığı 1100 Yahudi dişlerindeki altın dolguları eriterek kendisine bir yüzük hazırlamışlar. Oscar Schindler’in hayatı Oscar ödüllü bir film olan Schindler’in Listesi filminde anlatılıyor.

Aziz Florian Kapısı

Osmanlı saldırılarına karşı önlem olarak yapılan kapıda üç adet izleme kulesi bulunuyor. Günümüzde sergi alanı olarak kullanılan yer, aynı zamanda konserlere ve toplantılara da ev sahipliği yapıyor. Özellikle Barbakan isimli gözetleme kulesi turistlerin gözdesi olan bir kule.

Wawel Tepesi

Tepe, denizden 228 metre yükseklikte bulunuyor. Tepede Kraliyet Sarayı ve Krakow Katedrali de yer alıyor. Bu tepe Polonya’nın dini merkezlerinden biri olmuş.

Wawel Katedrali ve Müzesi

İlk Polonya kralının taç giydiği bu yapı, 1020 yılında inşa edilmiş. 17. yüzyıla kadar 37 kral tacını bu katedralde giymiş. Bir odada kraliyet mezarları bulunuyor. Katedralin tam ortasındaki Zymunt Kalesi’ndeki çan özellikle görülmeli.

Ejderha Mağarası

Wawel Tepesi’nin geçmişte bir ejderha mağarası olduğu söyleniyor. 1843 yılında ziyarete açılan mağarada ejderha heykeli de görülebilir.

Wawel Kulesi

1460 yılında ateş kulesi olarak inşa edilen kule, manzarasıyla cazip bir yer.

Czartoryski Müzesi

Leonarda da Vinci’nin de eserlerinin görülebileceği müze, Polonya’nın en eski müzesi.

Wielopolski Sarayı

1535 – 1560 yıllarında yaptırılan saray bugün belediye binası olarak kullanılıyor.

Auschwitz

Şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta bulunan toplama kampı, tarihin kan dondurucu anlarına şahitlik eden bir kamp. Sizde  Birucak.com ‘dan uçak biletinizi alabilir ve yaz bitmeden güzel bir gezi yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Avrupa'da Ucuz Tatilin Adresleri başlıklı makalemizde avrupada gidilebilecek ülkeler, avrupada nereye gitmeli ve en ucuz avrupa ülkeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Akçakoca Gezilecek ve Görülecek Yerler

Değerli gezilecekyer.org okurlarımız bayram tatili yaklaşmışken bizler sizler için en güzel yerleri araştırmaya devam ediyoruz. Hem sakin hem de doğa...

Kapat